Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4424
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Dziećmorowice: Zmarł Roman Świst

Czwartek, 30 grudnia 2021, 10:46
Aktualizacja: 14:57
Autor: red
Wałbrzych/Dziećmorowice: Zmarł Roman Świst
Fot. red
W wieku 72 lat zmarł Roman Świst – emerytowany strażak, wieloletni działacz Związku Emerytów Pożarnictwa RP. Roman Świst był popularyzatorem historii naszego regionu, ale także badaczem dziejów pożarnictwa. Napisał wiele artykułów i publikacji dot. Ziemi Wałbrzyskiej. Pogrzeb odbędzie się 3 stycznia o godz. 14.00 w kościele w Dziećmorowicach.

ŚWIST ROMAN – KRÓTKA BIOGRAFIA.

W dniu 29.12.2021 zmarł Roman ŚWIST, wieloletni działacz w strukturach Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP, wszystkich krajowych szczebli.

Roman Świst urodził się 21.07.1949 roku. W roku 1968 wstąpił w szeregi służby pożarniczej, pełniąc głównie funkcje w podziale bojowym, zawodowej SP oraz Ośrodku Szkolenia Pożarniczego KW w Wałbrzychu, będąc także wykładowcą taktyki pożarniczej.

Działalność po przejściu w stan spoczynku.

W dniu przejścia w stan spoczynku - 30 kwietnia 1998 roku został członkiem ZW ZE i R w Wałbrzychu. Od 15 czerwca 1998 roku do stycznia 2009 roku stał na czele Zarządu Koła ZEiR RP w Wałbrzychu. Od 16 marca 1999 roku do 2 kwietnia 2019 roku zasiadał w Dolnośląskim ZW ZEiR RP, najdłużej w jego historii. Od 3 kadencji przewodniczył jego Komisji Historycznej. Kierował zespołem w Dolnośląskim Związku Wojewódzkim ZEiR RP ds. organizacji obchodów 20-lecia DZW. Za zasługi dla dolnośląskiej organizacji został wpisany jako pierwszy do Honorowej Księgi Zasłużonych. Od 20 czerwca 1999 roku był członkiem ZG ZEiR RP - przez co, od 21 grudnia 2018 roku, legitymował się najdłuższym w historii związku stażem w tym organie. Przez 2 kadencje zasiadał w Prezydium ZG. W tym przypadku, był w historii związku jedynym podoficerem – członkiem Prezydium ZG.

Podczas zjazdów krajowych przewodniczył komisjom mandatowej oraz uchwał i wniosków- programowej. Pracował też w sekretariacie zjazdu i Komisji Wyborczej. Raz pełnił rolę głównego sekretarza zjazdu. Kierował działalnością Komisji Historycznej ZG. Podczas I edycji konkursu kronik, był sekretarzem Komisji Konkursowej. Był też, pomysłodawcą ustanowienia Medalu Jubileuszowego i odznaki zasłużonego oraz Honorowej Księgi Zasłużonych naszego zjazdu. Stał na czele Zespołu ZG ds. organizacji i przeprowadzenia obchodów 20-lecia związku. Był wiceprzewodniczącym Zespołu ZG ds. ufundowania sztandaru dla ZG. Z ramienia ZG zasiadł w zespole medialnym Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP. Pracował w zespołach ZG ds. starań o przywrócenie tzw. sufitówki i związkowych przepisów wyborczych.

Począwszy od 2011 roku redagował materiały o związku na potrzeby Biuletynu Informacyjnego KG PSP. Autor 12 książek i opracowań, w tym, jako emeryt -11. W 19 książkach tytuły jego książek umieszczono, jako źródła. W dalszych 8 umieszczono rozdziały jego autorstwa. Współredagował dla SGSP ponad 550 biogramów absolwentów kursów oficerskich, w latach 1939-1950. Napisał 6 obszernych (od 20 do 50 stron) artykułów dokumentujących męczeństwo polskich strażaków w okresie II wojny światowej. Od 2007 roku na stronie ZG umieszczono jego 48 duże opracowania, artykuły z zakresu m. in. historii polskiej ochrony przeciwpożarowej, historii związku, zagadnień prawno - organizacyjnych. Od 2010 roku na stronie ZG, redaguje kalendarz historyczny polskiej ochrony przeciwpożarowej.

