• Piątek, 20 września 2019
  • Godz. 7:29
  • Imieniny: Eustachego, Euzebii, Filipiny
  • Czytających: 2018
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Brakuje fachowców i dlatego szkoły mają kształcić młodzież, na którą będzie czekać praca

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 26 stycznia 2014, 13:30
Aktualizacja: 22:43
Autor: PAW
Fot. red.
W ostatnich tygodniach padło wiele gorzkich słów na temat aktywności i skuteczności Powiatowej Rady Zatrudnienia. Widać jej członkowie wzięli sobie do serca te krytyczne głosu i chcą poprawić swój wizerunek.

Wiele słów krytyki na temat funkcjonowania Powiatowej Rady Zatrudnienia można było usłyszeć podczas sesja Rady Powiatu Wałbrzyskiego. Okazało się bowiem, że Powiatowa Rada Zatrudnienia nie obradowała przez kilka miesięcy.
- Powiatowa Rada Zatrudnienia ma działać i wpływać na obniżenie bezrobocia, które w naszym powiecie przekracza 30 procent, a tych działań nie widać - mówił radny Marek Tarnacki.

Prezydent Roman Szełemej na ostatniej sesji Rady Miasta mógł wreszcie powiedzieć, że są efekty działań podejmowanych przez członków PRD.
- Podczas spotkania Powiatowej Rady Zatrudnienia doszliśmy do wniosku, że trzeba iść w tym kierunku, by kształcić młodzież w dziedzinach pożądanych na rynku pracy – mówi Szełemej. – Potrzeba kamieniarzy, hydraulików, brukarzy, monterów urządzeń sanitarnych. Na te zawody jest obecnie w Wałbrzychu i okolicy zapotrzebowanie.

Zdaniem prezydenta Szełemeja, liczba inwestycji i szeroki front robót prowadzonych w Wałbrzychu powodują, że firmy wykonujące te inwestycje mają problem ze znalezieniem odpowiednich fachowców. I właśnie kształcenie przez wałbrzyskie szkoły pod kątem konkretnych kierunków i zawodów ma tę sytuację poprawić i jednocześnie wpłynąć na to, że bezrobocie zacznie wreszcie spadać.
- WZWiK skarży się, że nie ma odpowiednich fachowców, a prace jakie WZWiK wykonuje i będzie wykonywać na terenie swej działalności są bardzo szerokie i potrwają kilka lat - tłumaczy prezydent. – Brakuje fachowców - monterów instalacji wodnych i na tę specjalizację w naszym mieście też jest zapotrzebowanie. Chodzi o to, by młodzi ludzie, którzy skończą naukę nie wyjeżdżali z Wałbrzycha z powodu braku pracy.

