Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 2238
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co z Obwodnicą Zachodnią Wałbrzycha?

Wiadomości: Wałbrzych/Szczawno-Zdrój
Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 16:08
Aktualizacja: Wtorek, 13 czerwca 2017, 16:20
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
O 3 miesiące przedłużony został termin podpisania umowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, dzięki której będzie mogła ruszyć budowa Obwodnicy Zachodniej Wałbrzycha.

O obecnej sytuacji w sprawie Obwodnicy Zachodniej Wałbrzycha mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej w szczawieńskim Domu Zdrojowym włodarze miast i gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej: Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha, Marek Fedoruk - Burmistrz Szczawna-Zdroju, Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju, Mirosław Lech - Wójt Gminy Stare Bogaczowice i Paweł Skrzywanek - Prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A.

6 stycznia informowaliśmy o przyznaniu środków w wysokości blisko 300 milionów złotych na budowę Obwodnicy Zachodniej Wałbrzycha. 9 stycznia mówił o tym Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej a 16 stycznia informację o przyznaniu środków potwierdził przebywający w Wałbrzychu Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwieciński. Do 15 czerwca powinna zostać podpisana umowa z GDDKiA na sfinansowanie kwotą około 30 milionów złotych 400-metrowego odcinka Obwodnicy Zachodniej, który znajduje się na terenie Gminy Szczawno-Zdrój. Bez tej umowy nie można rozpocząć prac przy budowie Obwodnicy Zachodniej Wałbrzycha. Do dnia dzisiejszego umowa nie została podpisana przez GDDKiA. Czas na podpisanie umowy został przedłużony do 15 września br.

- Paradoksalnie wygląda na to, że łatwiej jest zdobyć 300 milionów niż 30. Dzisiaj Rada Miasta Wałbrzych, podobnie jak Rada Miasta Szczawno-Zdrój podjęła uchwałę w sprawie wspólnego wystąpienia do rządu a w szczególności do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, do pani Premier rządu i do Ministra Rozwoju - wicepremiera, ponieważ te trzy osoby decydują w istocie o tym, aby ten projekt, który jest na wyciągnięcie ręki, mógł być realnie rozpoczęty jeszcze w tym roku. Miasto Wałbrzych składało wniosek o dofinansowanie do budowy obwodnicy mając podpisane porozumienie z GDDKiA z 2015 roku, że jak my zdobędziemy 300 milionów na odcinek miejski, to Generalna Dyrekcja zdecyduje się na zbudowanie 400 metrów na terenie Szczawna. Otrzymaliśmy bardzo wysoką ocenę i promesę - zapewnienie prawie 300 milionów dotacji, ale od 6 miesięcy nie możemy uzyskać pisemnego zapewnienia ze strony Generalnej Dyrekcji, że te trzydzieści kilka milionów przeznaczy na budowę odcinka w Szczawnie. To jest odcinek, który nie może być finansowany ani przez Miasto Wałbrzych, ani przez Szczawno. Musi być finansowany przez zarządcę, jakim jest Generalna Dyrekcja. Znaczenie cywilizacyjne, ekonomiczne, infrastrukturalne tej inwestycji trudno przecenić. Decyzja Ministra Rozwoju o przedłużeniu terminu na podpisanie umowy o 90 dni to jest decyzja ratująca ten projekt, ale to nie znaczy jeszcze, że mamy pieniądze o które zabiegamy od 6 stycznia. Trudno sobie wyobrazić, żeby nie można było znaleźć tak relatywnie niedużych środków w budżecie Generalnej Dyrekcji, jednocześnie wiedząc, że 300 milionów może być stracone - powiedział Roman Szełemej.

Zarówno Marek Fedoruk jak i Paweł Skrzywanek zwracali uwagę, że powstanie Obwodnicy Zachodniej Wałbrzycha poza względami komunikacyjnymi ma też duże znaczenie dla utrzymana statusu uzdrowiska przez Szczawno-Zdrój:

- Jest to ogromnie ważne zadanie dla naszego regionu, dla Wałbrzycha i dla miejscowości uzdrowiskowej jaką jest Szczawno-Zdrój. To jest nasze być albo nie być w przyszłości. W 2019 roku będziemy musieli uzyskać nową decyzję Ministra Zdrowia, dotyczącą operatu uzdrowiskowego i zatwierdzenia na kolejne 10 lat możliwości funkcjonowania przedsiębiorstw uzdrowiskowych na terenie Szczawna-Zdroju. Obecnie posiadamy badania ukazujące, że parametry niskiej emisyjności w okresie nie grzewczym są przekroczone trzykrotnie. Tranzyt drogowy, który przebiega przez Strefę A w uzdrowisku może być tym elementem, przez który Szczawno w roku 2018 i 2019 może nie mieć przedłużonego statusu uzdrowiska.

