Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5754
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Bez wychodzenia z domu – e usługi dla mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej

Poniedziałek, 31 grudnia 2018, 6:30
Autor: red
REGION: Bez wychodzenia z domu – e usługi dla mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej
Fot. red
A w Wałbrzychu było tak… Prezydent zapytał, a mieszkańcy odpowiedzieli – że chcę: załatwić sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu, dowiedzieć się, co się dzieje w szkole dziecka… bez wychodzenia z domu, kupić bilet to teatru, czy muzeum – oczywiście bez wychodzenia z domu. I już mogą.

Od września 2018 r. dzięki unijnemu wsparciu, które wyniosło ponad 7 mln. zł w Gminie Wałbrzych zostały uruchomione 3 platformy elektroniczne. NOWA- EPOKA – platforma administracyjna, E-SZKOŁA – udostępniony został w 27 wałbrzyskich placówkach dziennik elektroniczny dla nauczycieli, rodziców i uczniów, e-bilet – platforma dając możliwość zakupu biletu online do Muzeum Porcelany, Teatru Lalki i Aktora, czy Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Potrzebę zelektronizowania urzędu zgłaszali przede wszystkim przedsiębiorcy, dla których ważny jest czas w załatwianiu urzędowych spraw. Z możliwości zakupu biletu przez Internet, cieszą się turyści, którzy coraz liczniej odwiedzają Wałbrzych. Najmniej zadowoleni są wałbrzyscy uczniowie… z elektronicznego dziennika oczywiści.. dostępnego online dla rodziców.

Możliwość załatwienia spraw online w urzędzie dała swoim mieszkańcom także Gmina Kamienna Góra. Gmina otrzymała ze środków AW ponad 1 miliom złotych rozwój i poprawę dostępności e-usług.

Sobota wieczór - na głównej drodze gigantyczne rozlewisko – nie sposób przejechać samochodem. Telefony w wodociągach się urywają. Nikt nie wie, gdzie pękła rura. Pracownik przez pomyłkę zabrał klucze od szaf ze sfatygowanymi mapami magistrali do domu. Dla bezpieczeństwa wyłączono wodę dla połowy miasteczka.

To czarny scenariusz, który już nigdy nie będzie miał miejsca w gminie Lubawka. Dzięki unijnym środkom, firma Sanikom (zaopatrująca Lubawkę w wodę i odprowadzająca ścieki) wdrożyła System Informacji Przestrzennej. W systemie znajdują się cztery moduły: geoportal, zgłaszanie uwag i problemów, system Internetowe Biuro Obsługi Klienta oraz cmentarz Lubawka. Na interaktywnych mapach znajdziemy między innymi przebieg sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, jak również miejsca awarii oraz wyłączeń planowych.
– Planując na przykład wybudowanie wiaty czy ogrodzenia przy pomocy wirtualnej mapy możemy zorientować się, w którym miejscu dokładnie je zlokalizować, aby pod nimi nie było naszej instalacji. Unikniemy w ten sposób, w przypadku awarii, konieczności rozbierania obiektów. Mieszkańcy online mogą zgłaszać nam awarie, po zalogowaniu otrzymają dostęp do swoich kont, sprawdzą m.in. stan swoich płatności, będą mogli opłacić fakturę za dostarczoną wodę i odbiór ścieków. Połączenie z IBOK odbywa się w sesji zaszyfrowanej bezpiecznym 256-bitowym kodem, co zabezpiecza przed nieautoryzowanym dostępem do danych użytkownika IBOK – mówi Grzegorz Szmajdziński, wiceprezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sanikom sp. z o.o. w Lubawce.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
1
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group