Czwartek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 1620
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Żywoty Świętych Osiedlowych” – VI Wałbrzyski Pomost Teatralny

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 24 listopada 2011, 15:41
Aktualizacja: Piątek, 25 listopada 2011, 7:49
Autor: Kinga
Fot. Kinga
Co nas jeszcze może zaskoczyć w teatrze? Lalkowy teatr jednego aktora!

VI Wałbrzyski Pomost Teatralny to projekt wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego zorganizowany przy współpracy Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Został dofinansowany ze środków Gminy Wałbrzych. W ramach tego projektu na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu wystawiono spektakl Agaty Kucińskiej „Żywoty Świętych Osiedlowych”.

Adaptacja na scenę teatru, opowiadań-legend autorstwa Lidii Amejko, to widowisko jednego aktora i teatru lalkowego. Spektakl w całości zrealizowany przez Agatę Kucińską przy muzycznej współpracy Sambora Dudzińskiego.

Spektakl obrazuje historię mieszkańców betonowego osiedla, stworzonego gdzieś „poza planem tworzenia”, którzy pragną świętości. Przedstawia 5 nietypowych świętych: pustelnika Egona, prostytutkę Apollonię, gniewną chowającą do słoików Angelinę, Cyfrojeba
oraz Staruszkę zbierającą marzenia porzucone w butelkach.

Przedstawienie „Żywoty Świętych Osiedlowych” zostało wielokrotnie nagrodzone (m.in. wyróżnione na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, 17. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie, na X Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy). Warto zaznaczyć, że na początku tego tygodnia, aktorka została laureatką Nagrody Teatralnej Wrocławia za koncepcję i sceniczną realizację prozy Lidii Amejko.

Widowisko Agaty Kucińśkiej tłumnie przyciągnęło widzów wałbrzyskiego teatru. Część widowni zasiadła niemalże na scenie. Nie wpłynęło to jednak na komfort pracy aktorki.

Po zakończonym spektaklu odbyło się spotkanie z Agatą Kucińską oraz Samborem Dudzińskim. Podczas panelu dyskusyjnego rozgorzała żywa dyskusja nad niszowym postrzeganiem sztuki lalkarstwa w Polsce. Jak wynika z tonu prowadzanych rozmów, wałbrzyski widz, spragniony jest lalkowych widowisk dedykowanych dorosłemu teatromaniakowi.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group