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~Polewa z leminga 12-06-2017 16:44
Cala PeOwska regionalna Sitwa... Moze tak... Skoro specjalisci i eksperci nie moga sobie z tym poradzic... i chca 30 mln na 400 metrowy odcinek drogi... to niech zaplaca 300 tysiecy na wniosek do firmy zewnetrznej, moze firma za nasze podatki ich wyrecza po raz kolejny.
~Polewa z leminga 12-06-2017 16:49
Romek zwariowal!! 30 mln na 400 metrow drogi?!?!?! Specjalnie stawia nierealne rzadania, by moc zwalic wine na PIS? Ze niby dlaczego Roman nie moze sfinansowac 400 metrow drogi? Policje radiowozami sfinansowal... maily naszych blokow pilnowac przed malowaniem i co? Wyreczaja ich harcerze?
~antygona 12-06-2017 17:37
" Obwodnicy Zachodniej Wałbrzycha mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej w szczawieńskim Domu Zdrojowym " **** No to jak już mówią o obwodnicy to nie jest żle, mogłabym nawet rzec, ze bardzo dobrze he he !!!!!
~Wałbrzych lider zadłużenia 12-06-2017 17:43
Czas na podpisanie umowy został przedłużony do 15 września br. --- ale przez kogo przedłużony? Przez konsorcjum burmistrzów? Jak poseł minister Dworczyk z PIS nie załatwi tych pieniedzy, to nikt ich nie załatwi, a juz na pewno nie burmistrzowie swoim pisemkiem i o obwodnicy będziemy gadać po wyborach samorządowych, zależnie od ich wyniku.
~miro 12-06-2017 18:25
włodarze wszystkich gmin w Polsce, które kiedykolwiek dostały jakieś pieniądze na drogi walczyli o każdą złotówkę w warszawie. Tutaj widać wyraźnie, że burmistrz marek fedoruk nie potrafił zapewnić finansowania dla szczwieńskiego odcinka, a teraz lamentuje. Tak samo zresztą jest z pozyskiwaniem przez niego środków europejskich. Zamiast pracować ciągle tylko narzeka na wlaźlaka.
~Janek 12-06-2017 21:54
A Orzeł też buduje obwodnicę. Niech nie bierze kasy w wodociągach to mniej będzie do zalatwienia
~Roman 2 12-06-2017 21:56
Super trasa obwodnicy : Szczawienko Podzamcze Piaskowa Góra Stary Zdrój Śródmieście mam nadzieję na maski jak w Japonii,
~pytacz 12-06-2017 22:18
Dlaczego uważam że obwodnicy nie będzie? Ano może dlatego że według odwiecznych praw bankrutom nie pożyczają? Macie Starą Kopalnię a obwodnicy nie macie. Wszystkiego mieć nie można.
~Jerzy Jacek Pilchowski 13-06-2017 0:23
PiSowski rząd daje 300 milionów. POwskie samorządy nie są w stanie dołożyć 30 milionów gdyż wszystkie pieniądze zostały już przez nich (na wiele lat do przodu) rozszabrowane.
~Jakotaki 13-06-2017 7:09
Gdyby to chodziło o forsę dla kosciołów,to znalazłaby się natychmiast;wiceminister Dworczyk umiałby to załatwić.Pytaczowi i Jerzemu Jackowi cośtam proponuję,żeby popatrzyli w lustro-czy to aby nie pora udać się do pewnego lekarza?
~pytacz 13-06-2017 7:45
Jakotaki, może ty się udaj do psychiatry? Sztokholmski syndrom ofiary władzy działa destrukcyjnie na ciebie.Do starej kopalni posiedzieć na ławeczce i morda w kubeł.
