Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3687
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Boguszów-Gorce: Zmarł Antoni Słowik

Wtorek, 9 listopada 2021, 12:48
Aktualizacja: 12:48
Autor: PAW
Boguszów-Gorce: Zmarł Antoni Słowik
Fot. Gmina Miasto Boguszów–Gorce
Z przykrością przyjęliśmy wiadomość o odejściu niesamowitego człowieka, nestora boguszowskiego sportu – Antoniego Słowika.

Pana Antoniego znał chyba każdy, kto próbował swoich sił w tenisie stołowym. Jako trener wychował całe pokolenia zawodników, a sam wielokrotnie zdobył tytuł mistrza Polski weteranów tenisa stołowego.

Antoni Słowik, urodzony w Starym Sączu, po przeprowadzce do Boguszowa-Gorc w latach 50., trafił do lokalnej reprezentacji tenisa stołowego. Tenis stołowy w latach 50. tych rozwijał się dynamicznie, grywano w świetlicach zakładowych, miejskich i akademickich, na stolach pamiętających jeszcze czasy przedwojenne. W tym okresie do najsilniejszych ośrodków zaliczano Górny Śląsk, Dolny Śląsk, Warszawę, Kraków oraz Lublin. W 1957 roku Europejska Federacja Tenisa Stołowego (ETTU) przyjęła w poczet nowych członków m.in. Polskę, a w 1958 roku w Budapeszcie Polacy zadebiutowali w mistrzostwach Europy.

W 1965 roku Antoni Słowik grał w Zagłębiu Lublin, następnie w Burzy Wrocław, gdzie wszedł do pierwszej ligi ekstraklasy. Po utworzeniu Województwa Dolnośląskiego wrócił do Boguszowa, objął sekcję tenisa stołowego Szczyt Boguszów, potem Barty Boguszów, następnie Victoria Boguszów.

W latach 70. tenis stołowy rozwijał się w Polsce imponująco – rosła liczba ćwiczących i sekcji, nastąpiła zmiana pokoleniowa. Jako trener, Pan Antoni wprowadził boguszowski tenis do ekstraklasy. Wtedy sekcja nosiła nazwę Baryt Boguszów-Victoria Wałbrzych.

W 1981 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski wprowadził tenis stołowy do programu Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy o medale w tej dyscyplinie sportu rywalizowano w Seulu w 1988 roku. W 1983 roku sekcja Baryt Boguszów-Victoria Wałbrzych awansowała do ekstraklasy. Od tego roku trener odnosił również sukcesy osobiste - zdobył I Miejsce w Mistrzostwach Polski Amatorów, w 1985 roku powtórzył ten sukces. Kilka lat później utworzono Indywidualne Mistrzostwa Polski Weteranów w tenisie stołowym, w których uczestniczy do dnia dzisiejszego z większymi lub wielkimi sukcesami – zawsze staje na podium. W zawodach organizowanych 4-6 sierpnia zdobył I i II miejsce w Mistrzostwach Weteranów w Bilczu.

Ostatnie pożegnanie śp. Antoniego Słowika odbędzie się jutro 10.11.2021 roku o godz. 12:00 na cmentarzu przy ul. Kamieniogórskiej w Boguszowie-Gorcach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
14
100%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group