Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 3314
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Brave Kids – przyjaźń w Wałbrzychu już rozkwita

Piątek, 23 czerwca 2017, 12:28
Autor: red
Wałbrzych: Brave Kids – przyjaźń w Wałbrzychu już rozkwita
Fot. organizatorzy
Lubią tańczyć, szybko się zaprzyjaźniają i bardzo smakuje im chleb z dżemem – poznaliśmy już dzieci, które przyjechały do Wałbrzycha w ramach projektu Brave Kids 2017. Choć jest między nimi wiele różnic – kolor skóry, miejsce zamieszkania, religia czy kultura – to na pewno łączy je talent i pasja. Właśnie rozpoczęły przygodę swojego życia i nawiązują międzynarodowe przyjaźnie.

Przyjechały do Wałbrzycha z Maroka, Mołdawii, Turcji. Choć na początku były nieco nieśmiałe, to bardzo szybko nawiązały ze sobą kontakt. Od soboty (17 czerwca) „odważne dzieci” mieszkają w domach miejscowych rodzin. Wspólnie jedzą, gotują, robią zakupy, sprzątają, spędzają czas wolny. Dzięki temu mają szansę poznać polskie zwyczaje, kulturę, a przede wszystkim codzienne życie - często bardzo odbiegające od tego, jakie znają ze swoich krajów.
- Wszystko je ciekawi – mówi Magdalena Sawicka, koordynatorka projektu Brave Kids w Wałbrzychu, która gości u siebie dwie dziewczynki z Turcji. – Uczą się polskich słów, nas próbują nauczyć swojego języka. Bardzo szybko zaprzyjaźniły się z moją córką. Wszystko im bardzo smakuje, a zwłaszcza chleb z dżemem. Nie lubią tylko zup. Pobiegły też do budki z kebabem, żeby spróbować jak ich rodzime danie smakuje w Polsce, ale chyba im nie posmakowało, bo potem wybrały się jeszcze na pizzę.

Niektóre dzieci, które przyjechały do Wałbrzycha są nieco nieśmiałe, ale rozkręcają się z dnia na dzień. Najbardziej zamknięty w sobie był chłopiec z Mołdawii, ale goszcząca go rodzina znalazła na to doskonałe lekarstwo – zabrała go na ryby. Od razu się ożywił. W tym roku do Wałbrzycha przyjechały dzieci ze Szkoły Tańca Reverence z Mołdawii, grupa taneczna ze Związku Młodzieżowego Kultury i Rozwoju Dzieci „Aissawa” z Maroka, młodzi artyści ze szkoły średniej Fatih w Turcji. Towarzyszą im dzieci i młodzież z wałbrzyskiej Szkoły Tańca Cordex.

W niedzielę (18 czerwca) wszystkie „odważne dzieci” mogły się z sobą zapoznać. Po raz pierwszy spotkały się na międzynarodowym powitalnym pikniku rodzinnym Brave Kids na Słonecznej Polanie w Szczawnie Zdroju. Natomiast w poniedziałek
zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne podczas pokazów, które odbyły się w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia" w Wałbrzychu.
- Oba spotkania obfitowały w wiele bardzo pozytywnych emocji – opowiada Magdalena Sawicka. – Wszyscy doskonale się bawili. Po pierwszych występach dzieci były tak podekscytowane, że nie mogły zasnąć. Cały czas panuje bardzo ciepła, serdeczna atmosfera. Z dnia na dzień uczestnicy projektu coraz bardziej się ze sobą integrują. To samo dotyczy rodzin goszczących.

Przez dwa tygodnie spędzone w Wałbrzychu młodzi artyści będą nie tylko dobrze się bawić, ale także uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach, gdzie wymienią się umiejętnościami artystycznymi. Przygotują też niepowtarzalne, pełne emocji spektakle, w których połączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji. Mieszkańcy Wałbrzycha będą mogli podziwiać ich umiejętności m.in. podczas Międzynarodowej Parady i Pokazów Artystycznych Grup Brave Kids, w trakcie festynu osiedlowego przy Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Odbędzie się ona w najbliższą niedzielę, 25 czerwca, o godz. 15.00. Będzie to możliwe również podczas Spektaklu
Finałowego Brave Kids, zaplanowanego na 30 czerwca, o godz. 19.00,w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia" w Wałbrzychu.

Z Wałbrzycha młodzi artyści pojadą do Obornik Śląskich, gdzie wspólnie z uczestnikami projektu, którzy przyjadą tam z Warszawy, Wałbrzycha, Wrocławia i Przemyśla i Koszyc, będą przygotowywały wielki spektakl finałowy. Zostanie on zaprezentowany 10 lipca we wrocławskim Teatrze Polskim. Z powodu ogromnego zainteresowania publiczności, w tym roku dziecięcy artyści wystąpią dwukrotnie– o godz. 17.00 i 19.00. Bilety są już w sprzedaży, a cały dochód zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia ponad 130 dzieci podczas II etapu projektu.

Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, który powstał w 2009 r. Umożliwia on spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata – ich wspólne tworzenie, a przede wszystkim możliwość zaprzyjaźnienia się. Jego celem jest „oddanie głosu dzieciom” . Wiele z nich żyje na co dzień w trudnych warunkach, są ubogie, nie mieszkają z rodzicami. Brave Kids 2017 to już 8 odsłona tego niezwykłego projektu, W obecnej edycji berze udział w sumie 164 dzieci z całego świata. Wśród tegorocznych krajów, z których pochodzą młodzi artyści, znalazły się m.in.: Gruzja, Iran, Kenia, Litwa, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Ukraina, USA, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja. Brave Kids 2017 odbywa się również, już po raz drugi, na Słowacji i w Gruzji.

Więcej o projekcie Brave Kids: http://www.bravekids.eu/

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group