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~benkmen 25-01-2014 17:13
Taaa..Szkolnictwo zawodowe zostało rozłożone na łopatki i.. bractwo myślące obudziło się dopiero teraz ....z ręką w nocniku, jak zaczęła młodzież po swojemu reagować na to emigracją nie tylko z miasta.
~Batman 25-01-2014 19:37
Zamknąć III i IV liceum do tego zlikwidować Ceramik (tam też są same klasy licealne) i będzie młodzież chętna na zawodówki i technika. Jaki rodzic wyśle dziecko by pracowało w jakimś dziwnym zawodzi. Lepiej jest wysłać do liceum z nadzieją że będzie lekarzem a później się budzą na kasie w realu lub tesco. I co. I uciekają za granice albo do wrocka. A w Wałbrzychu tylko domy starców, tylko domy starców .Jak dziecko które ma średnią ocen 2,3 może uczyć się w liceum bo niestety u nas to możliwe. Zrobić licea dla uczniów ze średnią powyżej 4 i tyle reszta do techników i zawodówek
~jaro58 25-01-2014 20:02
Na zdjęciach widać jak wszyscy są za interesowni tematem.Benkmen nocnik to g......... .Który z tam obecnych poradzi sobie gdy zatka mu się toaleta,a w tym wypadku P.Bóg obdzielił nas równo,musimy to zrobić.
~Rebel Yell 25-01-2014 20:24
Wystarczy spojrzec na nazwiska w radzie samozatrudnienia i wszystko jasne.
~Astral 25-01-2014 21:16
Do Batman: Zamknij to ty się w piwnicy i nie wychodź jak masz takie spojrzenie na szkolnictwo. Ceramik to nie same profile liceum bo jest jeszcze TOŚ i od nowego roku technik architektury krajobrazu, poza tym każdy wybiera co chce... obyś nigdy nie miał w rękach jakiejkolwiek władzy, bo aż się boję myśleć co byś jeszcze tak głupiego wymyślił...
~GOFI 25-01-2014 23:22
Uważam że likwidacja zawodówek to kompletna pomyłka,ponieważ musi być np.piekarz aby np.lekarz miał co jeść.Aby gospodarka się rozwijała zwykli ludzie którzy są fachowcami są niezbędni i nie do zastąpienia!!!Smutne jest tylko to że Ci ludzie po zawodówkach którzy czasem harują jak woły są w naszym kraju często spychani na margines.
~geniusz! 26-01-2014 0:09
"Podczas spotkania Powiatowej Rady Zatrudnienia doszliśmy do wniosku, że trzeba iść w tym kierunku, by kształcić młodzież w dziedzinach pożądanych na rynku pracy – mówi Szełemej. " To genialne!
~księgowy 26-01-2014 0:45
WZWiK płaci groszowe pensje dlatego każdy fachura woli iść na strefę albo jechać za granicę sprzedawać swoje siły życiowe za lepszą stawkę. I tu jest pies pogrzebany a nie w braku fachowców.
~zsz 26-01-2014 1:22
Z tego co się na razie po cichu mowi, wodociągi rozmawiają w sprawie uruchomia kierunku branzowego w jednej ze szkol. Jeszcze jak pomoga w organizacji praktyk , i uda się wyksztalcic fachowcow i może pozniej zatrudnić, to będzie krok w dobrym kierunku. Widac ,ze zaczynają myslec przyszlosciowo. tak trzymać, o ile plotki się potwierdza.
~Marek 26-01-2014 9:13
Ja chce zostać prezesem WZWiK, mój teściu bedzie Ci wierny cesarzu jako twój zastępca
~Batman 26-01-2014 10:08
Astral drobny produkujecie bezrobotnych w tych waszych klasach licealnych a z tego co mi wiadomo to Technik Architektury jest w budowlance a Ochrona środowiska też gdzieś jest. Ciekawe czy jest zapotrzebowanie na tylu architektów krajobraz w Wałbrzychu. otwórzcie coś co jest związane z waszą nazwą np ceramiczna obróbka papieru toaletowego.
~Piskorz 26-01-2014 11:38
Kilka kwestii. Nieprawdą jest, że mniej zdolna młodzież uczęszcza do szkół technicznych. To tylko kwestia zainteresowania, jedni mają zainteresowania techniczne, inni humanistyczne a jeszcze inni nie posiadają żadnych zainteresowań. Drugą kwestią jest sprawa, kto ma szkolić. W sytuacji, kiedy większość polskich przedsiębiorstw jest w rękach prywatnych, to w ich interesie jest szkolić młodych ludzi według swoich potrzeb. Nieporozumieniem jest kiedy słyszy się ze strony wszystkich organizacji pracodawców biadolenia na brak fachowców, nie robiąc przy tym nic w tym kierunku. Dlaczego tak jest, no bo szkolenie kosztuje i lepiej jak państwo tym się zajmuje na koszt podatnika. No i trzecia kwestia, którą już poruszył Księgowy i z którą się zgadzam, to wynagrodzenie. Może nie o samą wielkość
~Piskorz 26-01-2014 11:46
c.d. chodzi o rozpiętość wynagrodzeń. W Polsce ta rozpiętość jest ogromna, mediana wynagrodzeń polskiego społeczeństwa jest szokująca, a jakie są to skutki to każdy widzi. W Wałbrzychu już daje się zauważyć, że to miasto emerytów i rencistów, młodzież opuszcza to nieprzyjazne dla nich miasto. Smutne to, ale tak to widzę przyczynę i skutek.
~Asia 26-01-2014 13:09
"Podczas spotkania Powiatowej Rady Zatrudnienia doszliśmy do wniosku, że trzeba iść w tym kierunku, by kształcić młodzież w dziedzinach pożądanych na rynku pracy – mówi Szełemej. " ZŁOTA MYŚL NOBLA MU ZA TO!!!!!!MASAKRA!!
