Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2977
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

ZUS przestrzega przezd oszustami

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 4 marca 2019, 8:46
Aktualizacja: 10:51
Autor: red
Fot. red
Wysyłanie sms ze strony udającej firmową stronę ZUS to nowy pomysł oszustów na naciąganie naszych klientów na prawdopodobnie wysokie opłaty telefoniczne. Pierwsze sygnały dotarły do nas z Dzierżoniowa.

- Zgłosił się do mnie dziś nasz lokalny przedsiębiorca i pokazał sms, który został wysłany ze strony łudząco podobnej do naszej firmowej - mówi Adam Nowak Kierownik Inspektoratu ZUS w Dzierżoniowie. - W treści było napisane, że nasz klient ma zaległość w kwocie 4,87 zł i dlatego poproszono go o kontakt z nadawcą wiadomości – dodaje.

Pracownicy ZUS sprawdzili konto naszego klienta, na którym nie było żadnych zaległości. Co więcej mieszkaniec Dzierżoniowa swoją firmę zamknął dwa lata temu i wtedy rozliczył się z Zakładem tak, że saldo wynosiło zero.
- Być może, dlatego był czujny i zamiast kontaktować się z oszustem przyszedł do nas żeby sprawę wyjaśnić - mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Sms był wysłany ze strony https://zus.pl/c52b, która nie istnieje.
- Obecnie tylko w jednej sytuacji możemy spodziewać się sms lub maila z ZUS mianowicie wtedy, gdy jesteśmy na zwolnieniu lekarskim – wyjaśnia rzeczniczka. – Tylko sms z zaproszeniem na badanie do lekarza orzecznika może być wysłany z ZUS - żadnych innych informacji Zakład nie wysyła w ten sposób do swoich klientów – zapewnia Kowalska-Matis.

ZUS przypomina i jednocześnie ostrzega wszystkich ubezpieczonych, że pracownicy Zakładu nie telefonują a tym bardziej nie odwiedzają klientów w domach. Wszyscy, którzy są zainteresowani jakimikolwiek sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych czy prowadzenia własnej działalności mogą korzystać z całkowicie bezpłatnych konsultacji bezpośrednio na salach obsługi, bądź za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem: (22) 560 16 00. Osoby, które posiadają indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) informacje mogą uzyskać także online bez konieczności wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że ZUS sprawy z klientami załatwia listownie lub w placówkach Zakładu, a także poprzez wspomniany wyżej - uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych. Także osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich. Pozostałe wizyty pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w domu klienta poprzedzane są pisemną informacją.

To nie pierwszy w taki przypadek próby oszustwa. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o daleko idącą ostrożność. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, co do otrzymanych informacji czy tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00 lub zawiadomić policję.

Twoja reakcja na artykuł?

1
14%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
14%
Złości
5
71%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ŁOŚSUPERKTOŚ 4-03-2019 13:01
powinni w takim razie ostrzegać ludzi przed nimi samymi
~Xyz 4-03-2019 17:07
Spróbujcie skontaktować się z informacją ZUS. Stracicie czas, pieniądze i nerwy. Prosta zasada brak pisma - nie reagować.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group