Z racji osiągnięć na polu dokumentowania historii polskiego pożarnictwa odnotowany w bibliografii jego piśmiennictwa, prasy pożarniczej. Jego postać spopularyzowano w pierwszej polskiej książce o regionalistach-poświecono mu 13 stron tekstu.

Zajmował się edukacją historyczną i patriotyczną w środowisku wałbrzyskich bezrobotnych. W jej ramach prowadził pogadanki nt. historii Wałbrzycha, Dolnego Śląska i Polski. W podobnym celu prowadził zajęcia w świetlicach środowiskowych, harcerzami oraz uczniami wałbrzyskich szkół.

Z uwagi na obszerną biografię nie sposób wystarczający zaprezentować zmarłego. Zatem należy podkreślić, że w latach służby zajmował stanowiska przynależne podoficerom w straży pożarnej, WO SzP i KW – oraz głównie w formacji podziału bojowego, uczestnicząc w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych. Uczestniczył także w 2 krajowych zawodach sportowo- pożarniczych, a także 1 raz reprezentując polskie pożarnictwo na międzynarodowych zawodach CTIF – w Austrii. Wielokrotnie był spikerem podczas uroczystości i zawodów pożarniczych szczebla powiatowego i wojewódzkiego.

ROMAN ŚWIST był także aktywnym działaczem w szeregu organizacjach społecznych, w tym w:

- ZOSP RP pow. Wałbrzych - członek prezydium ZOP oraz przewodniczący Komisji ds. dzieci i młodzieży ZOP ZOSPRP, przewodniczący Komisji Rewizyjnej OSP w Dziećmorowicach. Wyróżniony Złotym Znakiem Związku i medalem im. B. Chomicza

- Polski Związek Działkowców - Okręg Sudecki - wiceprzewodniczący Okręgowej Komisji Rozjemczej, członek Okręgowego Zarządu, członek Rady Okręgu, członek Komisji Skarg i Wniosków oraz ds. Mediacji. 4 krotnie - delegat i uczestnik zjazdów krajowych. Sekretarz oraz przewodniczący Komisji Rozjemczej Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Wyróżniony za zasługi dla PZD oraz Medalem 120-cia PZD.

- LZS „Sudety” w Dziećmorowicach - sekretarz i przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Wyróżniony odznaką zasłużonego działacza LZS za wybitne zasługi położony dla rozwoju kultury fizycznej na wsi.

- Współpracownik z Pracownią Regionalną Biblioteki pod Atlantami. Wyróżniony, jako jedyny czytelnik; Honorowym Dyplomem z okazji 70-lecia tej biblioteki.

Roman ŚWIST był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie krzewienia historii pożarnictwa na ziemi wałbrzyskiej, były ogniomistrz pożarnictwa w st. spoczynku, pełniąc wcześniej wieloletnią służbę w wałbrzyskich Komendach SP i ZSP, który jako przedstawiciel po przejściu na emeryturę, przez 20 lat był członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP. Jest autorem wielu opracowań, broszur i artykułów związanych z problematyką polskiej ochrony p. pożarowej oraz opracowania i artykuły o „martyrologii” i bohaterstwie polskich strażaków w czasach II wojny światowej, z których to korzystają kolejne pokolenia adeptów sztuki pożarniczej w całym kraju.

Opracował:
Marian TUSIŃSKI, Prezes Koła Wałbrzych, Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP.

Twoja reakcja na artykuł?

1
5%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
14
67%
Smuci
1
5%
Złości
4
19%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group