Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2592
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czy w Wałbrzychu powstanie Pomnik Żołnierzy Wyklętych?

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 21 kwietnia 2017, 14:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 10:29
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W naszym mieście zawiązał się Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych, którego celem jest powstanie pomnika ku czci żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Czy taki pomnik powstanie?

Tak jak wspominaliśmy, głównym celem działania Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych jest podjęcie inicjatywy na rzecz upamiętnienia w Wałbrzychu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego oraz antykomunistycznego po 1944 roku. Służyć temu ma budowa Pomnika Żołnierzy Wyklętych, który zgodnie z planami inicjatorów będzie się znajdował w sąsiedztwie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła na Podzamczu, gdzie obecnie stoi zapomniany pomnik upamiętniający 70-lecie odzyskania niepodległości.

W skład Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych wchodzą: Cezary Kuriata - Przewodniczący wałbrzyskiego komitetu Prawa i Sprawiedliwości, radny Prawa i Sprawiedliwości, Jerzy Langer - działacz opozycji demokratycznej w PRL, wieloletni wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność”, Renata Wierzbicka – radna Prawa i Sprawiedliwości, Beata Mucha - radna Prawa i Sprawiedliwości oraz Bartłomiej Grzegorczyk – były radny Prawa i Sprawiedliwości.

- Już od kilku lat obchodzimy święto państwowe poświęcone Żołnierzom Wyklętym. W Wałbrzychu nie ma miejsca upamiętniającego tamte wydarzenia i tamtych ludzi, których na Dolnym Śląsku było dużo. Sam znałem takich Żołnierzy Wyklętych, którzy na tych terenach się ukrywali pod zmienionymi nazwiskami. Przez powołanie Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych chcemy stworzyć miejsce, gdzie można by było oddawać im hołd, cześć w dniu ich święta, czyli 1 marca. Wszystkie dotychczasowe uroczystości państwowe odbywały się w miejscu, w którym stoi Pomnik Niepodległości. Miejsca upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych na dzień dzisiejszy w Wałbrzychu nie ma - powiedział Jerzy Langer.

Budowę pomnika swoim patronatem objęli Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej i Michał Dworczyk - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Komitet Budowy Pomnika planuje zwrócenie się do Zarządu SM Podzamcze o wyrażenie zgody na rozbiórkę dotychczasowego i zbudowanie w tym miejscu nowego pomnika, który poświęcony będzie Żołnierzom Wyklętym. Inicjatorzy liczą na wsparcie różnych środowisk i mieszkańców Wałbrzycha. W chwili obecnej opracowywany jest projekt pomnika.

Na temat inicjatywy wypowiedział się również Cezary Kuriata:

- Po 50 latach "międzynarodówek" i tego czym nas częstowała komuna i 25 latach niby wolnej Polski myślę, że czas zacząć szanować swoją historię, nie wstydzić się swojej historii. Po 89. roku nadal byli wyśmiewani, wyszydzani polscy bohaterowie, było lekceważone Powstanie Warszawskie, z Żołnierzy Wyklętych robiono bandytów. Nie byłoby Polski, gdyby nie było powstań. Mimo tego, że kończyły się tragicznie, to jednak potrafiły wzbudzić coś w narodzie. Nie byłoby Powstania Warszawskiego, gdyby nie było Powstania Styczniowego i Listopadowego. Tak samo nie byłoby wolnej Polski bez Żołnierzy Wyklętych i bez Powstania Warszawskiego. Dlatego trzeba o tym cały czas przypominać. To ziarno, które zasiał świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński ustanawiając Dzień Żołnierzy Wyklętych na 1 marca przyniosło nadspodziewane owoce. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych stała się wśród naszej młodzieży modna. Oni od tamtych osób czerpią wzorce. Mam nadzieję, że będą dorastali w takiej idei, w jakiej żyli Żołnierze Wyklęci.

