Czwartek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 2881
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Anna Zalewska mówi, że szpital to nie firma sprzątająca i przedstawia raport PIP–u

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 7 sierpnia 2013, 6:30
Aktualizacja: Czwartek, 8 sierpnia 2013, 9:02
Autor: red
Fot. archiwum/red.
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska interweniowała w sprawie wykorzystania pracowników szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu do wykonania prac porządkowych na terenie Aqua– Zdroju.

Anna Zalewska zwróciła się z w tej sprawie do Państwowej Inspekcji Pracy. Posłanka otrzymała właśnie wyniki kontroli z Okręgowego Inspektoratu Pracy, przeprowadzonej na jej wniosek pod koniec lipca.
- Kiedy dowiedziałam się, że salowe ze szpitala zostały w dniu 21 czerwca zmuszone do podjęcia prac porządkowych na terenie pływalni, od razu zawiadomiłam Inspekcję Pracy. Odpowiedź, którą dzisiaj otrzymałam, jest druzgocąca dla dyrektora placówki, wobec którego powinny zostać wyciągnięte poważne konsekwencje - mówi Zalewska.

Kontrola Inspekcji Pracy potwierdziła, że pracownicy szpitala rzeczywiście wykonywali prace porządkowe na terenie Aqua- Zdroju i to w ramach godzin pracy, które powinni oni spędzić w placówce. Co prawda szpital zawarł ze spółką umowę na świadczenie tego typu usług, jednak jak się okazuje, niezgodnie z zapisami statutu nadanego mu przez Sejmik Dolnośląski.
- Szpital nie jest firmą sprzątającą. Nie może wykonywać tego typu usług na terenie innych przedsiębiorstw. To jednak nie wszystko - wydane przez dyrektora placówki polecenie było również sprzeczne z zawartymi umowami o pracę, bo nie mieściło się ono w ramach odgórnie ustalonych obowiązków. To jest zupełny skandal - stwierdza posłanka.

Inspekcja Pracy ustaliła ponadto, że w ewidencji wyjść ze szpitala nie odzwierciedlono faktu opuszczenia zakładu pracy przez pracowników. Podobnie jak w przypadku kart ewidencji czasu pracy- w nich również nie odnotowano, że salowe pracowały w tym dniu w zupełnie innej firmie. Anna Zalewska przypomina również o ambulansie, który wykorzystano jako środek transportu dla przewożonych salowych.
- Nie mogę zrozumieć decyzji dyrektora w sprawie wykorzystania karetki, służącej do przewożenia osób dializowanych, w charakterze środka transportu dla przewożonych pracowników – mówi Zalewska.

Anna Zalewska zapowiada, że to jeszcze nie koniec sprawy. Oprócz Inspekcji Pracy wystosowała również równoległe pisma interwencyjne do Ministerstwa Zdrowia oraz Prezesa NFZ. Ten ostatni we wstępnej odpowiedzi wyraził zaniepokojenie i zapowiedział pilne wyjaśnienie sprawy przez dolnośląski oddział. Posłanka najprawdopodobniej zwróci się również do samorządu województwa jako organu prowadzącego tę placówkę i przedstawi wyniki kontroli PIP.
- Sprawa jest naprawdę poważna. Z jednej strony nie dziwię się pracownikom szpitala, że nie odmówili wykonania absurdalnego polecenia dyrektora. Rynek pracy jest bardzo trudny. Z drugiej strony, poprzez ograniczenie personelu w szpitalu, kierownictwo placówki naraziło zdrowie i życie pacjentów na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Nie pozwolę, by wydarzenie to zostało zbagatelizowane i zamiecione pod dywan - kończy parlamentarzystka.

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~terefere 6-08-2013 15:15
nie karetki, lecz busa, zwykłego busa. Może on służyć równie dobrze do przewozu dializowanych, jak i ludzi z przystanku. Nie ma w nim żadnego wyposażenia medycznego, noszy itp., oprócz większej apteczki zabieranej ze sobą, kiedy wiezie się osoby dializowane. Karetka - Pani Poseł inaczej wygląda, zupełnie inaczej, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.
