Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2705
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Biała Lilia

Poniedziałek, 21 września 2020, 10:26
Aktualizacja: Wtorek, 22 września 2020, 7:47
Autor: red
REGION, Sokołowsko: Biała Lilia
Fot. organizatorzy
W sobotę 19 września, w parku przy sanatorium Biały Orzeł w Sokołowsku odbył się koncert plenerowy w ramach III Festiwalu Biała Lilia.

Tegoroczna edycja festiwalu poświęconego działalności św. męczennicy Elżbiety ks. Fiodorownej, a zorganizowana przez Parafię Prawosławną św. Archanioła Michała w Sokołowsku i Fundację św. męcz. Elżbiety musiała mieć skromniejszy przebieg niż w poprzednich latach. Z powodu pandemii nie było możliwe zorganizowanie wydarzenia w lipcu, jak pierwotnie planowano. Przesunięcie terminu spowodowało też, że nie zdecydowano się na organizację jarmarku produktów naturalnych, jak również z powodu restrykcji niemożliwy okazał się przyjazd gości z Ukrainy. Przeciwności losu nie zniechęciły Andrija Wowka, prezesa Fundacji Świętej Męczennicy Wielkiej Księżnej Elżbiety Fiodorowny, który zaprosił na ten dzień do Sokołowska niewidomych i niedowidzących artystów muzyków: Łukasza Barucha, Monikę Czerczak, Grzeorza Dowgiałło i Mariusza Trzeciaka, którzy przez ponad dwie godziny poruszali serca zgromadzonych w parku melomanów wykonaniem przebojów lat 60. i 70.

Festiwal Biała Lilia w Sokołowsku to wydarzenie integrujące środowisko lokalne wokół tradycji uzdrowiskowej miejscowości, ale także przybliżający postać świętej prawosławnej - męczenicy Wielkiej Księżnej Elżbiety Fiedorowny, arystokratki, która wybrała życie mniszki po zamordowaniu jej męża Wielkiego Księcia Sergiusza Romanowa. Elżbieta przebaczyła mordercy męża, po czym sprzedała wszystkie kosztowności, nawet obrączkę i luksusowe posiadłości, a z dochodów otworzyła Klasztor Świętych Marty i Marii i sama została jego przełożoną. Z jej fundacji powstały liczne kaplice, szpitale, apteki i sierocińce. Elżbieta oraz inne zakonnice służyły wśród ubogich i chorych w Moskwie. Często odwiedzały najgorsze jej dzielnice, chciały złagodzić cierpienie ubogim. Pomagała także sierotom poprzez modlitwę i jałmużnę. Kościół prawosławny wspierał działania Elżbiety Fiodorownej. Kiedy wybuchła rewolucja Elżbieta została aresztowana, następnie wysłana do Permu. 18 lipca Elżbieta oraz Wielki Książę Sergiusz Michaiłowicz, Książęta: Jan Konstantynowicz, Konstanty Konstantynowicz, Igor Konstantynowicz oraz mniszka z zakonu – Barbara Jakowlewa zostali zamordowani przez bolszewików koło Ałapajewska. W miejscu pierwotnego pochówku wyrosły białe lilie, które są symbolem heskiej rodziny, z której pochodziła Elżbieta.

Festiwal Biała Lilia objał patronatem Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski oraz Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

Twoja reakcja na artykuł?

3
33%
Cieszy
1
11%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
44%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group