Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3639
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Co oferują projekty nowoczesnych domów oprócz znacznie większego komfortu

Środa, 27 listopada 2019, 6:42
Aktualizacja: 8:00
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Co oferują projekty nowoczesnych domów oprócz znacznie większego komfortu
Fot. użyczone
Mieszkańcy tych części Polski, które niegdyś nazywano Ziemiami Odzyskanymi, doskonale znają obiegowe opinie o niemieckiej architekturze. „Jak Niemiec zbudował, to wszystko było równe, latem było chłodno, a zimą ciepło”. Można się sprzeczać co do tego, ile jest w takich opiniach racji, ale jedno nie ulega wątpliwości: projektować i budować można „z głową” lub niekoniecznie. Dotyczy to także współczesności.

Więcej miejsca, więcej światła

Nowoczesne okna mają niski współczynnik przenikalności ciepła. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by były znacznie większe niż w domach budowanych jeszcze dziesięć czy dwadzieścia lat temu. Obecnie bardzo modne są duże przeszklenia, sięgające od podłogi aż po sufit. Oznacza to więcej światła w domu, ale – uwaga! – także wyższą temperaturę w upalne dni. Wszystko to trzeba przewidzieć.

Również okna dachowe mogą być dziś większe i występować w większej liczbie. Poddasze użytkowe może więc byś jasno rozświetlone, a w nocy umożliwiać obserwację gwiazd na niebie nawet z łóżka.

Zarazem jednak pamiętać trzeba o optymalnym wykorzystaniu przestrzeni: działki budowlane często są niewielkie, trzeba więc projektować domy o niewielkim obrysie. Umiarkowanie duża powierzchnia użytkowa musi więc zostać mądrze podzielona na pomieszczenia, na dodatek ustawne. W domach z poddaszem użytkowym istotna jest więc proporcja wysokości ścianek pionowych do skosów.

Domy wyrastają, wymagania rosną

Każdy, kto za niemałe pieniądze buduje sobie dom, chce mieszkać jak najwygodniej. To jednak niejedyne wymaganie stawiane współczesnym budynkom jednorodzinnym. Inwestorzy chcą, by ich budowa nie kosztowała ponad miarę, ale też, by utrzymanie, w tym zwłaszcza ogrzewanie budynków, nie rujnowało portfela. Systematycznie zmieniają się też przepisy prawa budowlanego: wymagania rosną.

Projekty naprawdę nowoczesnych domów zakładają więc energooszczędność. Składa się na nią zarówno doskonała izolacja termiczna, jak i zaawansowane technicznie systemy ogrzewania, wykorzystujące źródła odnawialne, w tym fotowoltaikę do wytwarzania prądu we własnym zakresie. Projektanci muszą przy tym niekiedy wybiegać myślą naprzód i przewidywać. Ot, chociażby kwestia kominka: buzujący wesoło ogień to nie tylko ciepło, ale i wspaniała atmosfera w salonie w jesienny czy zimowy wieczór. Co z tego jednak, gdy coraz częściej samorządy zakazują używania paliw stałych?

To dotyczy także kominków i należy się spodziewać, że w ciągu iluś lat drewno stanie się materiałem opałowym zakazanym w całej Polsce, a być może także niedostępnym. Jeżeli inwestor chce mieć kominek i nie martwić się, że ktoś mu za parę lat zabroni z niego korzystać, trzeba uwzględnić w projekcie instalację gazową lub olejową.

Architektura nadąża za stylem życia

Kto podąży za linkiem "Nowoczesne projekty domów – domoweklimaty.pl ", ten bez trudu zauważy, że w projektach dominuje połączenie kuchni, jadalni i salonu w jedną całość. To właśnie przykład podążania architektury za zmieniającym się stylem życia. W takiej kuchni przygotowuje się kawę i herbatę, zimne przekąski, cocktaile – ale czy gotuje się codziennie obiady?

Oczywiście nie. Jest to rozwiązanie przeznaczone raczej dla ludzi jadających na mieście lub zamawiających jedzenie z dostawą do domu. Kto uwielbia gotować i robi to często, zapewne będzie szukał projektu z osobną kuchnią, aby ani odgłosy krzątaniny, ani kuchenne zapachy nie przeszkadzały osobom wypoczywającym w salonie.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
1
25%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group