~pracownik um 6-08-2013 16:15
brawo, ale niech pani pamięta, że Szela nadal rządzi w szpitalu, mimo , że jest w ratuszu, dyrekcja szpitala to marionetka i wszyscy się go boją
~gość z Wałbrzycha 6-08-2013 16:29
Niech pani poseł PIS robi zadymę u siebie w Świdnicy, a u nas w Wałbrzychu nie szuka afery na siłę. Wałbrzyszanie żyją zupełnie innymi sprawami.
~nosferatu 6-08-2013 17:33
@pracownik um. i bardzo dobrze, że rządzi, chociaż jego brak jest coraz bardziej widoczny. Przykład: salowe palą sobie szlugi na korytarzach, jak by tam był, Panie znalazłyby się w kolejce na Ogrodowej. Po za tym przypominam Pani posłance o obietnicy dotyczącej WTBS, złożonej na tym portalu w październiku 2012. To już prawie rok. I nic, żadnej informacji w temacie. Może Pani posłanka zajęłaby się sprawami istotnymi, a nie pierdołami, mającymi na celu tylko i wyłącznie zwalczanie przeciwników politycznych i wyciąganie wyimaginowanych błędów, oraz bzdur wyssanych z palucha. Wyborców znajduje się działaniem, Pani posłanko, a nie tak charakterystycznym dla PiSu knuciem, szczuciem i oszczerstwami.
~obi 6-08-2013 17:35
Dopełniono wszelkich formalności więc o co chodzi. A z tym "narażeniem pacjentów na utratę zdrowia i życia" to spore przegięcie! Zalewska szuka haków.Typowe pisowskie zachowanie.
~Ha haa 6-08-2013 18:28
Ten wasz prezydento-dyrektoro-ordynatoro niebawem miasto będzie pracownikami szpitala za 1200zł netto sprzątał, bo jak nie to do zwolnienia. Skąd my to znamy
~Asia 6-08-2013 18:42
Czy to prawda, że Pani Poseł buja się za moje (i innych podatników) pieniądze zarezerwowanym w całości przedziałem ? Jeśli to prawda, że brzydzi się Pani jeździć z plebsem, to nie pozwolę, by wydarzenie to zostało zbagatelizowane i zamiecione pod dywan. Zaś jeżeli to nie jest prawdą, to przepraszam, ale takie opinie słyszałam na przystanku autobusowym we Wrocławiu.
~OLo 6-08-2013 18:57
a od kiedy to salowe leczą ludzi ? i w jaki sposób ich brak wpłynał na zdrowie chorych, tego to ja już nie rozumiem, ale widocznie Pani Poseł wie lepiej
~siostra basenowa 6-08-2013 19:22
Wydaje się panu S., że szpital to jego prywatny folwark. No jeszcze nie jest. A może już się przymierza?
~księgowy 6-08-2013 19:35
UE uznała Łukaszenkę za osobę niepożądaną na jej terenie a tu takie kwiatki się na żywca i to na terenie UE się uprawia, zupełnie jak w kołchozie w czasie czerwonego zlodowacenia...Pod latarnią najciemniej,ech...Tradycje z czasów PRL są widać długie i żywe , renty dla poborowych zagnanych niewolniczo do kopalń w latach 50tych są płacone do dziś. Pielęgniarka na zachodzie to przecież zawód dobrze płatny i szanowany społecznie! A tu - na bezczelnego zrobiono z nich posługaczki. Faktycznie muszą być niezle zastraszone że nie protestowały. A Wybiórcza pisze epistoły o wyzysku Polaków z a granicą, ciekawe że tego nie widzi.Może ktoś napisze o procederze zaganiania dzieci będących pod opieką placówek oświatowych do robót porządkowych? Oj , nazbierało by się.
~OBSERWATOR 6-08-2013 20:03
KARETKA CZY BUS? NIEWAŻNE. FAKT SIE LICZY CZY FAKTYCZNIE TAK BYŁO. A CO DO PREZYDENTA TO CO ON ROBI W TYM SZPITALU??? KADENCJA SIE SKONCZY WYBORY PRZEGRA MA GDZIE WRACAC. CHOC RACZKI PEWNIE JUZ NIE TE DO OPERACJI. NO ALE JEDNO PRZYZNAJE-POGNAL WIELU DO ROBOTY CHOC CZASEM PRZESADZA Z TEKSTAMI
~Max 6-08-2013 20:05
Nie cierpnię pani Zalewskiej. Jasno? Ale zaczynam ją z leksza podziwiać. Ja też chcę wiedzieć (jako pracujący podatnik od 40 lat Najaśniejszej Rzeczypospolitej) kto wydał takowe decyzje o sprzątaniu Aqua (NIE) Zdroju przez Panie które w tym czasie winny być przy chorych? Na razie cudzych... A jak będą chorowali z rodziny tego decydenta?... I długo....A może tak być , co nie?...