Czytaj również

Komentarze (130) Dodaj komentarz

~fan kina 21-04-2017 15:51
Pierwszy z lewej to senator Damian Cieślik z "Na Wspólnej"? A podobno bezpartyjny :)
~Polewa 21-04-2017 15:52
To prawda, patriotyczna mlodziez wzoruje sie na etosie Zolnierzy Wykletych. Stad wsciekly atak lewactwa na pamiec o bohaterach. Stalin chcial wytepic polskosc w Polakach. Widac po pluciu lewactwa na Wykletych ze w wielu przypadkach Stalinowi sie udalo. Ale mlodziez jest dowodem, ze Stalin i lewactwo w tej materii przegrali, nie bitwe, ale cala wojne. Polskosc znow nosi dumne imie wsrod Polkow. Stadiony upomnialy sie o pamiec. Pamiec sie rozlala po calym narodzie, ku wscieklosci lewactwa i zdrajcow.
~lol 21-04-2017 16:21
"Miejsca upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych na dzień dzisiejszy w Wałbrzychu nie ma - powiedział Jerzy Langer." pomylił się Pan, jest obok SMBB na zbiegu ulic Rycerskiej oraz 1 Maja.
~Sprawiedliwy 21-04-2017 17:05
Na zdjęciu "elyta wyklętych". Czytałem pmiętniki owych wyklętych. W skrócie - dla poprawienia morale trzeba kogoś " rozwalić" , ograbić GS, młyn. Ustrzelić chłopów co pańską ziemię grabią - owe przypisane 8 ha. A ,że taki Radziwiłł miał 10 000 ha . i jakim kosztem je złupił kogo to obchodziło. Przy okazji zabili swoich kolegów z Wojska Polskiego - przecież to Berlingowcy. A ,że walczyli na Wale Pomorskim, zabezpieczali granicę i ład ,ludzi chcących jednego - spokoju po wojnie . Kogo to obchodzi.
~Zdegustowany 21-04-2017 17:26
Są środowiska które pielęgnują pamięć o Wykletych na codzień a nie tylko przed wyborami. Najłatwiej zamiast systematycznej pracy na rzecz jakiejś idei zrobić konferencję prasową i się polansować. Wstyd
~roś 21-04-2017 17:26
Było jak było, bardzo niewielu z wyklętych bohaterami było. Maciupko było.
~KS 21-04-2017 17:26
Dobra inicjatywa, brawo!!!
idler73 21-04-2017 17:58
Myślałem, że Wałbrzych jest miastem, które jest wolne od kato-pisowskiej propagandy i wersji historii (nie prawdziwej i mocno naciągniętej), propagowanej przez jedynie słuszną władzę. Ponieważ, w przeciwieństwie do fanklubu wyklętych, rekrutującego się najczęściej z młodocianej i nie douczonej gimbazy, żyję na tym padole łez prawie pół wieku i miałem okazję osobiście poznać ludzi, którzy mieli wątpliwą przyjemność spotkać na swojej drodze tych niezłomnych, stanowczo mówię NIE.
~pytacz 21-04-2017 17:58
Eeee, panowie, czemu tak na uboczu? Miejsc jest masa: Rycerska, pl.Magistracki, Rynek, Albo koło rzezby kosmity obok Sudetów. Musi być widać że to jest Polska!
~wałbrzych zielony 21-04-2017 18:06
Co żołnierze wyklęci mają wspólnego z naszym regionem. Niedługo dojdą do wniosku, że gdyby nie było bitwy pod Grunwaldem to nie byłoby żołnierzy wyklętych i wolnej Polski. Polska drodzy panowie nie jest wolna tylko uzależniona ekonomicznie od innych krajów . Stanowi jak inne kraje słabe ekonomicznie zaplecze neokolonialne.
~truuu 21-04-2017 18:19
Bandziorów Przeklętych!