~księgowy 26-01-2014 13:30
Szkolnictwo ponadpodstawowe powinno być akurat w pełni odpłatne, po o właśnie aby rodzice przemyśleli kilka razy na jakie nauki wysłać dziecko.Albo prowadzone wg dawnych i sprawdzonych od stuleci wzorów przez pracodawców zrzeszonych w CECHACH. Bo jak na razie, to mało kto poza lekarzami i prawnikami pracuje w kierunku jaki sobie obrał w szkole co oznacza że pieniądze na kształcenie ludzi poszły w błoto w 80% z naszych podatków znowu. Kończy jeden z drugim dzięcioł zawodówkę np.budowlankę a pracuje jako kierowca pózniej. Nonsens. To jest kolejny relikt epoki socjalizmu niestety.Bo gdyby sam musiał zapłacić za kształcenie na murarza to może wcale by się za to nie brał skoro nie wie co chce w życiu robić.
~kl 26-01-2014 13:36
Młodziez do nauki tych zawodów pewnie się zgłosi. Gorzej, jak zawodowych przedmiotów uczyć ich będą nauczyciele,którzy nie mają o tym pojęcia. Niestety, w wielu przypadkach już tak mamy.
~Piskorz 26-01-2014 16:13
Jeszcze jedna kwestia najważniejsza. Kto młodych ma kształcić praktycznej nauki zawodów, gdzie warsztaty, zakłady, gdzie nauczyciele praktycy, fachowcy. Wszystko zostało rozgonione na cztery strony świata, dosłownie. Tutaj nie wystarczy sala wykładowa i tablica lecz dobrze wyposażone pracownie, laboratoria i praktycy instruktorzy.
~Józek 26-01-2014 19:03
Naiwność Jaśnie Nam Panującego poraża. Czy nie jest mu wiadomym, że fachowcy w owych zawodach poszukiwani są również na zachodzie? Który absolwent będzie pracował w Wałbrzychu za dziesięciokrotnie niższą stawkę? Jak zmusić go do pozostania? Za pieniądze podatników wykształcimy fachowca, który będzie później płacił podatki w Niemczech, Francji lub Zjednoczonym Królestwie
~Astral 26-01-2014 20:45
Do Batman : Drogi Batmanie, Ceramik nie nazywa się Ceramikiem. Oficjalna nazwa to Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie w Szczawnie Zdroju, więc nijak to się ma do jakiejkolwiek obróbki ceramiki, a Ceramik to nazwa potoczna pozostawiona po latach wstecz. Nieważne czy jest Architektura Krajobrazu gdzie indziej czy jakiej inne profile. TAK JAK MÓWIŁEM WYBÓR JEST PO TO, ŻEBY Z NIEGO KORZYSTAĆ. JAK BYM MIAŁ ASPIRACJE ŻEBY IŚĆ DO ZAWODÓWKI TO BYM POSZEDŁ, NIE MAM TO NIE IDE - PROSTE.
~księgowy 26-01-2014 21:17
Józek napisał ciekawostkę której nie zauważają jakoś entuzjaści UE, ze poza cięzkimi składkami jakie tam wpłacamy, łożymy także lwie kwoty na publiczną edukację tych co wyjeżdzają z Polski. Kiepski to bardzo dla nas wszystkich interes - bezpłatna edukacja, bo w ten sposób zasilamy jak frajerzy kasy krajów bogatszych w które są zwykłym celem emigracji/Niemcy, UK/
~Nauczyciel 27-01-2014 9:46
Szełemeju Romeczku na "krążeniu" PO orbicie to może się pan znasz ale o szkolnictwie nie masz zielonego pojęcia. Wiedza i umiejętności służą nie tylko na doraźne wykonywanie zleceń zależnych od kaprysu lokalnej władzy z PO ale mają być wykorzystane i doskonalone przez długie lata (dzięki Tuskowi do 67 lat) . Skoro jednak na starcie życia zawodowego już nie ma pracy to zrzucanie odium na szkołę jest wybiegiem propagandowym. Propaganda wizerunkowa PO i pańska niczego nie zmienią, bo 30 % bezrobocie i kilka tysięcy Wałbrzyszan poza krajem to kolejna plaga Tuska i PO w rejonie. Czy ci ludzie nie chcą pracować , może szkoła ich nie wykształciła albo byli nieukami? Przemyśl sobie to pan w tej pustej lekarskiej łepetynie
~Krystian 27-01-2014 9:53
Pootwierać szkoły zawodowe w Wałbrzychu !!! I tych gówniarzy, co nie realizują obowiązku szkolnego zapędzić do nauki zawodu! Będziemy mieli sporo fachowców, jak kiedyś !!!
~do Marek 27-01-2014 10:09
Ucz się ucz, może zostaniesz :-)
~Piskorz 27-01-2014 10:58
Kto przewodniczy Powiatowej Radzie Zatrudnienia. Bo jeżeli od kilku miesięcy nie odbyło się żadne posiedzenie Rady, to ta osoba wobec takiego zaangażowania powinna od zaraz szukać sobie pracy, nawet jeżeli jest to funkcja społeczna. Swiadczy to bowiem, że osoba ta jest nieodpowiedzialna i krótko mówiąc leniwa.
~kl 27-01-2014 11:04
do ~Krystian. Tych do ani do nauki ani do pracy nie zmusisz.Rodzice nie współpracują, OHP robi co może a osrodki wychowaecze pełne. Powiekszą gronio bezrobotnych, bo im się nic nie opłaca.
~Zyga 27-01-2014 12:16
Mam znajomego kamieniarza, który dwa lata temu wyjechał do Wielkij Brytanii i założył tam zakład kamieniarski. Jego miesięczne dochody netto pozwoliły by mu na zakup w Polsce dwóch nowych, wysokiej klasy samochodów. Wykształcenie zdobył w Polsce za pieniądze polskich podatników a teraz utrzymuje brytyjskie państwo. Może Pan Prezydent liczy na dowody wdzięczności i uszlachcenie przez królową. SIR ROMAN zawsze brzmi lepiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group