~ 6-08-2013 20:42
Będzie ciekawe jak Prezio skończy już swe panowanie nad Wałbrzychem. Wtedy pewnie jeszcze nie jeden tego typu kwiatek zaktwitnie :-) Po żyjemy zobaczymy.
~Do zalewskiej 6-08-2013 20:46
No właśnie od kiedy to salowe leczą ludzi ? nawet jak by chodzi o sprzątanie to zapewne po jednej z każdego oddziały wzieli a nie wszystkie z oddziały więc pani Zalewska o jakim pani zagrożeniu mówi niech się pani zajmie lepiej Świdnicą a nie Wałbrzychem. Tam pani ma właściwe biuro tam niech pani rządzi. Albo Decowi pomoże organizować marsz w obronie mediów tylko nie namawiaj kobieto abyśmy tam jeździli.
~ 6-08-2013 20:47
Dyrektorka powinna beknąć za swoją głupotę. Wolała słuchać rozkazów Szełemeja to teraz ma niezły pasztet. I dobrze jej tak. Pani Zalewska proszę tak trzymać. Oni czują się zupełnie bezkarni.
~Max 6-08-2013 21:31
"nosferatu" zawsze podziwiałem twoje "widzenie świata" ale tym razem przegiąłeś! Czy nikt z Twojej rodziny nigdy nie konał w szpitalu? To po co piszesz takie bzury. Mam gdzieś panią posłankę, Ja nie jestem jej akurat wyborcą. A jeżeli panie z obsługi szpitala sobie "nie radzą" z obowiązkami na terenie szpitala, należy je zwolnić, niech palą gdzie indziej... Za ten "numer" w tytule ktoś powinien beknąć...Ale jak znam naszą rzeczywistość...
~ 6-08-2013 21:36
siostro basenowa- chyba sie przymierza, tak coś jaskółki śpiewają tu i ówdzie!
~ktos 6-08-2013 21:46
My świdniczanie nie chcemy tej pani poseł. Kołtunów mamy dość
~Wujek Dobra Rada 6-08-2013 21:54
Baranom przypominam, że dyrektorką szpitala nie jest Roman, tylko Dudziakowa. Przy okazji Romana możecie pocałować w dupę, o ile tylko wam na to pozwoli.
~idi 6-08-2013 22:15
sorki-ale ktoś ma "zakres obowiązów" -czyż nie? Jeśli przełożony nagina ten zakres-popełnia co najmniej wykroczenie. Co na to PIP!!!
~Rebel Yell 6-08-2013 22:26
Z madrosci klakierow moraly wynikaja takie: zwolnic salowe bo i tak sa do niczego nie potrzebne, skoro mowi o tym poslanka PIS to nie moze byc prawda, karetka to zwykly bus, pracodawca moze robic pracownikiem co zechce jezeli jest POprawnie POlityczny. Oj bedzie kiedys wami cesarz jezdzil jak salowa szmata, oj bedzie.
~księgowy 6-08-2013 23:13
W dalszym ciągu patrzę i oczom nie wierzę; Jak może zostać zawarta umowa między basenem a szpitalem o świadczenie temu pierwszemu usług porządkowych? No przecież ten absurd bije na głowę wszystkie mi znane absurdy PRL! Kiedy godzinę temu wspomniałem o tym kilku znajomkom i to z Wałbrzycha - też nie dowierzali mi. Gdyby jeszcze Prezydent nr.6 wciągnął jeszcze w ten interes pracowników ratusza, rzekłbym, że zrealizował ideę Fidela Castro, który to organizował dniówkę pracownikom umysłowym tak,że kiedy kończyli pracę w biurze szli pracować na plantację trzciny lub do cukrowni. W przypadku urzędoli by to jest nawet celowe, bo praca fizyczna nieco by ich otrzezwiła i sprowadziła na ziemię.Ale salowe? I znów cała Polska będzie miała bekę śmiechu z Wałbrzycha jak sprawa wypłynie na szersze wody.
