Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 4181
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Akcja „Ratujemy zalew w Starych Bogaczowicach”

Piątek, 27 lutego 2015, 6:20
Aktualizacja: 7:02
Autor: opr.red.
Region: Akcja „Ratujemy zalew w Starych Bogaczowicach”
Fot. Marta Zarzeczna
Już 14 marca odbędzie się akcja ratowania byłego zalewu w Starych Bogaczowicach. Mieszkańcy, Ochotnicza Straż Pożarna, lokalne władze oraz organizacje pozarządowe podejmą próbę ratowania terenu po dawnym kąpielisku–wszystko w czynie społecznym.

14 marca rusza wielka akcja pod nazwą „Ratujemy zalew w Starych Bogaczowicach”. Jest to próba zmierzenia się z ciężkim tematem, który do tej pory był tematem „tabu” wśród władz gminy. Od ostatnich wyborów wiele się zmieniło w tym temacie-pojawiła się długo oczekiwana szansa na rozwiązanie tego problemu. Pomysłodawcą wspólnej wycinki młodego zadrzewienia, którego wiek nie przekracza 10 lat, jest Ariel Zarzeczny-mieszkaniec gminy, społecznik, przedstawiciel fundacji z terenu gminy oraz nowy radny.

-Jesteśmy świadomi faktu, iż temat zalewu jest bardzo rozbudowanym tematem. Wiem, że nie będzie łatwo, ale nie robiąc nic pozwalamy na to, aby stan infrastruktury ciągle się pogarszał. Jest wiele do zrobienia, ale na dany dzień najważniejsza jest wycinka młodych drzew, które wyrosły w niecce dawnego zbiornika wodnego. Wycinka pozwoli na ocenę aktualnego stanu murów oporowych oraz pozostałych urządzeń technicznych. Pierwsze działania pozwolą na podjęcie dalszej aktywności w zakresie podjęcia próby „reanimacji” dawnego ośrodka wypoczynkowego -mówi Ariel Zarzeczny, który dostrzega ogromny potencjał tego miejsca. - Najważniejsze jest, aby to miejsce ponownie zaczęło żyć. Widzę, że akcja cieszy się szerokim zainteresowaniem-żyją tym mieszkańcy gminy i powiatu. Dawny akwen ma w sobie duży potencjał turystyczno-krajoznawczy. Pojawiają się pierwsi darczyńcy i potencjalni inwestorzy. Bardzo się cieszę, że mogę liczyć na tak duże wsparcie władz gminy-wójta Gminy Stare Bogaczowice Mirosława Lecha, jego zastępcy Bogdana Stochaja oraz Rady Gminy; NGOsów, wolontariuszy, którzy czekają w ciągłej gotowości-zauważa radny i dodaje - Czy będzie to kąpielisko czy teren rekreacyjny najważniejsze, aby tętniło życiem społecznym i służyło mieszkańcom oraz przybyłym na teren gminy turystom.

Fundacja Edukacyjno-Społeczna „Polny Kwiat” od 1 marca zaczyna celową zbiórkę publiczną- pomysłodawcą zbiórki jest Agnieszka Lechowicz-prezes fundacji. Pozyskane środki zostaną przekazane na pokrycie kosztów paliwa, zakup narzędzi niezbędnych do realizacji zadania.

Zalew, który kiedyś był wizytówką gminy Stare Bogaczowice, od wielu lat nie spełnia swojego zadania. Po dawnym, tętniącym życiem kąpielisku pozostała wielka dziura, która z roku na rok zarasta młodym drzewostanem tzw. samosiejkami. Miejsce to pozostało w pamięci mieszkańców powiatu jako piękny akwen, cel weekendowych wycieczek, wakacyjnych wojaży, miejsce wielu rodzinnych chwil. Była to wizytówka gminy. Od 12 lat jest zapomniany-ciągle pogarsza się jego stan techniczny. Mimo tak dramatycznego stanu pojawiła się iskierka nadziei na tchnienie nowego życia w ten sentymentalny kawałek ziemi u podnóża masywu Trójgarbu.

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group