Czwartek, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 1554
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czy MPK zamieni się w PPK?

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 8 września 2011, 6:31
Aktualizacja: 19:54
Autor: Sven
Fot. Sven
MPK stoi nad przepaścią z długami, które sięgają 10 milionów złotych i wciąż rosną. Prezes Andrzej Kosiór złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Podobno w stanie upadłości łatwiej jest się ułożyć z wierzycielami i uratować firmę. Jednak pojawiła się jeszcze inna koncepcja rozwiązania problemu.

Z pomysłem przejęcia MPK przez Powiat Wałbrzyski wystąpił starosta. Zapytaliśmy, jakie możliwości rozwiązania problemu widzi Robert Ławski.

- Kiedy kilka lat temu upadał w Wałbrzychu PKS nikt się tą sprawą poważnie nie zajął. Teraz nie ma nie tylko PKS-u, ale nawet miejsca, w którym przyjeżdżające do miasta autobusy mogłyby się zatrzymać. W Kamiennej Górze czy w Kłodzku samorządy powiatowe przejęły PKS-y i wszystko funkcjonuje sprawnie. Nas, jako jednostki samorządu raczej nie byłoby stać na stworzenie firmy przewozowej od podstaw, ale skoro MPK zostało postawione w stan upadłości, to trzeba pochylić się nad problemem i go rozwiązać. Jeżeli uda się podjąć rozmowy z władzami miasta i zarządem MPK, a następnie osiągnąć satysfakcjonujący wszystkich kompromis, to zyska na tym region i jego mieszkańcy.

Nie podjęliśmy jeszcze konkretnej decyzji, ponieważ najpierw moje służby finansowo – księgowe musiałyby dokładnie poznać sytuację finansową MPK. Dopiero wtedy moglibyśmy podjąć rozmowy. Wysłaliśmy do Urzędu Miasta pismo intencyjne w tej sprawie.

Nasz region boryka się z problemem komunikacyjnym. Jeżeli nie zaczniemy go rozwiązywać już teraz, to będzie narastał. Jednym z rozwiązań, które na pewno powinno być wprowadzone, jest przedłużenie niektórych linii, by powstały połączenia z sąsiednimi miejscowościami. Na przykład autobus jadący na Sobięcin powinien jechać do Boguszowa – Gorc.

Uważam także, że w dłuższej perspektywie taka firma komunikacyjna może przynosić zyski. Jest to tylko kwestia dobrej organizacji komunikacji na terenie całego powiatu - podsumował Robert Ławski.

Ciąg dalszy sprawy jest możliwy już w przyszłym tygodniu, kiedy z urlopu wróci prezydent Roman Szełemej.

