Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 2970
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj/Region: Czy autem wynajętym z wypożyczalni można przekroczyć granicę?

Poniedziałek, 10 lutego 2020, 6:31
Aktualizacja: 8:09
Autor: red
Kraj/Region: Czy autem wynajętym z wypożyczalni można przekroczyć granicę?
Fot. użyczone
Wypożyczenie samochodu to wygodny wybór zarówno w przypadku prywatnych podróży, jak i wyjazdów służbowych. Takie rozwiązanie pozwala na więcej swobody i daje szansę dotrzeć do miejsc, które inaczej byłyby niedostępne. Przed wynajmem warto rozważyć pewne ważne kwestie, jak na przykład to, czy planowana wycieczka obejmuje przejazd przez granicę.

Przed wypożyczeniem auta na zagraniczny wyjazd konieczne jest zapoznanie się z zasadami obowiązującymi w danej wypożyczalni. Nie wszystkie z nich udostępniają taką możliwość, jednak zazwyczaj nie jest to problem. Mimo tego musimy się liczyć z kilkoma dodatkowymi zasadami.

Wynajem aut jest już w wielu krajach standardem przy planowaniu podróży. Także w Polsce popularność takiego rozwiązania stale rośnie. Kim są klienci wypożyczalni samochodów? Najczęściej z takich ofert korzystają turyści, którzy chcą na własną rękę pozwiedzać region. Dużą grupą klientów są także firmy, które korzystają z długoterminowych wypożyczeń na okres 3-5 lat. Dzięki temu, że kwestia ubezpieczenia i serwisowania samochodu stoi po stronie wypożyczalni, może być to atrakcyjna alternatywa dla leasingu.

Czy polskie prawo jazdy wystarczy?

Pierwszą wartą poruszenia kwestią są dokumenty. W przypadku Unii Europejskiej prawo jazdy wydane w dowolnym państwie członkowskim zachowuje swoją ważność w pozostałych krajach wspólnoty. Inaczej jest w przypadku państw spoza Unii. Podczas podróży poza UE wymagane będzie międzynarodowe prawo jazdy. Uzyskanie takiego dokumentu w Polsce to prosty i szybki proces – wystarczy złożyć w odpowiednim urzędzie wniosek wraz z aktualnym zdjęciem, polskim prawem jazdy i opłatą w wysokości 35,50 zł. Trzeba jednak pamiętać o dwóch rodzajach międzynarodowego prawa jazdy – jedno z nich uznawane jest w krajach będących stroną Konwencji Wiedeńskiej, drugie zaś funkcjonuje w państwach, które podpisały Konwencję Genewską. Oczywiście można posiadać jednocześnie oba warianty tego dokumentu.

Nie każda granica traktowana jest tak samo

Konkretne zasady międzykrajowych podróży wypożyczonym pojazdem mogą zależeć od państw dzielonych przez przekraczaną granicę, a nawet od wybranego samochodu. Wypożyczalnie samochodów zazwyczaj jasno określają kraje, do których można wyjechać. Jeśli państwo, do którego zamierzamy jechać, nie oferuje ubezpieczenia Autocasco, konieczne będzie opłacenie tzw. zielonej karty dla samochodu. Często można też spotkać się z dodatkowym dokumentem od wypożyczalni, który należy podpisać przed skorzystaniem z opcji wyjazdu do innego kraju.

Zamiar przekroczenia granicy powinien być zgłoszony do wypożyczalni już w momencie zawierania umowy. Jeśli po prostu wkroczymy do innego kraju bez wcześniejszego uzgodnienia, tracimy automatycznie prawo do ubezpieczenia i wszelkiej dodatkowej ochrony. To oznacza, że w przypadku kradzieży lub wypadku wszystkie koszty muszą zostać pokryte z własnej kieszeni.

Rodzaj wybranego pojazdu również ma znaczenie przy przekraczaniu granicy. Na ogół wypożyczalnie samochodów nie zezwalają na wjazd do innych państw autami sportowymi oraz tymi z segmentu premium.

Czy za przejazd przez granicę w wypożyczonym aucie trzeba płacić?

W zdecydowanej większości wypożyczalni wyjazd do innego kraju wiąże się z dodatkowymi kosztami. Opłata może być naliczana na cały okres wypożyczenia lub osobno na każdy dzień za granicą. Stawki mogą różnić się w zależności od konkretnych krajów, których dotyczy umowa. Dopłata wynosi zazwyczaj 150-200 złotych. Dla przykładu, w wypożyczalni carfree.pl opcja wyjazdu poza granicę kraju kosztuje 149 zł.

Dokładne zasady wynajmu samochodu na podróż obejmującą kilka państw zależą od wybranej wypożyczalni oraz od krajów, które zamierzamy odwiedzić. Pomimo tego, kilka zasad jest praktycznie uniwersalnych. Warto pamiętać, żeby przed takim wyjazdem przygotować odpowiednie dokumenty, a także zgłosić wypożyczalni zamiar przekroczenia granicy. Musimy także pamiętać o dodatkowych opłatach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
33%
Smuci
2
67%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group