• Czwartek, 20 czerwca 2019
  • Godz. 0:51
  • Imieniny: Bogny, Bogumiły, Diany, Florentyny
  • Czytających: 3734
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Choć śmierci bliskiej osoby pieniądze nam nie zrekompensują, pomogą sobie z nią poradzić

Wiadomości: Kraj
Wtorek, 9 kwietnia 2019, 9:07
Autor: red
Fot. użyczone
Każdego dnia czyha na nas wiele zagrożeń, niekiedy zdarza się, że ktoś nie zdoła im umknąć. Śmierć bliskiego będąca skutkiem wypadku, a więc nagła i niespodziewana jest zdarzeniem, na które trudno być przygotowanym. Zależnie od stopnia pokrewieństwa, zażyłości i innych zależności, życie tych, którzy zostali opuszczeni przez ofiarę może się bardzo zmienić. Pewnych skutków takiego zdarzenia cofnąć się już nie da, jednak łatwiej będzie stawić im czoła, jeśli uda się uzyskać stosowne wsparcie.

Komu mogą należeć się pieniądze?

Krąg osób, które mogą być objęte różnego rodzaju świadczeniami z tego tytułu, jest dość szeroki – wszystko zależy oczywiście od konkretnych okoliczności, jako że relacje międzyludzkie bywają zagadnieniem dość złożonym. Mogą to być więc dzieci, rodzice, dziadkowie , rodzeństwo, ale także rodzeństwo przyrodnie, konkubenci, przyjęte na wychowanie dzieci, czy przybrani rodzice. W praktyce wszystko zależy nie tylko od pokrewieństwa, ale także od rzeczywistych stosunków i zależności.

Możliwych do uzyskania świadczeń jest cały szereg. Odszkodowanie jest wypłacane po to, by wyrównać straty związane z pogorszeniem się sytuacji życiowej, jakie mają miejsce przede wszystkim wówczas, gdy zmarła osoba pełnił funkcję głównego żywiciela rodziny. Bliskim przysługuje też zwrot kosztów pogrzebu, a także leczenia ofiary, jeśli nie poniosła śmierci bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Oprócz tego warto podjąć starania o wypłatę zadośćuczynienia za doznane cierpienia, jakie są udziałem bliskich, którzy pozostawali ze zmarłym w bliskim związku emocjonalnym.

Ponadto, żonie oraz dzieciom może przysługiwać renta alimentacyjna, której wysokość obliczona zostanie w sposób uzależniony od sytuacji majątkowej, w jakiej pozostawał zmarły i jego zdolności zarobkowych. Jeśli zaś dobrowolnie przekazywał on środki na utrzymanie także innym osobom, mogą one ubiegać się o rentę fakultatywną.

Uzyskanie odpowiednich kwot wymaga pewnego zaangażowania

Samo zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy wypadku (należy pamiętać o tym, że jeśli nie nastąpił on na skutek przestępstwa, przedawnienie następuje po trzech latach) nie wystarczy by uzyskać kwoty realnie odpowiadające poniesionym stratom. Nie tylko ze względu na to, że towarzystwa ubezpieczeniowe często raczej niechętnie wywiązują się ze swoich obowiązków. Jak zauważa specjalista z wrocławskiej kancelarii AIF, tego typu sprawy często należą do nadzwyczaj trudnych – to na osobie poszkodowanej ciąży wszak obowiązek udowodnienia rozmiaru szkód, jakie poniosła w związku z zaistniałą sytuacją. W przypadku dochodzenia odszkodowania będzie to oznaczało konieczność sporządzenia konkretnych wyliczeń. Nie mniej kłopotliwe jest przedstawienie skali doznanych cierpień, które mają zostać zrekompensowane przez zadośćuczynienie. Nie trzeba być przecież osobą borykającą się z nadzwyczajnymi trudnościami w opisywaniu swoich uczuć, by mieć problem z właściwym przedstawieniem sprawy.

Często nieodzowna jest więc pomoc wyspecjalizowanej kancelarii, której pracownicy potrafią właściwie naświetlić każde zagadnienie i uzyskać od poszkodowanego, który utracił bliską osobę wszystkie niezbędne informacje, z których on sam, zwłaszcza jeśli wciąż boryka się z traumą, może nie potrafić zrobić użytku. Uzyskiwane w rezultacie kwoty często stanowią wielokrotność tych, które zamierzał wypłacić ubezpieczyciel.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
1
33%
Dziwi
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group