Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3111
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: ZUS przestrzega przezd oszustami

Poniedziałek, 4 marca 2019, 8:46
Aktualizacja: 10:51
Autor: red
REGION: ZUS przestrzega przezd oszustami
Fot. red
Wysyłanie sms ze strony udającej firmową stronę ZUS to nowy pomysł oszustów na naciąganie naszych klientów na prawdopodobnie wysokie opłaty telefoniczne. Pierwsze sygnały dotarły do nas z Dzierżoniowa.

- Zgłosił się do mnie dziś nasz lokalny przedsiębiorca i pokazał sms, który został wysłany ze strony łudząco podobnej do naszej firmowej - mówi Adam Nowak Kierownik Inspektoratu ZUS w Dzierżoniowie. - W treści było napisane, że nasz klient ma zaległość w kwocie 4,87 zł i dlatego poproszono go o kontakt z nadawcą wiadomości – dodaje.

Pracownicy ZUS sprawdzili konto naszego klienta, na którym nie było żadnych zaległości. Co więcej mieszkaniec Dzierżoniowa swoją firmę zamknął dwa lata temu i wtedy rozliczył się z Zakładem tak, że saldo wynosiło zero.
- Być może, dlatego był czujny i zamiast kontaktować się z oszustem przyszedł do nas żeby sprawę wyjaśnić - mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Sms był wysłany ze strony https://zus.pl/c52b, która nie istnieje.
- Obecnie tylko w jednej sytuacji możemy spodziewać się sms lub maila z ZUS mianowicie wtedy, gdy jesteśmy na zwolnieniu lekarskim – wyjaśnia rzeczniczka. – Tylko sms z zaproszeniem na badanie do lekarza orzecznika może być wysłany z ZUS - żadnych innych informacji Zakład nie wysyła w ten sposób do swoich klientów – zapewnia Kowalska-Matis.

ZUS przypomina i jednocześnie ostrzega wszystkich ubezpieczonych, że pracownicy Zakładu nie telefonują a tym bardziej nie odwiedzają klientów w domach. Wszyscy, którzy są zainteresowani jakimikolwiek sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych czy prowadzenia własnej działalności mogą korzystać z całkowicie bezpłatnych konsultacji bezpośrednio na salach obsługi, bądź za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem: (22) 560 16 00. Osoby, które posiadają indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) informacje mogą uzyskać także online bez konieczności wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że ZUS sprawy z klientami załatwia listownie lub w placówkach Zakładu, a także poprzez wspomniany wyżej - uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych. Także osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich. Pozostałe wizyty pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w domu klienta poprzedzane są pisemną informacją.

To nie pierwszy w taki przypadek próby oszustwa. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o daleko idącą ostrożność. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, co do otrzymanych informacji czy tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00 lub zawiadomić policję.

Twoja reakcja na artykuł?

1
14%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
14%
Złości
5
71%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group