Czwartek, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 2778
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Biblioteki partnerskie

Wtorek, 26 kwietnia 2011, 20:02
Aktualizacja: 20:03
Autor: PAW
powiat wałbrzyski: Biblioteki partnerskie
Fot. red
W ramach tej akcji biblioteką wiodącą jest ta ze Starych Bogaczowic, a partnerskimi są biblioteki z Jedliny–Zdroju, Głuszycy i Czarnego Boru.

Program Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach. Dzięki programowi nowoczesne i aktywne biblioteki ułatwią mieszkańcom pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym.

Program Rozwoju Bibliotek prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jego budżet to 28 milionów dolarów. Fundusze pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates i są przeznaczane na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń, wzmacnianie środowiska bibliotecznego, promocję bibliotek.

Program jest zaplanowany na pięć lat. Rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do roku 2013.

Swoim zasięgiem obejmie ponad połowę bibliotek znajdujących się na wsiach i w małych miastach, czyli ponad 3300 bibliotek.

Biblioteki otrzymają sprzęt informatyczny: komputery, laptopy, drukarki, projektory multimedialne, a pracujący w nich bibliotekarze wezmą udział w cyklu praktycznych szkoleń. Dzięki nim dowiedzą się, jak poszerzać ofertę biblioteki i lepiej dostosować ją do oczekiwań mieszkańców, jak zorganizować klub filmowy, jak dokumentować historię regionu, jak zachęcać do współpracy młodych ludzi, jak przeprowadzić szkolenie komputerowe dla seniorów. Biblioteki będą mogły również otrzymać granty na realizację swoich pomysłów
i współpracować z organizacjami pozarządowymi przy realizacji szeregu projektów.

Aby wziąć udział w programie, biblioteki musiały uzyskać zgodę urzędu gminy i elektronicznie złożyć wnioski, które były oceniane przez komisję konkursową. Zakwalifikowały się te placówki, które zdobyły najwięcej punktów.

- Ekspertki zasiadające w komisji doceniły te przykłady, które wskazywały, że biblioteka pełni w społeczności rolę instytucji oferującej codzienny i szeroki dostęp do kultury i informacji. Liczyły się wcale nie te działania, których skala jest ogromna, ale takie, które angażują i włączają do uczestnictwa w kulturze różnorodne grupy - młodzież, dorosłych czy seniorów - mówi Dorota Kostowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - specjalistka ds. współpracy z uczestnikami programu.

Źródło: http://www.biblioteki.org/pl/o_programie/o_programie

Źródło: http://www.rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/program-rozwoju-bibliotek_26053.html

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group