Środa, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 2901
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Atrakcyjna „Złota Woda”

Wiadomości: REGION, Głuszyca/Łomnica
Środa, 25 sierpnia 2010, 13:24
Aktualizacja: Sobota, 28 sierpnia 2010, 17:18
Autor: red
Chętnych na zakup świeżego chleba jest bardzo wielu
Fot. Urząd Miasta w Głuszycy
,,Złota Woda", czyli łowisko pstrąga w Łomnicy, to nie tylko smaczna rybka oraz nowo otwarta atrakcja – ,,tyrolka". To także chleb razowy na zakwasie pieczony tu w blisko stuletnim piecu.

Chleba można spróbować w każdą niedzielę, kiedy to do łowiska przyjeżdża Aneta Szwed z Raszowa koło Kamiennej Góry po to, aby wypiekać tu pieczywo w starym przedwojennym piecu, który jak i inne tego typu dawne sprzęty gospodarstwa domowego, początkowo miał stanowić tylko eksponat. Łowisko bowiem znane jest również jako miejsce gromadzenia przedmiotów związanych z kulturą tradycyjną oraz powojenną przeszłością. Okazało się jednak, że piec - mimo swojego wieku - jest nadal sprawny.

- Otrzymaliśmy go w prezencie od jednego z klientów. Najprawdopodobniej został wykonany w przed II wojną światową w Ząbkowicach Śląskich, bowiem widnieje na nim nazwa ,,Frankenstein"- wyjaśnia Gracjan Rudnicki, współwłaściciel łowiska.

- Grzechem byłoby w nim nie piec - śmieje się Agata Szwed, która na co dzień wypieka chleb u siebie w Raszowie, prowadząc gospodarstwo ,,Dom pachnący chlebem". - Zakwas do domu mąż przywiózł 13 lat temu i na początku chleb piekł w prodiżu dla nas, dla znajomych. Pieczywo było tak dobre, że postanowiliśmy kontynuować tradycje regionu kamiennogórskiego, gdzie jednym z pierwszych cechów był właśnie piekarski i zająć wypiekiem na co dzień - tak pani Agata wyjaśnia początki swojej działalności.

Chleb pieczony jest na zakwasie, głównie z ziarnami słonecznika i lnu, ale też ze śliwką, czosnkiem, orzechem i dynią. O tym, że jest smaczny - szczególnie ze smalcem i ogórkiem - świadczy długa kolejka, jaka ustawia się do jego degustacji na łomnickim łowisku.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group