~Doval 21-04-2017 19:56
Warto by było,żeby ci entuzjaści tego pomnika poznali prawde o tych ;bohaterach;,którzy z pistoletami chodzili po ;prośbie; Cząstkę prawdy ujawnia;Sprawiedliwy; ale to tylko część prawdy.Cała prawda jest okropna,nawet po tylu latach.Jak można nazwać ludzi,którzy mordowali swoich sąsiadów,tylko dlatego,że ci chcieli po wojnie żyć normalnie i odbudowywać zburzony kraj? bohaterami? wolne kpiny!!
~Zdegustowany 21-04-2017 19:58
Są środowiska które pielęgnują pamięć o Wykletych na codzień a nie tylko przed wyborami. Najłatwiej zamiast systematycznej pracy na rzecz jakiejś idei zrobić konferencję prasową i się polansować. Wstyd
~Podzamczanin 21-04-2017 20:16
Przecież macie Uniwersalny Pomnik w Wałbrzychu , który mieści się na ul. !-go Maja. wystarcza jeszcze tylko dołożyć jedna tablice i po sprawie . Tak czy owak wszystkie Uroczystości Państwowe pod tym pomnikiem się obywają , bo włodarzom miasta Wałbrzycha jest tam najbliżej. To czeku ty więcej szukać i robić sobie Kampanię Wyborczą Panie Kuriata i koledzy.
~czerwony z SB 21-04-2017 20:23
Kolejne wypociny cieci z solidarnosci, nic nie potrafia to bawią siw w indian. Wystarczy zobaczyć na kuria..e of razu widać ze to spaslak co nic nie umie. Gruby jak swinia, a taki jerzy l. Pierwsze ucho w komunie na każdego donosil, a gdzie placek pilhowski pewnie opowiada bajki jak to ciężko w stanach robił a prowadzil pral brudne pieniądze solidarnosci ze składek. Na sybir z tymi parchami i ich pomyslami. Wniosek jest jeden jak ci ludzie maja się zajmować miastem niech lepiej pojda w pizdu, ale motloch opinia pybliczna kupi wszystko. Tak było i będzie. Jedyna porządna wladza to wladza CZERWONA
~ja wiem 21-04-2017 20:25
Pomnik będzie stał na terenie Starej Kopalni.
~Adamos 21-04-2017 21:45
A pani Wierzbickiej nie ma na zdjęciu ? Pewnie na jakiejś PO-wskiej imprezie z koleżankami i zupą?
~do Adamosa 21-04-2017 22:33
Spoko. Pani Renata pewnie jak zawsze zastanawia się z jakiej listy startować bo to zawsze od sondaży zależy a lansuje się i tu i tu :) ważny stołek
~ 21-04-2017 23:49
W Wałbrzychu powstanie pomnik Romana Odnowiciela Wspaniałego. Zaślinionym lemingom już uszka z podniecenia klaszczą bo domowe ołtarzyki Słoneczka Wałbrzyskiego to nic w porównaniu z kilkumetrowym monumentem Wodza!
~prawda historyczna 22-04-2017 0:04
na tym terenie byli żołnierze wyklęci? chyba werwolf tzn elita z wafen ss
~Prawda historyczna 2 22-04-2017 0:51
Jak widac po komentarzach, Czerwona Armia Gwalcicieli miala w tym miescie uzywanie.
~Zaprawde powiadam 22-04-2017 0:54
Wam szanujcie komuszki Swoje Matki, ze nie pozbyly sie efektow gwaltu, tak jak o to zabiegacie usilnie.
~sceptyk 22-04-2017 7:27
Z dyskusji widać, że większym poparciem niektórych cieszyłby się pomysł pomnika Papki Morozowa.... Wałbrzych zaprawdę uwielbia kolor czerwony stąd tak dużo mieszkańców na liście http://inwentarz.ipn.gov.pl/
~historyk 22-04-2017 9:12
W Gorcach popularna jest opinia, że Masalskiego i Wesołowskiego zabili szabrownicy lub ... uwaga ... akowcy, przy czym przeważa ta druga opinia. Jest to tak niewygodne dla obecnej władzy, że postanowiono zmienić nazwę ulicy Masalskiego i Wesołowskiego.
