Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 1886
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

195. urodziny Wieży Anny

Wiadomości: REGION, Szczawno Zdrój
Piątek, 1 marca 2013, 15:26
Aktualizacja: 15:26
Autor: red
Fot. UM Szczawno Zdrój
W tym roku mija 195 lat od wybudowania w Szczawnie–Zdroju wieży widokowej Anna, która do dzisiaj góruje nad uzdrowiskiem.

Z tej okazji warto przypomnieć, że pomysłodawcą jej powstania był założyciel uzdrowiska August Zemplin. Dokładny czas jej budowy to lata 1817-1818. Wieża stoi na skalnym występie, gdzie według historyków było prehistoryczne ujęcie wody leczniczej.

Wieża zbudowana została na planie kwadratu, a tarcze zegarowe umieszczone na niej zostały w 1835 roku. Eufrozyna i Zygfryd Piątkowie, autorzy publikacji o historii miasta i uzdrowiska, porównują Wieżę Anny do baszty średniowiecznego zamku, którego mury tworzą obramowanie tarasu widokowego. Z miejsca, gdzie stoi, roztacza się przepiękny widok na najstarszą część uzdrowiska i nie będzie przesadą, jeśli przyjmiemy, że właśnie stąd powinien rozpoczynać albo tu zakończyć swój spacer po uzdrowisku każdy, kto przyjechał do Szczawna po raz pierwszy. Swą nazwę Wieża Anny wzięła od imienia hrabiny Anny von Hochberg księżniczki von Anhalt-Köthen Pless.

Dodajmy, że zegar na Wieży Anny od końca 1999 roku jest wyposażony w mechanizm elektroniczny, który ma regulację automatyczną poprzez łącze radiowe z nadajnikiem we Frankfurcie nad Menem. Z ciekawostek warto dodać, że o godzinie 12.00 mieszkańcy i kuracjusze mają okazję codziennie wysłuchać fragmentu „Pieśni polskiej” Henryka Wieniawskiego, która rozlega się z wysokości Wieży Anny. Ta charakterystyczna budowla jest też najchętniej i najczęściej fotografowanym miejscem w szczawieńskim kurorcie. Swą nazwę od tego zabytku wywodzi też Klub Kolarski MTB Wieża Anny, który ma tutaj swoją siedzibę.

www.szczawno-zdroj.pl

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ridiger 1-03-2013 19:58
Wieża powstała jako element dekoracyjny, kryjący komin elektrowni. Jakiej - to już zagadka dla dociekliwych :)
~ja 2-03-2013 10:14
Dawna elektrownia to dzisiejsza restauracja "Pod Wieżą" :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group