~Cebulak 13-06-2017 7:48
Uśmiałem się: "...proponuję,żeby popatrzyli w lustro-czy to aby nie pora udać się do pewnego lekarza?" Zauważyłeś u nich jakieś zmarszczki na twarzy??? Powtarzam po raz -enty: Nieudacznicy i lepkie rączki z PO rządzą w Wałbrzychu od 2002 roku, kiedy to zastąpili SLD - tych z którymi się zblatowali i dogadali w Magdalence - przez osiem lat rządzili w kraju z "krulem jewropy" na czele i koparką paznokciową herbu sito - i teraz żądają czegoś od obecnego rządu???!!! Za "darmochę"???!!! A co robiliście dla Wałbrzycha przez te wszystkie lata???!!! Załatwialiście sobie interesiki i fakturki....
~MM 13-06-2017 8:17
Dobrze że Prezydent Wałbrzycha zajął się sprawą bo Burmistrz Szczawna jakoś nie ma pomysłu co zrobić. Poza narzekaniem oczywiście, bo to wychodzi bezbłędnie.
~ 13-06-2017 8:19
JAKIE DROGI TAKIE MIASTO!
~kot 13-06-2017 9:39
do tych co psioczą na samorząd. to GDDKiA się wypina na wszystkich. oni mają w d.... to czy 300 baniek przepadnie czy nie bo to nie ich kasa, a docelowo jeszcze mają coś dać od siebie to już im w ogóle się nie opłaca. załatwienie sprawy powinno wyglądać tak: jeżeli jest decyzja o przyznaniu takiej kasy na samej górze to ci na dole nie powinni mieć żadnego "ale" tylko grzecznie wykonywać podjęte wyżej decyzje z obowiązku a nie z łachy. A tak to fisiują i pokazują jacy to oni są ważni, bo od nich tyle zależy
~Polewa z leminga 13-06-2017 9:47
Niech Roman i mozgi z PO fachowcu z otrzymanych 300 mln przeznacza 30 wow na odcinek sporny, a sami uzupelnia braki na odcinkach ktore juz miasta moga finansowac. W czym problem? W tym problem ze nikt nie chce dac zadluzonym po pachy kolejnego kredytu na 30 mln. WIec Romus dlug to czyja wina? Teraz nie chca dac bankrutowi pozyczki. Ola Boga...
~pytacz 13-06-2017 10:22
Ponadto, jak ktoś w gminie może poważnie myśleć o obwodnicy skoro w tym przypadku nie ma możliwości przycinki dla siebie i zaprzyjaznionych firm bo całość robót będzie nadzorować kto inny?
idler73 13-06-2017 10:47
@pytacz, masz rację, obwodnicy nie będzie. Jednak powodem nie jest zadłużenie miasta, kolesiostwo, czy też inne patologie, które jak zwykle w nadmiarze, raczyłeś wymienić. Powodem jest osoba Szełemeja, która zbrodniczo nie oblizuje (jak @polewa) portretu prezesa o poranku, nie wyszedł też z inicjatywą budowy pomnika, wielkiego bohatera, zabitego, przez pilotów, będących pod presją zachlanego szefa pod Smoleńskiem. Do tego, nie wiedzieć czemu, Szełemej jest śmiertelnym wrogiem, kaczej lizuski, która wyposażyła się w nowiutki, ale niestety sztuczny, uśmiech. Do póki Szełemej jest prezydentem miasta, obwodnicy nie będzie. Nie będzie też jej później, bo nie zastąpi go niestety żaden pisowski szmaciarz. Wałbrzych to normalne miasto, wolne od pisowskiej hołoty.
~oko 13-06-2017 11:08
Czytając takie art.aż żal patrzeć na te polityczne przepychanki.I nasuwa się pytanie :po co wracać do Polski.Wszyscy się obwiniają nawzajem,ale grabią i tak w swoją stronę.Jak wybudują obwodnicę to wrócę na stare śmieci Wałbrzyskie.
~Polewa z leminga 13-06-2017 11:15
EJ Hidler. ROmek w miescie jest skonczony, albo przez wybory za to ze przez 15 lat PO buduje nam obwodnice, a jak nie to leci przez dlugi. RIO juz mu nie zatwierdzi budzetu i wchodzi komisarz do miasta wyznaczony przez premier Szydlo. W taki sam sposob ROmek zostal komisarzem i prezydentem miasta mianowany przez Tuska. Jaka ironia prawda? Jedno jest pewne, koniec sitwy, lemingowa i komuchowa w Walbrzychu!!!