~Antygona 22-04-2017 9:19
A kiedy powstanie pomnik upamiętniający Ofiay Limitów Narodowego Funduszu Zdrowia ?
~do historyka 22-04-2017 9:47
To że szabrownicy zabili ORMO-wców nie uprawnia ich jako ofiar do posiadania ulicy. Opinie o tym że zrobili AK-owcy stworzyli komuniści których i do dziś dostatek w Gorcach
~ewcik 22-04-2017 10:00
a Kaczyńskiego jeszcze nie postawili? żadnej ulicy nie nazwali również ? jak słyszę w ustach tych szubrawców ,że jak ktoś myśli inaczej to jest komunistą to mam ochotę takiemu baranowi napluć w gębę ! Cezary Kuriata powiedział tak :Pamięć o Żołnierzach Wyklętych stała się wśród naszej młodzieży modna. Oni od tamtych osób czerpią wzorce. Mam nadzieję, że będą dorastali w takiej idei, w jakiej żyli Żołnierze Wyklęci.!!!!! człowieku właśnie widać tą młodzież którzy naśladują hitlerowców i demolują nawet dzisiaj co popadnie bo ich zdaniem obraża wartości chrześcijańskie i polskie tradycje. To jest dopiero chore !
~poważnie 22-04-2017 10:27
postawic pomnik burzycielom przemysłu Wałbrzyskiemu
~+ 22-04-2017 10:33
mordercom
~sceptyk 22-04-2017 11:03
Ewcik. Piszesz o braku tolerancji twierdząc, że każdemu kto myśli inaczej niż ty chcesz "napluć w twarz" Celowa sprzeczność czy masz te "trudne dni" ?
~Polewa 22-04-2017 11:17
Zolnierze Wykleci byli wylapywani, torturowani, a potem w fikcyjnych procesach skazywani na smierc. Malo? Malo... rodziny byly szykowane, zony i dzieci wykletych byly na marginesie od szkoly po prace, czesto wywozone w glab Rosji. Malo? Malo. Ciala Wykletych byly wrzucane do rowu pod plot, tak aby rodziny i bliscy nie mogli ich pozegnac, potem sie modlic czy nawet znicza odpalic. Malo? No oczywiscie ze malo. Bowiem po wielu latach po zakonczeniu komunizmu, sa jeszcze czerwone brudasy, ktore jeszcze pluja tym Zolnierzom Wykletym w twarz, pluja na nich jakby malo jeszcze od czerwonuchow wycierpieli oni i ich rodziny. Tak wychowala komuna swoich synow. Mieli byc wyzbyci z polskosci i robic za szczury w Norodzie Polskim. I jak widac po ilosci szczurow, komunie udalo sie to skutecznie...
~Polewa 22-04-2017 11:22
Komusze corki i synowie, szczury wola zapraszac na uniwersytety i pomniki stawiac majorowi Baumanowi. Ktory prowadzil oddzial do wylapywania i do osobistego torturowania i mordowania niepokornych. To jest bohater czerwonych synow i corek. Czlowiek to tylko czlowiek. Niezlomnosc czyni z ciebie bohatera. Dlatego tak niewielu jest bohaterow, a tak wielu czerwonych synow. U czerwonych synow niezlomnosc jest obca, to postacie, ktore podporzadkuja sie kazdemu, byle miec spokoj. Aj waj czerwoni synowie i corki. Jak sie niepodoba, to zalozcie komitet dla pomnika Jaruzela, Kiszczaka, albo Baumana. Bo to z z nimi walczyli Wykleci. Skoro sa dla was zlem, to Kiszczak Jaruzel Bauman musza byc dla was wzorami, bo zwalczali zlo jakim byli Zolnierze Wykleci. I do ewcik: tolerancyjnie pluje ci w morde.
