Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 3114
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Zmarł Ignacy Sarnecki

Poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 9:49
Aktualizacja: 9:52
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Zmarł Ignacy Sarnecki
Fot. archiwum
W piątek 25 sierpnia 2017 roku zmarł Ignacy Sarnecki, wałbrzyski Żołnierz Wyklęty.

Ignacy Sarnecki w 2010 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego”. To postać znana szczególnie w środowisku sportowym, gdyż był założycielem WOPR na ziemi wałbrzyskiej, a także działaczem sportowym - trenerem lekkoatletycznym.

Ci jednak, którzy zagłębią się w biografię mężczyzny, dowiedzą się, że otrzymał on stopień oficerski za walkę w szeregach Armii Krajowej, a także za udział w antykomunistycznej partyzantce po zakończeniu II wojny światowej.

Ignacy Sarnecki - pseudonim „Przybysz” – już jako 16-latek rozpoczął działalność w podziemnych strukturach Armii Krajowej. Po ogłoszeniu amnestii został podstępnie napadnięty przez funkcjonariuszy bezpieki, którzy zamierzali zamordować napotkanych żołnierzy. Został postrzelany przez ubeków – cudem przeżył. Nieco później skazano go na karę śmierci - ostatecznie zmienioną na pobyt w więzieniu, gdzie spędził cztery lata. W 1954 roku został skierowany do pracy w kopalni w Wałbrzychu.

Podczas spotkań z mieszkańcami Wałbrzycha i regionu Ignacy Sarnecki opowiadał o swoim życiu i dzielił się z gośćmi własnymi doświadczeniami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group