Środa, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 6752
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy Rząd blokuje zmiany na Sobięcinie?

Czwartek, 10 sierpnia 2023, 8:34
Autor: PAW
Wałbrzych: Czy Rząd blokuje zmiany na Sobięcinie?
Fot. Wałbrzych Moje Miasto
Gdyby nie fundusze Unii Europejskiej, Wałbrzych nie wyglądałby dzisiaj tak, jak wygląda. Nie byłoby "Europejki", remontu dworca Wałbrzych Szczawienko czy modernizacji ulic 1. Maja oraz Zachodniej.

Panaceum na wyniszczającą Europę pandemię COVID-19 miał być przyjęty przez wszystkie państwa EU Krajowy Plan Odbudowy.

- Miał być, a nie jest gdyż Rząd RP wciąż blokuje absorpcję środków z KPO. Już od momentu ogłoszenia Krajowego Planu Odbudowy (KPO) Wałbrzych rozpoczął pracę nad projektami, które chcemy zrealizować z tych środków. Jednym z takich projektów jest Kompleksowa Rewitalizacja Sobięcina, która według dzisiejszych szacunków kosztowałaby około 200 mln zł - mówi prezydent Roman Szełemej.

Wczoraj odbył się briefing prasowy dotyczący szczegółowych planów rewitalizacji Sobięcina ze środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Briefing odbył się w okolice skrzyżowania ulic Emilii Plater i 1. Maja. Na spotkaniu oprócz prezydenta Romana Szełemeja pojawili się lokalni sympatycy KO oraz samorządowcy.

- To jest nasz protest przeciwko złemu traktowaniu tej dzielnicy i Wałbrzycha w całości - zaczął spotkanie prezydent Szełemej. - Sobięcin to typowa dzielnica pogórnicza i od wielu lat podejmujemy starania o rewitalizację tej dzielnicy. Przygotowaliśmy plan rewitalizacji, a trzeba pamiętać, że znaczna część Sobięcina jest objęta opieką konserwatora zabytków.

Mowa o wielu budynkach mieszkalnych, ale też o budynkach pokopalnianych. Wałbrzych, podobnie jak Łódź i Bytom, przygotował pilotażowy plan rewitalizacyjny tej dzielnicy. Środki na ten cel miały pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy. Zaktualizowana wartość tego wniosku wynosi około 200 milionów złotych.

- Ten projekt pozwoliłby zmienić Sobięcin z miejsca pogórniczego w miejsce atrakcyjne do życia dla mieszkających tu rodzin - kontynuuje prezydent.

Justyna Pichowicz z Urzędu Miejskiego w Wałbrzychy, która była bezpośrednio zaangażowana w tworzenie planu rewitalizacyjnego dla Sobięcina, przybliżyła, co na Sobięcinie ma się zmienić za te 200 milionów złotych.

- Zanalizowaliśmy potrzeby tej dzielnicy i na tej podstawie przygotowaliśmy ten dokument - mówi Justyna Pichowicz. - Mieszkańcy sami wskazali główne kierunki oczekiwanych zmian. Tereny zamieszkałe wymagają ożywienia i nadania nowych funkcji. Te 200 milionów złotych pozwoliłyby zmienić funkcjonowania dzielnicy w sferze środowiskowej, funkcjonalnej i przestrzennej i gospodarczej.

Należy pamiętać, co jest w tej dzielnicy obecnie realizowane i co zostało zrobione w ostatnich latach. Mowa o trwającym jeszcze remoncie ulicy 1 Maja (z udziałem środków unijnych i budżetu Gminy Wałbrzych), o remoncie całego kompleksu szkolno-przedszkolnego, o trwającej modernizacji budynku przy ulicy 1 Maja, gdzie znajdą się mieszkania komunalne, o remoncie ulicy Karkonoskiej i zadaniach realizowanych w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego w dzielnicy Sobięcin, czy o budowie ZAZ-u.

W planach jest m.in.:

- kompleksowa modernizacja 27 budynków wraz z zagospodarowaniem ich otoczenia

- przygotowanie terenów inwestycyjnych w obrębie ul. Wschodniej, Średniej, św. Barbary, w tym wyburzenie 19 budynków

- przygotowanie terenów inwestycyjnych w obrębie ulic: Emilii Plater i św. Józefa

- kompleksowa modernizacja ulicy 1 Maja od ul. II Armii w kierunku centrum miasta (z budową drogi rowerowej)

- kompleksowa modernizacja ulicy II Armii (z budową drogi rowerowej)

- rekultywacja terenów pogórniczych i utworzenie terenu rekreacyjno-sportowego

- powiązanie zabytkowego Parku im. Tadeusza Kościuszki z terenami sąsiednimi

- budowa chodników i dróg rowerowych z infrastrukturą towarzyszącą wzmacniającego komunikację wewnątrz dzielnicy

- budowa nowego żłobka

- budowa Centrum Aktywności Społecznej mieszkańców wraz ze świetlicą środowiskową.

Twoja reakcja na artykuł?

21
21%
Cieszy
43
43%
Hahaha
2
2%
Nudzi
3
3%
Smuci
13
13%
Złości
17
17%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (93)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group