~pytacz 13-06-2017 11:54
No i coż powiedzieć o układzie PO-PiS -PSL?,,Normalne miasto" według ich reprezentanta Idlera to miasto z najwyższymi długami i z niemożliwością przejechania w godzinach szczytu? O rozpieprzu dróg głównych i bocznych nie wspominam, o cenie wody wyższej niż w Arabii Saudyjskiej - też nie piszę.
~~@polewa z leminga 13-06-2017 12:45
gdybys ty mial swiadomosc, jak ograniczony jestes. nie masz bladego poecia na temat finansowania inwestycji na terenie innej gminy, czy wykorzystywaniu srodkow z dotacji unijnych na inwestycje w miastach powiatowych ale oczywiscienie nie powstrzymuje cie to przez wypisywaniem bredni. kazdy kolejny wpis, to jedynie dowod na twoj kolosalny deficyt intelektualny.
~@pytacz 13-06-2017 12:57
to przejedz w godzinie szczytu z centrum wroclawia na muchobor imbecylu. jak bardzo trzeba miec nasrane w glowie, by korki w 120tysiecznym miescie, przez ktore przechodza tylko dwie arterie, uznac za argument. no ale ty jestes pisiorem, a jak powszechnie wiadomo, pis to nie partia, a stan umyslu. ty i twoj kumpel polewa, jestescie rownie inteligentni, jak wasi idole pokroju inteligentnego inaczej przydupasa prezesika, czy rzeczniiczki-babochlopa o wzroku teskniacym za rozumem.
~Ciekawy 13-06-2017 13:02
3o mln za 400m. 1 metr za 75000. 1km autostrady kosztuje w Polsce ok. 38 mln. Te 400 metrów to chyba wybrukują złotą kostką?
~Polewa z leminga 13-06-2017 13:12
ej matol. Roman juz niejednokrotnie udowadnial, ze jak sie chce, to mozna naginac nawet wlasne wydane zarzazdzenia. Jak chocby w sprawie sfinansowania 1mln zlotych radiowozow dla Policji. ROmek wydal przed tym zarzadzenie, ze z budzetu partycypacyjnego nie mozna finansowac obiektow nie nalezacych do gminny. Policja nie jest wlasnoscia gminny, a mimo to z tego budzetu kupiono radiowozy dla policji. Wiec skoncz mi tu gadac co mozna a czego nie mozna. Bo Romek jak chce i ma taka potrzebe, to robi nawet gdy nie mozna.... i uchodzi mu to plazem. Kolejna kwestia chcial to dofinansowal dodatkowym milionem scianke wspinaczkowa w starej zlomiarni. Nie mielismy scianki za 1 mln, teraz nie mamy tez ale za 2mln. Takze kwestia woli, a nie przepisow.
~Polewa z leminga 13-06-2017 13:16
Jakie madre lewactwo i komuchowo... znow w obronie dyktatora ROmana. Jak pytani byli o ks Sowae to cisza... nawet Hidler zlamal swoj kregoslup moralny i stanal przy skorumpowanym ksiedzu.... bo to swoj ksiadz... mimo ze skorumpowany i zamieszany po uszy w polityke, to i tak lepszy od uczciwego ksiedza, bo to ich komuszy, wytrenowany przez agentow WSI ksiadz. Wiec na tego ksiedza pluc nie beda. Na wszystkich innych i na caly kosciol tez... ale na swojego skompromitowanego, eksperta TVN nigdy!!! DO obroncow Frasyniuka, dlaczego nie broniliscie radnej PIS, ktora zablokowala Parade Rownosci w Gdansku i sad ja skazal za blokade legalnej manifestacji? Odpowiedz uzasadnij matole.
~Polewa z leminga 13-06-2017 13:18
Ciekawy: pisalem wczesniej ze to absurd. 400m ulicy za 30 mln zlotych?!?!?! ROmek i klika chca chyba przytulic na tej sprawie. Albo stawiaja rzadania zaporowe nigdy nie do spelnienia... to absurdalne rzadania. Ja chetnie zrobie 2 metry za ta cene. hehehe recznie,
~Jerzy Jacek Pilchowski 13-06-2017 13:32
~Jakotaki: Jest w tym pewna logika. Banki można nazwać "kościołami" dla ludzi którzy uważają, że Urban, MIchnik i Smolar sa prorokami stareg zakonu który wiarzy w złotego cielca. Gdyby więc uniemożliwić bankom szabrowanie miliardów to starczyło by nam na dużo więcej.