~+ 22-04-2017 14:40
polewa -PiS to komuna gorsza od czerwonej to komuna czarna zrobiliscie z ludzi niewolników ciemnogród a PiSie co drugi to zyd zobacz sejm i kancelarie prezydenta
~do polewa 22-04-2017 14:53
a może starczy już tych pomników? wystarczy że jeden Pan z kotemstawia na kązdym zakręcie pomik brata
~Polewa 22-04-2017 15:01
Chceilibyscie, ty nie masz pojecia co to komuna. Przed chwila pisalem o troturach, gwaltach, mordach, zakopywaniu pod plotem w celu niepamieci. Niszczenie calych rodzin. A dzisiaj masz co? Martwe podrzucone wiewiorki i ofiary, ktore same sie klada na asfalcie pod sejmem. O czym ty curwa matole bredzisz? Jak smiesz porownywac to co dzisiaj jest do komuny. Jestes kolejnym czerwonym synem, badz corka. Czujesz sie jak niewolnik? A kto cie zmusza do czegokolwiek, albo kto ci cokolwiek zabrania matole? Aaaa zabraniaja ci swobodnej aborcji... no to rzeczywiscie masz prawo czuc sie jak niewolnik. No ci to ma wspolnego ze skandalicznym pluciem na Polskich Bohaterow? Sami doprowadzacie do tego by wypowiadac sie o was jak o zwierzetach, bo jak zwierzeta sie zachowujecie. Idz blokowac groby.
~Polewa 22-04-2017 15:04
I czerwone syny oburzaja sie gdy mowi sie o nich gorszy sort. Dobitnie na to zaslugujecie czerwonuchy. Dajecie ku temu powody i co krok udowadniacie ze na to miano zaslugujecie. Wiem wiem... jestescie z tego dumni.
~Polewator 22-04-2017 15:26
Na kazdym rogu? A gdzie w stolicy? A gdzie najblizej Walbrzycha jest pomnik Kaczynskiego? ZNow belkoczesz bo TVNu sie naoogladales.
~Japado 22-04-2017 15:48
Bardzo podoba mi się ta inicjatywa. Popieram w 100%.
~Donek KrUl Europy 22-04-2017 16:31
Lemingom trzeba postawić pomnik głupoty, przez 8 lat się nazbierało to niech sobie powspominają chociaż czasy złodziejstwa, szachrajstwa i cwaniactwa.
~Piskorz 22-04-2017 16:38
Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ byli obecni w Wałbrzychu 4 lutego 1945 r. Maszerowali po dwóch dniach odpoczynku z Rościszowa przez Wałbrzych do Starego Lisieńca, gdzie zatrzymali się na dwa dni, kwaterując w szkole. Następnym ich miejscem postoju były Petricowice w dniu 7 lutego 1945 r. W dniu następnym ruszyli dalej na zachód. Historycznie uzasadnionym miejscem postawienia pomnika powinno być miejsce, gdzie stacjonowali, a więc Stary Lesieniec lub Czarnny Bór. Odział liczył ok. 900 żołnierzy. O innych oddziałach żołnierzy niezłomnych działających w naszym regionie historia milczy.
~klon 22-04-2017 17:15
Pomnik,,a niech sobie stoi,co wam to przeszkadza.Aby tylko nie stał na środku skrzyżowania i ruchu nie blokował podczas rocznicy.Większość Żołnierzy Wyklętych to przysłowiowi"leśni ludzie".Wiec może wzorem pomnika Ulanów zrobić takie miejsce w okolicach Książa,lub parku Sobieskiego.Okolice Aqua i stadionu też się nadają.
~Janosik 22-04-2017 18:29
P. Cezary Kuriata. W nawiązaniu do Pana wypowiedzi – jak sądzę autoryzowanej – proszę o przyjęcie uwag. Jeśli mamy szanować historię – co Pan podkreśla- to proszę wziąć te rozważania do siebie. 25 lat niby „wolnej Polski” serwowaliście Wy Szanowni Państwo . Z waszego korzenia wywodzi się Unia Wolności (obecnie PO), Porozumienie Centrum (obecnie PiS ), PSL ( z dawnego ZSL) i inne „kanapowe partyjki” rządzące w różnych koalicjach. Zawsze u szczytu władzy i w ich kręgach byli koledzy z Państwa „sortu” : Wałęsa, Balcerowicz, Mazowiecki, Kuroń, Geremek, Bielecki, Krzaklewski, i inni. Zmieniali się na stanowiskach niczym głodne kruki przy swoich ofiarach. Przy waszych „nierządach” budziły się ich szemrane upiory „krwiożerczego kapitalizmu” .
