Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 4166
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Afery korupcyjnej w Polskim Związku Wędkarskim ciąg dalszy

Wtorek, 13 września 2011, 11:27
Aktualizacja: 15:11
Autor: red
Wałbrzych: Afery korupcyjnej w Polskim Związku Wędkarskim ciąg dalszy
Fot. PAW
Dyrektor i Prezes Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Wałbrzychu zostali oskarżeni o tzw. przekupstwo menadżerskie.

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował akt oskarżenia przeciwko Sylwii O. zatrudnionej na stanowisku dyrektora oraz Janowi G. pełniącemu funkcję społeczną prezesa Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Wałbrzychu, zarzucając im popełnienie w 2008 i 2009 roku przestępstwa tzw. przekupstwa menadżerskiego.

W wyniku śledztwa ustalono, że Jan G. pełniąc funkcję kierowniczą - Prezesa PZW Okręg w Wałbrzychu, w czerwcu 2008 roku, a następnie w marcu 2009 roku, poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień, zażądał, a następnie przyjął od ustalonej osoby, pieniądze w kwotach odpowiednio 3.000 zł i 5.000 zł, zlecając bez rozpisania przetargu publicznego przeprowadzenie prac remontowych zbiorników wodnych w Bartnicach i Kozielnie, co stanowiło czyn nieuczciwej konkurencji oraz niedopuszczalną czynność preferencyjną, wyrażającą się w uniemożliwieniu innym podmiotom gospodarczym udziału w przetargu i wybrania najkorzystniejszej oferty.

Podobnej treści zarzuty sformułowano przeciwko Sylwii O. – Dyrektorowi PZW Okręg w Wałbrzychu. Oskarżono ją o zażądanie i przyjęcie (w marcu 2009 roku) od ustalonej osoby pieniędzy w kwocie 15.000 zł zlecając bez rozpisania przetargu publicznego przeprowadzenie prac remontowych zbiornika wodnego w Kozielnie oraz w kwotach dwa razy po 10.000 zł (w październiku 2009 roku) w zamian za promesę wygrania ogłoszonego przez nią przetargu publicznego na prace remontowe zbiorników wodnych w Dobrocinie i Owieśnie.

W toku śledztwa ustalono, że oskarżeni posiadali uprawnienia związane z dysponowaniem środkami pieniężnymi PZW Okręgu w Wałbrzychu na realizację celów statutowych, w tym prowadzenie obsługi finansowo-księgowej kół i zawieranie umów pociągających za sobą zobowiązania finansowe okręgu.

Zarzucone oskarżonym przestępstwa, stanowiące zachowania korupcyjne w sektorze gospodarczym, zagrożone są karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (art. 296a § 1 kk).

W zakresie osób, które wręczyły oskarżonym korzyści majątkowe, postępowanie zostało umorzone, albowiem zawiadomiły one o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawniły wszystkie istotne okoliczności sprawy, zanim organ ścigania dowiedział się o przestępstwie (art. 296 a § 5 kk).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group