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~ona77 8-09-2011 8:33
"Jaki Pan,taki kram" ..... teraz dopiero się zastanawiają CO ZROBIĆ ... hehe a kiedy był czas na to - to wszyscy wszystko mieli w poważaniu ..... wałbrzyszanie niedługo będą podróżować po naszym mieście jak Flinstonowie,słono jeszcze za to buląc .... :):)
~Robert 8-09-2011 9:07
A Ireneusz Zarzecki pewnie się śmieje i na Kanarach tańczy :)
~mgr 8-09-2011 9:12
Pan Ławski powinien rozmawiać raczej z radcami prawnymi i przeanalizować ustawy dotyczące prywatyzacji spółek komunalnych i inne ustawy. Spółka gminna to nie segregator, który można sobie przejąć.
~asd 8-09-2011 9:19
fajnie jakby autobus zahaczał o miejscowości obok W-ch. Tak jest wszędzie chociażby we Wrocławiu. Ja ze swojej strony czekam aż ktoś coś zrobi z wałbrzyskim dworcem PKS, budą straszącą ludzi czekających na nyski na Sikorskiego oraz z kałużą, która naprzeciw tejże budy straszy równie mocno... to są chyba najpilniejsze sprawy, które w mieście trzeba zrobić
~pś 8-09-2011 9:32
@ona77 - jak co zrobić, trzeba przecież najpierw zlikwidować mobruk! aż się dziwię, że nie napisałaś, że jak prezydent może być na urlopie skoro w mieście wciąż hula wstrętny mobruk! oj, koleżanka traci na determinacji, oj traci.
~do pś 8-09-2011 9:37
rozwaliłes mnie komentarzem człowieku:)))))))jednak nawet ona77 potrafi czasami napisac cos logicznego i na temat.pzdr
~rom-an 8-09-2011 10:03
koryto się kończy w powiecie i to jest ból,
~walbrzych 8-09-2011 10:26
JAK LUDZIE NIE WYJDA NA ULICE TO BEDZIE TAK DALEJ . DLACZEGO WALBRZYSZANIE NIE PROTESTUJA PRZECIW MO BRUKOWI , PKS I MZK I INNYCH WAZNYCH RZECZACH TEGO MIASTA . TO W KONCU WASZ DOM . JAK SIE O NIEGO NIE UPOMNICIE TO WAM GO ZABIORA
~ona77 8-09-2011 10:34
~pś >>> oj mylisz się mylisz ale prócz Mobruka dzieją się inne ciekawe rzeczy w naszym zacnym mieście ... :):)
~ona77 8-09-2011 10:36
c.d ..... które mnie w oczy kują i nawet okulista nic nie jest w stanie poradzić ....
~do wałbrzych 8-09-2011 11:04
to ty smiało wal na ulice na barykady,stary jestem z toba duchowo
~sAs 8-09-2011 11:04
(śmiejąc się rozpuku...) na razie to działa jak PKP !!!
~Tomek 8-09-2011 11:07
Propozycja przejęcia usług komunikacyjnych przez Starostwo Powiatowe jest rozwiązaniem bardzo dobrym. Przedsiębiorstwo komunikacyjne, które ewentualnie powstałoby na podwalinach MPK, orprócz swiadczenia usług przewozowych na terenie miasta Wałbrzycha mogłoby z powodzeniem obsługiwać także teren powiatu, a nawet bliskie okolice powiatów graniczących z wałbrzyskim, tj. świdnickiego, kłodzkiego, kamiennogórskiego. Zostałby rozwiązany także teren dworca, który w postaci jaki istniał do tej pory, zdecydowanie nie jest potrzebny. Funkcję dworca można byłoby zlokalizować w węźle Placu Grunwaldzkiego wykorzystując do tego celu istniejące przystanki komunikacji miejskiej. Uważam nawet, iż ulica Chrobrego w poczatkowym odcinku powinna być zagospodarowana wyłącznie dla usług komunikacyjnych.
~Tomek 8-09-2011 11:11
Cały ruch samochodowy powinien być wyprowadzony z początkowego odcinka ul. Chrobrego na ul. Kolejową. Początkowy odcinek ul.Chrobrego aż do stacji pogotowia ratunkowego powinien być zarezerwowany wyłącznie dla stworzenia w tym miejscu czegoś na wzór dworca podobnego do wrocławskiego na Placu Grunwaldzkim.
~a.s. 8-09-2011 11:50
No brawo! To jak to wszystko działa jak PKP i jeszcze ma się upodobnić do dworca Na Placu grunwaldzkim we Wrocławiu to może byłoby lepiej zamiast tych szrotów autobusów wprowadzić TRAMWAJE? W końcu problem dziur też wyglądałby lepiej i w ogóle;)
~ 8-09-2011 11:57
Tylko jak dojedziesz tramwajem na Nowe Miasto lub z Podzamcza na Piaskową (pod górę).
~ 8-09-2011 12:17
a jak pociagi jada z krakowa do zakopanego?tez maja pod gorea jak pociagi jada z krakowa do zakopanego?tez maja pod gore
~aaa 8-09-2011 12:23
to za co te nagrody finansowe w zeszłym roku ?
~uhuhu 8-09-2011 12:24
to może niech wszyscy wyjadą z Wałbrzycha:D?
~Slapot 8-09-2011 13:56
A wygrane 2 przetargi przez D L A mogło byc tak pieknie nowy tabor to trzeba było przekształcen w jednoosobowa społke by ratowac mpk i co wielkie dno
~Siwy 8-09-2011 15:18
Tylko dla przypomnienia. Tramwajami można było dojechać z Placu Grunwaldzkiego, w zasadzie do wszystkich dzielnic Wałbrzycha
~ja 8-09-2011 15:42
To prosze o odp.czy te nagrody ktore Kruczkowski dal tym ...... da sie odzyskac od nich i postawic ich przed sadem razem z Kruczkowskim?
~ 8-09-2011 16:50
~ja >>> ja Ci odpowiem .... nikt za nic nie poniesie konsekwencji,bo u na w kraju "sprawiedliwość" to tylko pusty slogan,a policja żeby się wykazać i statystyka aby była ... złapie złodzieja,który ukradł coś do żarcia ....
~Karol 8-09-2011 17:50