~Cebulak 13-06-2017 13:58
Od nastania tzw. demokracji Wałbrzychem rządzą nieprzerwanie „szczerzy demokraci”: Henryk Gołębiewski (1989–1991) SLD – dawniej PZPR; Zdzisław Grzymajło (1991–1994) Unia Demokratyczna – frakcja PZPR; Jerzy Sędziak (1994–1998) SLD; Lech Bukowiec (1998–2001) SLD; Stanisław Kuźniar (2001–2002) SLD; Piotr Kruczkowski (2002–2011) PO – przepoczwarzone SLD, nowa odmiana utworzona przy pomocy funkcjonariuszy służb specjalnych PRL; Roman Szełemej (od 2011 – ????) PO. Czyli przez bez mała 20 lat – słownie dwadzieścia – Wałbrzychem rządzi jedna opcja w różnych przebraniach. Wyborcy mogą teraz wymienić sukcesy tych geniuszy-januszy[?], wszak dwadzieścia lat to +/- całe pokolenie… Wygląda na to, że PiS to zbawiciel Wałbrzycha, 20 lat oczekiwany...
~picia 13-06-2017 14:32
cebulak masz kot w domu czy w głowie ,dla mnie mieszkańca Wałbrzycha uważam że masz kota w głowie wypisując takie bzdury po prostu trzeba być niewidomym żeby nie widzieć zmian w mieście ech ty nie dobry szkoda tego kota w głowie
~Cebulak 13-06-2017 14:49
Ludzie inteligentni na pewno zauważają zmiany jakie zaszły w Wałbrzychu, podam jedną: rok 1991 – 141 161 mieszkańców; rok 2014 - 116 691 mieszkańców; stan w dniu 30 VI 2016 r. – 114 568 mieszkańców...
~dobra rada 13-06-2017 14:55
Dlaczego macie pretensje do Romana, a nie do Fedoruka? Przecież to on jest burmistrzem Szczawnobyla czyli miejsca, przez które ma iść owe brakujące 400 metrów obwodnicy nie tylko Wałbrzycha, ale też przede wszystkim Szczawna. Bo też to właśnie Szczawno ma odciążyć ta droga. Niech Fedoruk sprzeda kilka działek deweloperom, albo odpali część kasy, którą dostaje od Tesco i Decathlonu.
~pytacz 13-06-2017 20:46
No cóż, głupi kundel ratuszowy zawsze powie że np. w Syrii jest gorzej bo nie ma tam dróg i wodociągi nie działają. Czyli lewackie relatywizowaniem i równanie do gorszego. Poza tym jak Fedoruk mógłby kalkulować czy wchodzić w układ z Geniuszem Wałbrzycha skoro wiadomo że nikt mu nie pożyczy grosza? Matematyka dotacji unijnych jest bardzo prosta: Polega na zaciąganiu kredytu na brakująca kwotę , po to aby lokalsów maksymalnie opodatkować i wydoić. No i koniecznie wszystko musi być jak najdroższe aby pośrednik z urzędu i prywatnej firmy mógł naliczyć jak największe marże. A jak ktoś mówi o tym głośno to zaczynają się bluzgi i wrzaski.
~ 13-06-2017 20:51
Jakoś dziwnie w temacie tym żaden z polityków PIS nie zabiera głosu, ani poseł Murdzek, ani minister Zalewska, ani wicewojewoda Zieliński, ani wiceminister Dworczyk. Dlaczego?
~pytacz 13-06-2017 22:36
A co tu komentować? Platfusia kobyła ma goła dupę i wystające żebra. Nawet Żyd pod zastaw jej nie chce i kasy nie da. Głosowaliśta na Szele to teraz stójcie po godzinie na zapchanej Wrocławskiej. Na zdrowie!
~Polewa z leminga 14-06-2017 10:13
pytacz: i niech wdychaja opary z Mobruka. A propo Mobruka Szelemej mail go zamykac, dlaczego atem istnieja plany wspolpracy z nim do 2030 roku?
~cygan 17-06-2017 13:49
My tu w Legnicy nie mamy takich problemów, ale ja nie o tym. Ja tylko na momencik wpadłem, żeby napisać Klubokawiarnia Ch... !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group