~444 6-08-2013 23:42
To pani poseł jeszcze nie wie, że szpitalne karetki też obstawiają festyny Toyoty albo maratony sportowe organizowane przez miasto.
~Olek 7-08-2013 0:17
Pani poseł nawet nie wie, że szpitalne karetki i dyżurny personel jest delegowany do obstawiania np. festynów czy maratonów Toyoty, albo innych żużlów, podczas gdy na odwiezienie pacjenta do domu czeka się do północy albo i dłużej.
~ 7-08-2013 0:27
Ciekawe, czy za kursy karetki też bezczelnie zapłacono z kasy NFZ. Nie dziwota, że zawsze brakuje środków, jak w biały dzień robi się takie ceregiele. Maruderom co to nie wiedzą nic o szpitalach trzeba przypomnieć, że salowe wpółpracują z lekarzami i pielęgniarkami pełniąc funkcję pomocniczą i też opiekują się chorymi. Trzeba mieć wyobraźnię. Co by było, jakby na ogołoconym oddziale wybuchł pożar? Kto by pomógł w pierwszej chwili ewakuować chorych? Co ściągaliby salowe spowrotem z basenu? Żenada i tyle. Dyrektor do dymisji! Szelemej też
~ 7-08-2013 1:17
Jak czytam te komentarze to po prostu słabo mi się robi. Nie patrzycie na fakty tylko na nazwisko- ZALEWSKA. Nie jest dla was ważne, że sprawa jest po prostu skandaliczna, tylko, że zajęła się nią posłanka PIS. Zachowanie dyrekcji szpitala jest poniżej wszelkiego poziomu, bo zrobiła sobie prywatny folwark. Pytam: czy panie salowe mają w przydziale czynności sprzątanie innych obiektów? Jeśli nie to mamy do czynienia chyba z przekroczeniem uprawnień przez władze szpitala. Też pracuję w budżetówce i co? Mam czekać, aż otrzymam nakaz posprzątania jakiegoś nowo otwartego obiektu? I nie piszcie proszę, że to strach przed Szełemejem zadecydował o wysłaniu pań do sprzątania. Dyrektor, skoro nim jest, powinien chyba umieć sprawować funkcje kierownicze, np. odmawiać. Tyle
~Do Max 7-08-2013 1:24
A co ma Salowa do konania w szpitalu ? przecież salowa nie leczy tylko sprząta i wszystkie z odziały jednego nie pojechały, zapewne po jednej z oddziału więc żadna strata.
~ 7-08-2013 9:42
tez uwazam, ze nie ma znaczenia kto zajal sie ta sprawa oddelegowanie jest karygodne w godzinach gdzie miejscem pracy byl szpital. Panie owszem mogly wykonac prace na rzecz Aqua, ale po godzinach swojej faktycznej pracy na zlecenie i godziwa zaplata.
~a może.. 7-08-2013 10:44
A może by tak pani poseł zainteresowała się sprawami WAŻNYMI dla naszego miasta (patrz: MOBRUK itp)???????
~Zdziwienie 7-08-2013 11:11
Ja tam nie widze problemu w tym
~księgowy 7-08-2013 11:36
Komentarze popierających te opisane patologiczne zdarzenia są tak prymitywne i niespójne , że nabrałem pewności iż dokonuje ich oddelegowana w tym celu jakaś partyjna młodzieżówka - zupa się w tej sprawie rozlewa, kilka dni temu jakiś bloger publicznie już przedstawił wyniki swojego śledztwa w sprawie zorganizowanych grup piszących komentarze na zamówienie partyjne. Przecież to jest zwykła gangsterka ideologiczna. Jedyna metoda obrony przed tym to jak najmniej TV i Radia, więcej internetu i samodzielne myślenie.
