Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 3708
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Świat: Zmarł Szewach Weiss

Niedziela, 5 lutego 2023, 10:25
Aktualizacja: 10:28
Autor: red
Wałbrzych/Świat: Zmarł Szewach Weiss
Fot. archiwum
Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce i były przewodniczący Knesetu zmarł w piątek, 3 lutego. Miał 87 lat.

Szewach Weiss nie żyje. Izraelski politolog, polityk i dyplomata zmarł w piątek, 3 lutego, w wieku 87 lat. Profesor nauk politycznych w latach 1981-1999 był posłem do Knesetu (izraelskiego parlamentu), a w latach 2001-2003 ambasadorem Izraela w Polsce. W styczniu 2017 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy, że życie Szewacha Weissa nierozerwalnie związane jest z Wałbrzychem. W 2012 roku w wałbrzyskim ratuszu Szewach Weiss odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wałbrzycha, który przyznała mu Rada Miasta.

Szewach Weiss to z urodzenia borysławiak, po wojnie mieszkaniec Wałbrzycha. Profesor nauk politycznych, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący Knesetu. Do legendy przeszły jego losy w czasie holokaustu, kiedy został ocalony przez narażającą własne życie polską rodzinę Potężnych. Po latach na jego wniosek rodzina Potężnych otrzymała Medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".

Pomimo emigracji do Palestyny, zaangażowania w tworzenie państwa izraelskiego i ożywionej działalności politycznej, Szewach Weiss wielokrotnie dawał wyraz przywiązania do kraju dzieciństwa. Jako ambasador biegle władający językiem polskim był aktywnym uczestnikiem naszego życia publicznego, m.in. jako publicysta i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Nie ustały również jego związki z Wałbrzychem. W latach 80. zaczął patronować wymianie grup młodzieżowych Izraela i Wałbrzycha, podjął współpracę z nauczycielami i uczniami Publicznego Gimnazjum nr 6 oraz władzami miasta. Te więzi i niestrudzona działalność na rzecz zbliżenia między narodem izraelskim i polskim legły u podstaw decyzji Rady Miejskiej, która w 2003 roku nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Wałbrzycha.

- Staram się cały czas budować mosty łączące nasze kraje – mówił wówczas Szewach Weiss. - Jestem takim wędrującym ambasadorem. W Polsce w czasach wojny, a Wałbrzych jest tego świetnym przykładem, było wielu dobrych i sprawiedliwych ludzi. Narażali własne życie po to, by pomagać Żydom.

Szewach Weiss mieszkał w Wałbrzychu przy ulicy 11 listopada w budynku nr 115 na trzecim piętrze.

- Z Wałbrzycha wyjechaliśmy w lipcu 1946 roku – mówi Weiss. - Miałem zaszczyt budować mój kraj – państwo Izrael, ale Wałbrzych zawsze będę wspominał z sentymentem i dziś jestem naprawdę szczęśliwy, że mogę tu być.

Prezydent Roman Szełemej w 2012 roku podczas wręczania tytuły Honorowego Obywatela Wałbrzycha dla Szewacha Weissa wspominał o jego roli w stosunkach polsko-żydowskich.

- Szewach Weiss uosabia to, co najpiękniejsze w stosunkach polsko-żydowskich – mówi Szełemej, - Nasze kultury się przenikają i mają wiele wspólnego. Szewach Weiss to osoba, która łączy a nie dzieli nasze społeczeństwa.

Twoja reakcja na artykuł?

4
17%
Cieszy
2
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
13
57%
Smuci
2
9%
Złości
2
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group