~Janosik 22-04-2017 18:30
Ciąg dalszy. Pozbawiliście krwiobiegu polski przemysł budowany latami przez naszych rodziców i nas. Upodliliście Polaków z najniższą pensją. Bez pracy, szukających chleba za granicą. Bez prawa dostępu do choćby podstawowej opieki zdrowotnej. Zmieniliście Wojsko Polskie będące drugą potęgą w Układzie Warszawskim w zbieraninę „mami synków” co nie wiedzą gdzie lufa karabinu a wyższych dowódców w bezwolne marionetki oddających byle chłystkowi – Misiewiczowi honory. Tutaj dygresja. Powstańcy Styczniowi w II RP mieli swoje odrębne mundury a honory wojskowe oddawali Im nawet generałowie wraz z Naczelnikiem Państwa Józefem Piłsudskim. Wspomina Pan, że wśród naszej młodzieży jest „moda na Żołnierzy Wyklętych”. Moda? Moda przemija a historia niekoniecznie. Wszak „Historia vitae magistra
~Janosik 22-04-2017 18:31
. Burzycie jedne pomniki, żeby zbudować „te jedynie słuszne” dla waszej wizji historycznej i obecnej mody. Nasi sojusznicy USA, W. Brytania i ZSRR nie pytali się Polaków dzieląc Europę w Teheranie, Jałcie, Poczdamie. Znane są fakty , że Polacy nie zostali zaproszeni przez aliantów na dzień zwycięstwa w 1946 r. Danina krwi polskiej dla aliantów była niemała. 2 Korpus stracił 1072 bohaterów w bitwie o Monte Cassino. Jak się to przekłada na współczesną retorykę o żołnierzach wyzwalających Polskę z rąk niemieckich. Czy macie choć jedną tablicę w Wałbrzychu pamięci bitwy o Wał Pomorski w okresie 30 . 01 do 11. 02. 1945 r. w której 1 Armia WP straciła 10 042 żołnierzy (polegli, ranni i zaginieni).
~Janosik 22-04-2017 18:35
W składzie 1 Armii walczyła 4 Pomorska Dywizja Piechoty im. J. Kilińskiego. Zakończenie wojny zastało ją nad Łabą. 26 maja 1945 r. 4 Dywizja Piechoty posłużyła jako zalążek KBW z dowódcą gen. Kieniewiczem. Przekazano ją wraz z innymi 8 i 9 Dywizja do obrony Polski południowo – wschodniej i zabezpieczeniem ładu, życia i zdrowia Polaków tam mieszkającym. Mimo rozwiązania AK 19 stycznia 1945 r. przez naczelnego dowódcę m.in. na tych ziemiach stworzono jednak zbrojne ugrupowania. Ugrupowania, które umownie nazywamy Żołnierzami Wyklętymi . Ale też ugrupowanie sławiące Banderę (UPA). Oba ugrupowania na tych terenach, uniemożliwiały prowadzenie władzy administracyjnej w szerokim pojęciu.
~Janosik 22-04-2017 18:38
Ciąg dalszy. Terroryzowały i zabijały ludność na tych terenach, Przymusowo pod terrorem zagarniały kontygenty od lokalnej ludności. W konkluzji Państwo Polskie nie mogło być pozbawione ani terytorium ani władzy. Przez analogię proszę spojrzeć na współczesną wschodnią Ukrainę. Nawet z udziałem w rozwiązaniu konfliktu przez państwa i rządy trzecie nie ma pokoju w tym rejonie. Jeśli dzisiaj mówimy o sojusznikach to czymże jest „bratnia pomoc” żołnierzy polskich dla Amerykanów w Iraku i Afganistanie w relacji do ZSRR. Czym będzie dzisiejsza Gwiazda Afganistanu i Gwiazda Iraku wobec Krzyża Walecznych nadanemu w walce o Wał Pomorski ? Zapytam na koniec . P. Kuźniar jest moda na historię czy nauka płynie z historii ?