~pitera 7-08-2013 11:53
pani Zalewska niech sie zajmie wazniejszymi sprawami,a nie tylko wszedzie sieje ferment
~ 7-08-2013 12:00
hehehe na zlecenie i owszem ale "godziwa zapłata"? a gdzie ty żyjesz człowieku? same umowy śmieciowe, marne grosze za ciężką pracę a ty chcesz godziwą wypłatę? nie rozśmieszaj mnie
~ 7-08-2013 12:04
Droga Pani Zalewska. Zanim zacznie pani podawać jakiekolwiek argumenty radze zapoznać się bliżej z tematem zamiast wypisywać pierdoły. Po pierwsze pacjentów na dializy nie wożą karetki tylko busy, tak jak wcześniej już ktoś to napisał. Bus taki zabiera jednorazowo kilka osób, wiem bo osoba z mojej rodziny jest dializowana. A po drugie czy pani w ogóle wie czym w szpitalu zajmuje się salowa? Bo napewno nie ratowaniem czyjegoś życia
~ 7-08-2013 13:09
Salowe wspomagają lekarzy i pielęgniarki. Gdyby wybuchł pożar na oddziale, to mogłoby się okazać, że nie miałby kto pomagać przy ewakuacji. Klakiery szelemejowe niech włączą w końcu myślenie.
~księgowy 7-08-2013 13:34
No dobrze, a co z faktem zawarcia umowy miedzy szpitalem a basenem? Jest ok, rozumiem wg Was?
~XYZ 7-08-2013 14:10
To nie jest sytuacja odosobniona.... inny przykład... 11 XI, ustawowo wolny, a ze szkół idą delegacje na msze i składanie kwiatów pod pomnikiem... No to takie pytanie... a nauczyciel, który bierze dzieci jest wtedy w pracy czy nie? Jeśli jest to dlaczego w dzień ustawowo wolny bez dodatkowego wynagrodzenia? Jeśli nie jest w pracy to dlaczego za wiedzą dyrekcji ma dzieci pod opieką i kto i w jakim zakresie odpowiada za bezpieczeństwo dzieci??? Kolejna sprawa.... Nakaz pana S. aby dyrektorzy szkół byli obecni (robili tłum) na imprezach organizowanych i wspieranych przez miasto? (otwarcie aqua, spektakle teatralne...), A i jeszcze jedno... o której i gdzie zbiórka 1 maja? ///ironia... gdyby ktoś nie załapał...
~do ~ 7-08-2013 14:56
Gdybać to sobie można i salowe nie wspomagają lekarzy ani pielęgniarek bo im tego nie wolno robić i przestań tutaj gdybać
~coś nie pasi? 7-08-2013 16:57
Podstawowym zadaniem salowej jest czyścić basen, panie księgowy. Kapito?
~~do do 7-08-2013 17:30
może i nie wolno, ale to robią ( drobnym druczkiem)
~ 7-08-2013 19:30
Szełemej może by tak przeprosił Dudziakową za to, że władował ją na minę? W sumie to dobrze, że PiS naświetlił ten skandal, bo nikt nie ma wątpliwości, że doszło do nadużycia kompetencji (i to znaczących) ze strony dyrektora szpitala.
~do XYZ 7-08-2013 20:20
Bo młodych trzeba uczyć patriotyzmu w każdym mieście jest tak samo a ty widać jesteś antypolak.
~ama 7-08-2013 20:45
Czy Pani posłanka nie ma czym zająć się w Świdnicy? Szpital i basen ma się dobrze.
~Przybysz 7-08-2013 21:22
Czy w mediach tzw głównego nurtu, ktoś się o tym chociażby zająknął?
~księgowy 7-08-2013 22:17
Rozumiem, salowa ma czyścić poza basenami pod łóżkiem chorych również baseny miejskie. To może jeszcze w takim razie zagonić policjantów do sprzątania ulic a strażaków do pilnowania przejść przed szkołami, co? Taka mała propozycja przedwyborcza.
~do ama 7-08-2013 23:27
Czy aby na pewno? Poza tym, tak dla jasności, dyskusja nie dotyczy kondycji szpitala czy też basenu, ale przekroczenia uprawnień- wysłania pracownika do wykonania czynności, której nie ma w przydziale obowiązków, w dodatku bez dodatkowej umowy i wynagrodzenia. Młodzieżówka PO widzę działa prężnie, wypisuje bzdury. Ale cóż prawda-boli. Interesujący jest fakt, że wysłano salowe. Może następnym razem lekarzy? A co tam? Nie stać nas?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group