Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 5049
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Apel samorządowców

Czwartek, 27 października 2022, 8:54
Aktualizacja: 8:55
Autor: red
REGION: Apel samorządowców
Fot. UMWD
Samorządowcy z Subregionu Wałbrzyskiego wspólnie z Zarządem Województwa podpisali dzisiaj apel do Komisji Europejskiej o nieblokowanie środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Dolnego Śląska. Wspólnie apelujemy do Komisji Europejskiej o akceptację Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Dolnośląskiego Subregion Wałbrzyski i programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027. Środki unijne są dla lokalnych społeczności szansą na dynamiczny rozwój i poprawę jakości życia wszystkich Dolnoślązaków.

Treść apelu do Komisji Europejskiej:

Szanowni Państwo, Przedstawiciele Komisji Europejskiej!

Jako Samorządowcy z Subregionu Wałbrzyskiego, objętego Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, zwracamy się do Państwa z apelem o nieblokowanie środków Funduszu dla Województwa Dolnośląskiego.

Zapisy dotyczące FST dla Subregionu Wałbrzyskiego, ujęte w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Dolnośląskiego Subregion Wałbrzyski i programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021 – 2027, zostały przygotowane na drodze partnerskiego dialogu z udziałem licznych interesariuszy: przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów gospodarczych oraz organizacji społecznych. Stanowią one kompromis, mający na celu wyrównanie szans rozwojowych subregionu szczególnie dotkniętego niedokończoną transformacją oraz osiągnięcie ambitnych celów nakreślonych przez Komisję Europejską w strategii Zielonego Ładu do 2030 roku.

Niezaakceptowanie zapisów Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji skutkować będzie brakiem możliwości przeprowadzenia wielu ważnych działań na rzecz obywateli, środowiska i nowoczesnej, nieemisyjnej gospodarki. Doprowadzi to do nasilenia negatywnych procesów społecznych i gospodarczych w subregionie.

Powodem braku akceptacji przez Komisję Europejską zapisów Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji jest działalność kopalni węgla Heddi II w Ścinawce Średniej, w Gminie Radków. Należy podkreślić, że kopalnia otrzymała koncesję Ministra Środowiska w 2018 roku, czyli jeszcze przed określeniem przez Komisję warunków wdrożenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ewentualne wydobycie miałoby marginalne znaczenie w skali Polski i dotyczy węgla koksującego, ujętego na liście surowców strategicznych UE, który nie będzie wykorzystywany do celów energetycznych. Działalność kopalni w Ścinawce Średniej nie będzie miała negatywnego wpływu na osiągnięcie celów na lata 2030 i 2050, określonych w europejskim prawie o klimacie.

W związku z powyższym zwracamy się do Komisji Europejskiej z apelem o akceptację Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Dolnośląskiego Subregion Wałbrzyski i programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021 – 2027, włącznie z zapisami dotyczącymi osi finansowej z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wykluczenie Dolnego Śląska z FST jest niedopuszczalne i będzie stanowiło niesprawiedliwość wobec regionu dotkniętego skutkami niedokończonej transformacji.

Twoja reakcja na artykuł?

6
40%
Cieszy
5
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group