~Piskorz 22-04-2017 19:45
Janosik. Pis chce na nowo pisać historię, zapominając, że historię tworzą fakty. Rzucane tutaj hasła typu, gwałcili, mordowali, strzelali w tył głowy, bez konkretów nic nie znaczą. Liczą się fakty, czyli faktyczne dokonania, a nie stwierdzenia ogólnikowe. Wiadomo, że czasy minione były okrutne, a życie człowieka miało niską cenę i to po jednej, jak i po drugiej stronie. Robienie ludziom nieoczytanym, nie znającym historii wody z mózgu, jest nieetyczne i nieuprawnione, tym bardziej, że jest to robione z premedytacją. Co chce się przez to osiągnąć, dając wątpliwe wzorce bohaterstwa, odwagi, patriotyzmu zamiast prawdziwych wartości jakimi powinien kierować się świadomy prawy człowiek.
~POLSKA 22-04-2017 19:50
Judaszom ,sprzedawczykom , zdrajcom mówimy NIE- Chwała Wielkiej Polsce - Chwała Niezłomnym -
~Janosik 22-04-2017 19:51
Sprostowanie. Moje słowa kierowane były oczywiście do Pana Cezarego Kuriaty a nie do Kuźniara. Skąd zatem w mojej pamięci tkwi Kużniar (Jarosław) ? Wyjaśnienie. Ów "redaktor" prowadząc program TVN 24 "Wstajesz i wiesz" w styczniu 2013 r. skwitował zdziwieniem powiewającą flagę na plaży w Kołobrzegu. Wzbudził tym komentarzem oburzenie mieszkańców Kołobrzegu i nie tylko. Biało - czerwone barwy flagi były bowiem czcią krwi przelanej 1300 zabitych i ponad 2000 rannych w walce o Kołobrzeg Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego i ich zaślubin z morzem 18 marca 1945 r.
~Janosik 22-04-2017 21:32
Wielokrotnie czytam, przecieram oczy i niedowierzaniem . Nie komentuję planów budowy pomnika „Żołnierzy Wyklętych” przez PiS ale jakim prawem chcecie wyburzyć rzekomo cyt. „zapomniany pomnik upamiętniający 70-lecie odzyskania niepodległości”. Pomnik nie był zapomniany. Z zadumą przechodziłem obok pomnika zatrzymując się na chwilę, cytując słowa: „Nie ma takiej osoby i takiego miejsca na świecie do których by się nie wracało jeśli zawiązały węzeł na twoim losie”. Wracając do domu patrzałem na fotografie rodzinne dziadków. Wspominam relacje krewnych seniorów. Wplatam w opowieści wojenne i kultywowanie pamięci o „Wskrzesicielach Niepodległej” z 1918 r. Jeśli wyburzycie pomnik „Niepodległości” zniszczycie moją wiarę w zachowanie historii w umysłach młodych i starszych Polaków.
~Janosik 22-04-2017 21:34
Zniszczycie pamięć o Polakach walczących w armiach zaborczych a krzewiących wiarę w odrodzenie. Smutne to i niesprawiedliwe dla naszych przodków. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni pomiędzy aliantami a Niemcami, kończące I wojnę światową, w czasie której w szeregach armii rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej walczyło około 2,9 mln Polaków. Ponad pół miliona z nich poległo, zmarło lub zaginęło bez wieści. Jednym z poszkodowanych był mój dziadek walcząc pod Sommą i Verdun. Pani Minister Edukacji Narodowej A. Zalewska i Panie. M. Dworczyk Sekretarzu Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej poczytajcie i rozważcie czy nie warto znaleźć innego miejsca dla Wyklętych i pozostawienie Pomnika Niepodległości?