Pomysł starosty wałbrzyskiego nie jest poparty żadną oceną ekonomiczną. A gdzie jest w tym zakresie zdanie radnych Powiatu Wałbrzyskiego? Starosta już nie musi nikogo pytać? Aż dziwne, że ustawowe zadanie powiatu jakim jest prowadzenie domów przekazuje się w rće organizacji pozarządowych. Natomiast to co może być łatwo sprywatyzowane chce się ratować budżetem powiatu. Przecież komunikacja do ościennych gmin funkcjonuje i to całkiem nieżle. Oj nie widzę w tym sukcesu starosty wałbrzyskiego, oprócz chęci i promocji swojej osoby.
~Karol 8-09-2011 18:00
Pomysł starosty wałbrzyskiego nie jest poparty zadną oceną ekonomiczną. A gdzie jest w tym zakresie zdanie Rady Powiatu Wałbrzyskiego? Starosta już nie musi nikogo pytać? Az dziwne, że ustawowe zadanie powiatu jakim jest prowadzenie domów dziecka przekazuje się w ręce organizacji pozarządowych. Natomiast to co łatwo można sprywatyzować, chce się ratować kolejnym długiem w budżecie powiatu wałbrzyskiego.Przecież komunikacja do ościennych gmin funkcjonuje i to całkiem nieżle. Oj nie widzę w tym "sukcesu" starosty wałbrzyskiego, oprócz chęci i promocji swojej osoby.
~Froncek 8-09-2011 18:05
No to mamy problem. Amatorzy rządzili miastem no i się usr..o. Wszystkim. Komunikację publiczną na Ziemi Wałbrzyskiej rozwalili cwaniacy i najważniejsi urzędnicy i radni nie mający pojęcia o służbie publicznej. Mieli za to gęby pełne haseł o służbie bliźnim i zerowe pojęcie o komunikacji publicznej i zarządzaniu nią. Nie wierzę w to, że problemu nie da się rozwiązać. Warunek, że bedą to robić fachowcy i ludzie mądrzy, a nie tylko modlący się. Pomysł powołania firmy powiatowej uważam za trafny. Jestem ponadto przekonany, że w samym MZK są osoby wiedzące jak problem rozwiązać. Z natury jestem optymistą.
~zwiastun 8-09-2011 18:22
A może tak wreszcie ktoś zacznie sprawdzać bilety w autobusie? Jeżdzę codziennie czterema autobusami, a kontrole miałem w tym roku może dwa razy. Zresztą jak ktos nie miał biletu to nie musiał płacić mandatu -mógł podejś do kierowcy i kupić bilet lub wysiąść na najbliższym przystanku. Panie sprawdzające bilety robiły sobie wycieczkę, siedziały i plotkowały, udawały, że nie widzą osób, które wchodzą i nie kasują biletów.
~J-23 do zwiastuna 8-09-2011 22:22
Ale pieprzoty wypisujesz.
~ 8-09-2011 23:04
Należy reaktywować linię nr 7 do Szczawna , 14 aż do Strugi, 33 do Dziećmorowic, 31 do Świdnicy, 34 do Julianowa, 4 do Głuszycy, 5 do Jedliny.
~ 8-09-2011 23:07
Kosiór przyszedł do MZK z zadaniem przygotować dokumenty do upadłości.Do bajerowanie Szełemeja że uzdrowi sytuację widać jak się sprawdza.Poprostu nowi ludzie przyszli na dobre pieniądze.Kogo obchodzą kierowcy MZK a ich dorobek został rozkradziony i za grosze sprzedany.Czy nikt o tym nie wiedział z ratusza? Kierowcy z MZK już od roku conajmniej zwracali na to uwagę.Ale kto w tym mieście liczy się z ludżmi pracy.A propos Pana Prezydenta SZełemeja ,szybko się zmęczył uzdrawianiem Wałbrzycha zmęczył się biedny sprzątaniem, poszedł na urlop i to w momencie kiedy Kosiór ogłasza upadłość firmy. Jak myślicie co jest grane?
~do wyzej 9-09-2011 6:22
głupich takich jak ty nie sieją,sami się rodzą
~~do tego nade mną 18-09-2011 0:30
Takich jak ty za to zatrudniają w urzędzie miejskim, byleby tylko coś napisać i wątek oddalić od tematu właściwego. Fakt jest faktem, że komunikacja została zarówno w mieście jak i powiecie rozpieprzona totalnie, utworzono chory organ zwany ZDiKiem czy później ZDKiUMem, organ zupełnie zbędny, bo po co zarządca komunikacji, który zarządza jedną firmą? Na cholerę pośrednik biorący kasę za nic, takie twory mają sens w miastach, gdzie na jednych warunkach jeździ kilku przewoźników, pasażer wtedy kupując bilet może jechać każdym autobusem i nie interesuje go czy to przewoźnik A, B czy C, u nas mamy multum przewoźników wykonujących tzw. "komunikację uzupełniającą", pytanie tylko co ona uzupełnia? Braki w znajomości trasy kierowców MPK? Bo taki przewoźnik prywatny to świetny pilot.
~cd. 18-09-2011 0:35
A jakże dobroduszny, na Piaskowej Górze zawsze czekają ci z A i C co to by się czasem autobusik po drodze nie zagubił... W Lublinie miasto sobie poradziło z prywaciarzami najpierw nakazując im kupować normalne pełnowymiarowe autobusy a z czasem wprowadzając jedną taryfę udogodniło pasażerowi korzystanie z miejskiego transportu. Niestety niewiele osób rozumie, że transport publiczny to nie coś co służy zyskom tylko ludziom i miastu, niestety, u nas traktuje się to jak każdy inny biznes. Bardzo podoba mi się to co wprowadzono w jednym z miast Belgii, w Hasselt komunikacja miejska jest darmowa, dzięki czemu Liczba pasażerów wzrosła trzynastokrotnie, ruch uliczny zmalał, poprawiło się znacząco bezpieczeństwo na drogach. Zmalały wydatki na utrzymanie dróg. Ale u nas trzeba na tym zarabiać...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group