Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 2293
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zimowe dokarmianie ptaków

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 7 stycznia 2015, 6:30
Aktualizacja: 7:37
Autor: OTOP/opr. red.
Fot. red.
Zimowe dokarmiane ptaków ma swoich zwolenników i przeciwników. Pozostaje sprawą kontrowersyjną i dyskusyjną. Jedno jest jednak pewne – jeżeli dokarmiać, to w sposób przemyślany, bezpieczny i odpowiedni, tak jak radzi Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Zimą ptakom trudniej samodzielnie zdobywać pożywienie, a ich zapotrzebowanie energetyczne jest wyższe niż przez pozostałą część roku. Ważne, że jeśli już przyzwyczaimy ptaki do naszej stołówki, powinniśmy dbać o stałą dostępność pokarmu, szczególnie w czasie silnych mrozów i dużych opadów śniegu.

Na początku wyłóżmy niewielką ilość pożywienia, ponieważ przed nadejściem mrozu i opadów śniegu ptaki są w stanie same znaleźć wystarczająco dużo odpowiedniego pokarmu naturalnego lub przemieszczają się w jego poszukiwaniu na większe odległości. Dokarmianie należy stopniowo kończyć wczesną wiosną, aby stymulować ptaki do samodzielnych poszukiwań. Wiele gatunków zmienia wówczas dietę z roślinnej na zwierzęcą i zaczyna żerować na pojawiających się owadach.

Ptakom należy dostarczyć pokarm jak najbardziej zbliżony do ich naturalnego pożywienia, a więc uwzględniający wymagania poszczególnych gatunków. Ptaki odwiedzające karmniki lubią szczególnie nasiona, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik - zarówno ten łuskany, jak i niełuskany. Skuszą się na niego między innymi sikory, dzwońce, wróble i mazurki, kowaliki, czyże, grubodzioby i trznadle. Nasiona zbóż - prosa, owsa i pszenicy są chętnie zjadane przez gołębie i sierpówki a także wróble i mazurki.

Sikory, kowaliki i dzięcioły, a także ptaki krukowate chętnie skorzystają ze słoniny. Dokarmiając ptaki słoniną pamiętajmy, aby nie była ona solona, ponieważ sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków. Trzeba też pamiętać żeby regularnie wymieniać ją na świeżą. Dokarmianie słoniną lepiej ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować w okresie dodatnich temperatur, kiedy może szybko zjełczeć i stanowić zagrożenie dla zdrowia ptaków. Sikory i dzięcioły lubią również niesolone orzechy, zwłaszcza laskowe. Pokrojone jabłka lub rodzynki będą przysmakiem dla drozdów, kosa i kwiczoła. Natomiast dla ptaków wodnych - zwłaszcza łabędzi odpowiednim pokarmem będą gotowane warzywa pokrojone w drobną kostkę.

Chleb może być podawany wyłącznie jako pokarm uzupełniający. Powinien być pokrojony w drobną kostkę i nie może być mokry ani spleśniały. Nie wykładajmy go za dużo, ponieważ szybko się psuje i sprzyja rozwojowi organizmów chorobotwórczych. Ptaki, które będą żywić się tylko chlebem – szczególnie ptaki wodne, zimujące w miejskich parkach lub na przepływających przez miasta odcinkach rzek, mogą w konsekwencji zapadać na poważne problemy układu pokarmowego, które zmniejszają odporność ptaka na choroby.

źródło: www.otop.org.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group