• Wtorek, 22 stycznia 2019
  • Godz. 1:30
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 3681
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Anna Stabrowska z Partii Razem i Marta Wosak z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet mówiły o polityce prokobiecej w samorządzie

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 17 października 2018, 12:35
Aktualizacja: 12:40
Autor: red
Fot. użyczone
Wojewódzkie „niebieskie linie", programy wsparcia dla ofiar przemocy oraz szkolenia w policji, służbie zdrowia i szkołach – to niektóre z postulatów Partii Razem i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, które można wprowadzić już na poziomie samorządu. Anna Stabrowska z Razem oraz Marta Wosak z OSK na konferencji mówiły o długo bagatelizowanym przez władze problemie przemocy wobec kobiet.

W Polsce co roku zgłaszanych jest około 80 000 przypadków przemocy w rodzinie. Zdecydowana większość ofiar to kobiety, a każdego roku kilkaset z nich ginie z rąk swoich oprawców. Na całym Dolnym Śląsku funkcjonują zaledwie dwa Specjalistyczne Ośrodki Wsparcia dające schronienie ofiarom przemocy – we Wrocławiu i Wałbrzychu. Wszędzie brakuje mieszkań przejściowych i socjalnych dla rodzin opuszczających Ośrodki.
– Czas, aby województwo dolnośląskie zaczęło traktować poważnie problem przemocy domowej – powiedziała Anna Stabrowska, kandydatka Partii Razem do sejmiku wojewódzkiego z okręgu wałbrzyskiego. – Najpilniejszą sprawą jest oczywiście wzmocnienie systemu pomocy dla ofiar, współpraca odpowiednich instytucji oraz zwiększenie ich finansowania.

Stabrowska przedstawiła postulaty Partii Razem odnośnie walki z przemocą domową:

1. Powołanie do życia wojewódzkich „niebieskich linii" – całodobowego telefonu zaufania dla osób doświadczających przemocy.

2. Uruchomienie wojewódzkich programów wsparcia dla ofiar przemocy – psychologicznego, prawnego i doradztwa zawodowego. Aby skutecznie przeciwdziałać skali przemocy, położymy nacisk na pracę ze sprawcami, w tym na terapię uzależnień.

3. Rozszerzenie programu szkoleń na temat przemocy przeznaczonych dla policji, służby zdrowia, nauczycieli, personelu ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie.

– Zdecydowana większość postulatów OSK pokrywa się z naszym programem – kontynuowała Stabrowska. – Postulaty równościowe nie są dla nas pustym hasłem. Świadczą o tym już nasze listy do sejmików w całej Polsce: obowiązują na nich parytety (około 50% kobiet na listach), suwaki (naprzemiennie kobiety i mężczyźni), a w województwie dolnośląskim na pięć okręgów wyborczych w czterech kobiety startują z pierwszych miejsc. Dzięki temu kobiety mają realną szansę zdobycia władzy w samorządzie. Dlatego zachęcamy do głosowania na listę nr 6.

Marta Wosak przedstawiła postulaty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet:

1. Zapewnienie pełni praw reprodukcyjnych, w tym dostępu do nowoczesnej, bezpłatnej antykoncepcji i sterylizacji, bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowania in vitro, a także nowoczesnych badań prenatalnych i standardów opieki okołoporodowej.

2. Wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej:

- przesunięcia finansowania budżetowego z Kościoła katolickiego na organizacje zajmujące się walką z przemocą wobec kobiet i przemocą domową,

- bezwzględnego ścigania i karania sprawców przemocy domowej,

- bezwzględnego ścigania gwałcicieli i wdrożenia procedur zapobiegania wtórnej wiktymizacji,

- ochrony ofiar i izolacji sprawców,

- współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi przy wdrażaniu Konwencji,

- ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy,=.

3. Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet:

- zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet,

- realnego zabezpieczenia społecznego rodzin dzieci z niepełnosprawnościami,

- skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych,

- podniesienia progu uprawniającego do świadczenia z FA do średniego wynagrodzenia,

- równości płac bez względu na płeć.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
100%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Polewa z matolka 17-10-2018 12:54
Proste pytanie do antyfaszystow, jak wam sie podoba propaganda(plakaty) i hitlerowski jezyk nieanwisci PO? Co na to Nowacka?
~Obserwator_Rzeczywistości 17-10-2018 13:05
Mniej kobiecych nie było? Estetyka antykobieca. Atrakcyjność zero bezwzględne. Może to takie kobiety z Tajlandii????
~Pytanie 17-10-2018 13:46
Czy ktoś traktuje to ugrupowanie na poważnie?
~bomba jóźek 17-10-2018 13:53
DO GARÓW ! ! ! NIEMOTY.
~wyzwalacz 17-10-2018 14:08
Owszem, to ugrupowanie jest poważne bo jest dużym niebezpieczeństwem dla funkcjonowania państwa oraz bezpieczeństwa społecznego i kulturowego. Ich celem jest doprowadzeni do chaosu prawnego i skłócenia społecznego przy pomocy terroru prawno-obyczajowego. Np. w Kanadzie czy Belgii powitanie nieznajomej kobiety mjest często potraktowane jako molestowanie. O przemyśle molestowania i zapchaniu sadów bzdurami nie wspominam. To ugrupowanie trzeba izolowac jako niebezpiecznych marksistów-totalniaków.
~bomba jóźek 17-10-2018 14:27
NO I TU MASZ WYZWALACZ MOJE PEŁNE POPARCIE W TEJ TEZIE .PIEKNIE TO WYŁUSZCZYŁEŚ,ALE WIESZ LEWAKI I LEMINGI DALEJ BĘDĄ SWOJE PIEPRZYĆ,A MOŻE ICH PO PROSTU OLAĆ.
~Kmicic 17-10-2018 18:26
A mężczyznom nie chcą pomagać? Przecież jest równouprawnienie. Na szczęście nikt tych wariatów poważnie nie traktuje.
~Ks. Gerwazy 17-10-2018 20:02
Czy to prawda, że w dniu dzisiejszym wśród składających życzenia imieninowe Biskupowi Świdnickiemu były również obecne Panie Feministki?
~ 18-10-2018 1:09
Kobieto szargasz to znane nazwisko pewnej wspaniałej postaci oświatowej w Wałbrzychu
~Kustosz z Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej 18-10-2018 13:26
PO CO MYŚLEĆ TŁUMOKI ZAMIESZCZAJCE TU ŻAŁOSNE WPISY - PROBOSZCZ I BISKUP MYŚLI ZA WAS !!!
~wyzwalacz 18-10-2018 14:33
Myślimy, więc piszemy. Postulat ścigania ,,mowy nienawiści" jest próbą wprowadzenia prawa Stalinowskiego czyli szeroko pojętej ,,Działalności kontrrewolucyjnej". Groziło za to rozstrzelanie lub odsiadka w Łagrze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group