Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3661
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Bezpieczniej przy przejściach

Poniedziałek, 7 września 2020, 12:26
Aktualizacja: Wtorek, 8 września 2020, 8:07
Autor: red
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Bezpieczniej przy przejściach
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Od poniedziałku 7 września prowadzone są wzmożone kontrole pakowania pojazdów w rejonie przejść dla pieszych.

W ostatnim czasie mamy sporo zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania w rejonie przejść dla pieszych. Parkujące pojazdy stanowią zagrożenie ograniczając widoczność zarówno pojazdom poruszającym się po drogach jak i pieszym, którzy chcą z przejścia skorzystać. Stawiając bezpieczeństwo mieszkańców jako priorytet zwiększono ilość kontroli przy przejściach dla pieszych.

Niektóre przepisy ruchu drogowego mogą wydawać się z pozoru mało sensowne, archaiczne lub wręcz niepotrzebne. Problem jednak leży zazwyczaj nie po stronie przepisów, ale raczej po stronie kierowców, którym dana tematyka nie została wystarczająco dobrze przedstawiona na kursie.

Jednym z takich przepisów jest zakaz parkowania na jezdni w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych, a mówiąc precyzyjniej, jest to wręcz zakaz zatrzymywania się.

Przepis:
Art. 49. 1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;
2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem; (…)

Problem nieprawidłowego parkowania zazwyczaj jest tłumaczony niewystarczającą ilością miejsc parkingowych w zatłoczonych miastach. Bez wątpienia jest to ważny czynnik w tym kontekście, ale wygoda nie może być stawiana ponad przepisami prawa i bezpieczeństwem uczestników ruchu. Oprócz tego, nieprawidłowe parkowanie w takiej sytuacji jest zagrożone mandatem w wysokości od 100 do 300 złotych oraz usunięciem pojazdu na koszt właściciela, gdzie koszt lawety wynosi 504 złote.

Art. 130a. prawo o ruchu drogowym.
Usunięcie pojazdu z drogi na koszt właściciela
1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:
1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.

Twoja reakcja na artykuł?

6
50%
Cieszy
2
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group