Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 4671
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Chodź, pomaluj mój świat

Wtorek, 28 marca 2023, 6:36
Autor: red
Wałbrzych: Chodź, pomaluj mój świat
Fot. organizatorzy
Pod takim hasłem Fundacja Kalejdoskop Autyzmu zaprasza na piknik rodzinny w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, w niedzielę 2 kwietnia od 10.00, w ogrodzie terapeutycznym Klubu Seniora Fundacji Wałbrzych 2000 przy ul. Wrocławskiej 55.
- Autyzm to zespół zaburzeń rozwojowych, a ich wspólną cechą są problemy w kontaktach społecznych, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych – mówi Marta Lachowicz, prezeska Fundacji Kalejdoskop Autyzmu.

W Polsce osoby z autyzmem stanowią 1-3% społeczeństwa. W subregionie wałbrzyskim, z autyzmem boryka się podobna grupa czyli 2-3 tys. osób.

- W społeczności lokalnej mamy osoby, które wiedzą dużo o autyzmie, gdyż coraz częściej sami mają kontakt z autystami w swojej pracy np. pracownicy socjalni, nauczyciele, czy w najbliższym otoczeniu – dodaje Elwira Zawadzka, wiceprezeska Fundacji. – Jednak większość ma bardzo stereotypowe spojrzenie na autyzm, traktuje go jako chorobę, a swoją wiedzę czerpie np. z filmów czy seriali telewizyjnych, dlatego zapraszamy na piknik.
- Bo sytuacje, które wydają się być zupełnie dla nas normalne, mogą stanowić dla osoby z autyzmem, wyjątkowo bolesne zdarzenia ze względu na odmienne odbieranie bodźców np. dźwięków, czy zapachu – przekonuje Sylwia Filipiak, wiceprezeska Kalejdoskopu Autyzmu.

W trakcie pikniku na stoisku sensorycznym będzie można zobaczyć czym jest autyzm, poznać metody, które są stosowane do wspierania osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się, ale także wesprzeć Kalejdoskop Autyzmu robiąc zakupy na kiermaszu ciast i ozdób świątecznych. W programie zaplanowano też konkursy i zabawy z loterią fantową, warsztaty plastyczne prowadzone przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz turniej drużynowy „Błękitne bule” rozgrywany pod okiem doświadczonych zawodników SRS „Dęby” Wałbrzych.

- Bardzo nas cieszy – mówi Agnieszka Chlipała, wiceprezeska Fundacji Wałbrzych 2000 – że w tym roku mogliśmy udostępnić ogród i pomieszczenia Klubu Seniora dla zorganizowania obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Tym bardziej, że po pikniku zostanie nam piękna pamiątka w postaci muralu namalowanego przez jego uczestników.

Piknik „Chodź pomaluj mój świat” objął patronatem honorowym Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, a jego organizację wspierają: Gmina Wałbrzych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka Pod Atlantami, Stowarzyszenie Jedlińska Werwa, Grupa DZT ze Świebodzic, Hufiec ZHP Ziemi Wałbrzyskiej, Fundacja Wałbrzych 2000.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
1
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group