Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4663
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Będą kolejne studenckie produkcje filmowe

Sobota, 13 czerwca 2009, 21:18
Aktualizacja: 23:41
Autor: Dominika Krawczyk
Wałbrzych: Będą kolejne studenckie produkcje filmowe
Plan filmu ,,Chora wyobraźnia"
Piękne wałbrzyskie plenery – sąsiadujące z brzydotą rozpadających się ruin – stały się inspiracją filmów młodych wałbrzyskich twórców.

Coraz więcej osób, zachwyconych niezwykłością naszego regionu, chwyta za kamery. Tak też było w przypadku dwóch grup studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, którzy postanowili nakręcić niezależne produkcje. PWSZ - oprócz interesujących kierunków - oferuje też swoim studentom możliwość rozwijania swoich zainteresowań w Telewizji Zamkowej, gazetce studenckiej, kołach sportowych, czy dyskusyjnych.

To właśnie miłość do srebrnego ekranu i - co tu dużo ukrywać - dostępność sprzętu, zainspirowała młodych ludzi do podjęcia się wyzwania, jakim było nakręcenie filmu. Film, a tak naprawdę klip fabularny ,,Chora wyobraźnia", to nasz pierwszy tak poważny projekt. Wcześniej było kilka, ale na mniejszą skalę – mówi Marta Motyka, studentka II roku Politologii, która wraz z Dawidem Grabarczykiem nakręciła film „Chora Wyobraźnia”. - Na początku dowiedzieliśmy się o Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym w Bydgoszczy, niedługo po tym poznaliśmy chłopaków z wałbrzyskiego zespołu Niebo. Teksty ich piosenek idealnie pasowały nam do koncepcji projektu - tłumaczy.

Sama koncepcja 12-minutowego filmu, nad którym prace trwały ponad miesiąc, opiera się na wyobraźni, w tym wypadku ,,chorej”, czyli na odmiennym postrzeganiu tych samych wydarzeń przez różnych ludzi. Całość dopełniają piosenki zespołu Niebo, będące muzycznym komentarzem prezentowanych wydarzeń, w których powstaniu pomogło ponad 20 osób.
Studencka produkcja bardzo przypadła do gustu sędziom festiwalu, którzy przyznali im wysokie czwarte miejsce. Najpierw dostaliśmy się do finałowej 20, a było 165 filmów, a następnie na gali finałowej dowiedzieliśmy się, że mamy 4 miejsce - relacjonuje Marta Motyka. – To nas bardzo cieszy, choć tak naprawdę liczył się sam fakt wzięcia udziału w konkursie - tłumaczy.

W zupełnie inną stronę postanowił pójść inny student, również działający w uczelnianej TV Zamkowej – Kamil Łohunko, który wraz z przyjaciółmi nakręcił thriller „Message”.
- Przygotowałem go wspólnie ze znajomymi z Kuźnic Świdnickich i Sobięcina. Pomysł wypłynął od moich znajomych, którzy ułożyli scenariusz, choć w trakcie realizacji ulegał niejednokrotnym zmianom- tłumaczy Kamil. - Była to nasza, jak i moja pierwsza tego typu produkcja, gdzie - oprócz małego epizodu - jestem głównym autorem zdjęć i w całości odpowiadałem za montaż. Brawa za pomysł i zaangażowanie należą się całej ekipie, z którą współpracowałem. Sam nie podjąłbym się produkcji takiego gatunku - wyznaje młody reżyser.

Thriller przez cały czas trzyma w napięciu, doprowadzając widza do zaskakującego końca. Wprawdzie daleko mu jeszcze do hollywoodzkich produkcji, ale jak na polskie standardy jest niewątpliwym dowodem, że przy odrobinie chęci i właściwie niewielkich nakładach finansowych można zrobić coś z niczego.

Obie ekipy są pewne, że nie jest to ich ostatnie doświadczenie z filmem. - Jak tylko przyjdzie odpowiednia pora, to chcemy wysłać tę produkcję na konkurs, bo nie niestety, tym razem nie udało nam się wygrać z czasem. Jednak już myślimy nad kolejną produkcją – mówi Kamil Łohunko.

- Na nas niezmiernie motywująco podziałał fakt dostania propozycji wyemitowania naszego filmu w TVP oraz reklama projektu w RMF MAXXX. Dlatego już niedługo planujemy kolejny film, z ponownym udziałem zespołu Niebo - relacjonuje Marta Motyka.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group