Wtorek, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 4056
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Życie służących

Sobota, 9 listopada 2019, 8:36
Aktualizacja: Niedziela, 10 listopada 2019, 7:58
Autor: JAZ
Wałbrzych: Życie służących
Fot. JAZ
„Wyobraź sobie, że jesteś służącą” – to hasło przewodnie spotkania autorskiego z pisarką, dziennikarką, miłośniczką okresu, który wśród nas nie jest w pełni znany. Tym razem Joanna Kuciel–Frydryszak w Bibliotece pod Atlantami opowiadała o życiu służących z początku XX wieku.

- Prace nad książką zaczęły się kilka lat temu. Bardzo dużo czasu spędziłam na poszukiwaniu źródeł i wtedy zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę ich nie ma. Nikt, albo prawie nikt, nie opisywał życia niższych warstw społecznych z tamtego okresu. Niemal każda zamożniejsza osoba miała służącą. Bardzo często była to służąca do wszystkiego, ale żeby dowiedzieć się jak to wszystko wyglądało, musiałam prosić innych o pomoc – mówi autorka książki.

W trakcie pracy nad książką w Internecie było dużo ogłoszeń z prośbą o podzielenie się przekazami, jakie pozostały po członkach rodzin z poprzednich pokoleń. Biorąc pod uwagę trudy czasów ówczesnej ludności, prawie każdy w rodzinie miał albo służącą, albo taką zatrudniał. Dzięki takiej współpracy oraz długim godzinom przekopywania archiwum, powstała praca, która w bardzo ciekawy sposób opowiada o służących. Pokazuje, co musiały robić i jakim kosztem się to odbywało. Z książki dowiemy się o różnicach pomiędzy klasami społecznymi. Poznamy zażyłości, jakie nastały w czasach dla wielu z tych osób trudnych. Przeniesiemy się w świat, który jednak w przekazach medialnych jest marginalizowany. Cytując autorkę „nie każdy pochodzi od Czartoryskich czy Radziwiłów.”

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group