Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 3841
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Anna Frank. Opowieść współczesna"

Wtorek, 4 czerwca 2013, 6:30
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: „Anna Frank. Opowieść współczesna"
Fot. Robert Bajek
3 czerwca w Zespole Szkół nr 1 im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu otwarto wystawę pod tytułem "Anna Frank. Opowieść współczesna". Organizatorem wystawy jest Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół nr 5 w Wałbrzychu. Podczas ceremonii otwarcia przemówienie wygłosił Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów – Edward Skubisz.

Wystawa przedstawia losy żydowskiej dziewczynki Anny Frank, która po opuszczeniu wraz z rodziną Niemiec opanowanych przez nazistów przez ponad dwa lata ukrywała się w Amsterdamie podczas II Wojny Światowej. Ekspozycja dokumentuje też sytuację panującą w tamtych latach w Europie, los żydów, prześladowania i dyskryminacje, skutki braku tolerancji a także historię i genezę powstania holocaustu. Prezentowane tablice zawierają fragmenty wspomnień Anny Frank zapisane przez nią w dzienniku, który jest podstawowym nośnikiem informacji o tamtych wydarzeniach i o losach rodziny Franków. Na wystawie można też zobaczyć inne dokumenty urzędowe, listy, artykuły i zdjęcia archiwalne dotyczące historii Anny Frank.

- Dziennik ukazuje losy dziewczynki, która miała wtedy 12-13 lat. Mówi o tym, co się czuje żyjąc w ukryciu, co się widzi, gdy cały czas okna są zasłonięte, o tym, że nie można się nawet poruszyć, bo ktoś może to usłyszeć – powiedział Edward Skubisz

Podczas ceremonii otwarcia wystawy młodzież szkolna czytała zebranym wybrane fragmenty dziennika Anny Frank. Wystawa potrwa cztery tygodnie. W tym czasie do jej odwiedzenia zapraszana będzie młodzież ze szkół w Wałbrzychu i okolicy. Po wystawie zwiedzających oprowadzać będą przewodnicy, którzy podczas specjalnie w tym celu zorganizowanych warsztatów zdobyli pełną wiedzę na temat historii Anny Frank.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group