Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 4171
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Co warto wiedzieć o własnej uprawie warzyw?

Piątek, 3 września 2021, 7:18
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Co warto wiedzieć o własnej uprawie warzyw?
Fot. użyczone
Uprawa warzyw na własnym terenie może być zajęciem nie tylko pożytecznym, ale też relaksującym. Często, zanim zaczniemy, prowadzenie warzywnika wydaje się nam sprawą bardzo skomplikowaną i pracochłonną. Tymczasem, po zapoznaniu się z kilkoma prostymi zasadami, dalsza przygoda z własną marchewką idzie już gładko.

Skrócony poradnik dla początkujących rozwieje wątpliwości na temat siewu i pielęgnacji warzyw czy doboru stanowiska i przygotowania gruntu. Nasiona warzyw w wielu odmianach pod tym adresem www

Czym kierować się przy wyborze warzyw?

Newralgicznym czynnikiem jest miejsce, a właściwie powierzchnia, jaką dysponujemy. Kilka donic na balkonie to nie to samo co kilka metrów gruntu. Nie mniej jednak, w obu przypadkach mamy pole manewru. Dla miejskich ogrodników z balkonem polecane są karłowe odmiany warzyw. W skrzynkach nie powinno zabraknąć rzodkiewek, sałaty, rukoli, aromatycznych ziół, ulubionego koperku i szczypiorku. Doskonałym pomysłem są też krzaczki miniaturowych pomidorków. Osoby mające miejsce do wykorzystania na działce, mają większe możliwości. Tu zaczyna się cała gama różnorodnych warzyw. W gruncie spokojnie zasadzimy ogórki, cebulę, pora, kapusty, pomidory, cukinie, fasole wszelkiego typu i wiele innych gatunków. Mając mętlik w głowie, wybór uprośćmy jednym kryterium - co najbardziej lubimy jeść?

Gdzie lubią rosnąć warzywa?

Dla większości popularnych gatunków warzyw pożądanym stanowiskiem jest miejsce słoneczne. Nie oznacza to, że nie znajdziemy warzyw, które dobrze rosną w lekkim półcieniu. Co innego dotyczy miejsc wietrznych, z panującymi przeciągami. Takich terenów nie tolerują prawie wszystkie warzywa. Przydomowy warzywnik powinien być usytuowany w zacisznym, spokojnym zakątku, osłoniętym płotkiem, żywopłotem czy kratką z pnączami. W uprawie warzyw niebagatelną rolę odgrywa gleba. Ziemia musi być żyzna, dobrze nawieziona. Odczyn powinien wahać się w granicach 6-7.

Wskazówki praktyczne

Biorąc się za uprawę własnych warzyw, zwróćmy uwagę na ekologiczne prowadzenie naszego ogrodu. Rośliny użytkowe, przeznaczone do spożycia najlepiej nawozić w sposób naturalny, nawozami organicznymi. Nim nastanie wiosna, poczytajmy o właściwych terminach siewu, pikowania, sadzenia. Gdy zbyt wcześnie rozpoczniemy pracę, nasz trud mogą zniszczyć przygruntowe przymrozki. Inne warzywa, np. sałata i rzodkiewka, nie tolerują wysokiej temperatury, ich uprawa nie udaje się latem. Warzywa strączkowe powinniśmy wysiać na przełomie marca i kwietnia, a wrażliwe na chłód dyniowate siejemy dopiero w maju. Rośliny korzeniowe takie jak, pietruszka, marchew, seler oraz cebulę wysiewamy pod koniec marca. Miesiąc później na grządce powinny znaleźć się nasiona buraków ćwikłowych. Ogólnie apogeum pracy w ogrodzie warzywnym wypada w kwietniu i maju. W tym czasie większość gatunków popularnych warzyw jest już wysiana lub posadzona. Na koniec sezonu nie traćmy rezonu i pomyślmy o przyszłym sezonie… Październik to idealny czas na sadzenie ozimego czosnku i marchwi. Początkowo lepiej nastawić się na kilka niepowodzeń. Nie należy jednak traktować tego w kategorii porażki, a jedynie praktycznej nauki.

W trosce o warzywa

Prowadząc nawet mały warzywnik, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji. Dokładne pielenie, podlewanie, nawożenie, spulchnianie i doglądanie roślin to absolutne minimum przybliżające nas do obfitych zbiorów. Raz na jakiś czas niezbędny jest przegląd warzyw pod kątem chorób i szkodników. Im szybciej zauważymy niepokojące objawy, tym szybciej możemy uchronić naszą uprawę przed rozprzestrzenieniem się infekcji czy owadów.

Ku zachęcie samodzielnej uprawy warzyw

Posiadanie własnych plonów to niezaprzeczalne bogactwo smaku, zapachu i naturalnych witamin. Poświęcając trochę czasu i energii zyskujemy najświeższe produkty, bez dodatku sztucznych substancji. Własne warzywa są zdrowe, ekonomiczne i o niebo lepsze od tego, co możemy dostać w sklepie. Przy zastosowaniu prostych wskazówek, można być prawie pewnym powodzenia warzywniczej przygody.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group