~Janosik 22-04-2017 21:39
C.D. Przeczytajcie Członkowie Honorowi losy mojego dziadka przeorane przez historię walk pod Verdun. Piekło na ziemi - Verdun 1916 Sierpień 1914 roku. Po kilku tygodniach niemieckich postępów na zachodzie Europy strony konfliktu zastygły w okopach na całej długości od Szwajcarii do morza Północnego. Szybkie zwycięstwo stało się iluzoryczne. W lutym 1916 r. front zatrzymał się 120 km w głębi Francji. Wszyscy raportują „Na zachodzie bez zmian”. Niemcy jednak za wszelką cenę chcieli otworzyć drogę na Paryż. Verdun z licznymi fortami było na tej drodze najsilniejszym punktem we francuskich liniach obronnych. Założeniem niemieckiego planu „Gericht” (Sąd) opracowanego przez szefa Sztabu Generalnego generała piechoty Ericha von Falkenhayna miało było skupienie w jednym miejscu dużych rezerw.
~Janosik 22-04-2017 21:42
Wybór padł na Verdun. Niemcy liczyli, że francuski przeciwnik zachowa się podobnie. W efekcie miało dojść do bitwy, która miała być etapem do operacji w innym miejscu zachodniego frontu lub rozstrzygnąć wojnę na korzyść Niemiec przez „wykrwawienie” nieprzyjaciela. 21 lutego 1916 r. o godz. 8.12 generał porucznik książę Wilhelm następca tronu cesarskiego i dowódca 5. Armii wydał rozkaz otwarcia ognia przez niemieckie baterie na pozycje francuskie. Za kogo walczyli i przeciw komu? Setki tysiące Francuzów i Niemców stanęło naprzeciw siebie jako „mięso armatnie„ , które pochłonie wojna na wyniszczenie. Na początku czerwca 1916 r. określono długość życia żołnierza pod Verdun na dwa tygodnie. Do końca bitwy poległo lub zaginęło 378 tysięcy Francuzów i 330 tysięcy Niemców .
~Janosik 22-04-2017 21:45
Niemcy nie zdobyli Verdun. Plan zwycięstwa za wszelką cenę zawiódł. Linia frontu jest prawie identyczna jak na początku walk w lutym 1916 r. Nowe pole bitwy zaistniało pod Sommą w lipcu 1916 r. 200 km na północny wschód od Verdun. Alianci dokonują ataku po raz pierwszy z użyciem czołgów i tam właśnie przeniesie się ciężar nowych walk. Francuzi uznają Verdun jako symbol męstwa i świadectwo oporu. Piosenka Michala Fugaina „C’est pas ma faule que j’ai pas fait Verdun” („To nie moja wina , że nie byłem pod Verdun”) obrazuje i przypisuje determinację walki Francuzów. Miasto Verdun zostało udekorowane 6 lutego 1921 roku Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari przez Józefa Piłsudskiego a on sam został Honorowym Obywatelem Verdun.
~Janosik 22-04-2017 21:58
Każdy z poległych, rannych i zaginionych na wojnie to odrębna tragedia. Daleko od miejsca bitwy w granicach cesarstwa niemieckiego polska rodzina ze ściśniętym sercem czytała „Obwieszczenia Armii”. 21 października 1916 r. można było odczytać komunikat o odniesieniu ran przez dziadka. Został przysypany w okopach po ostrzale artyleryjskim. Przebywał w lazaretach przyfrontowych. Nie powrócił na front z uwagi na komplikacje po odniesieniu ran. Wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim. Zamordowany przez Niemców w 1940 r. Czy mam przejść obojętnie wobec planów zniszczenia pomnika Niepodległości na Podzamczu.? Oceńcie Państwo to w swoich sumieniach. Chyba , że nie znacie pojęcia sumienie.
~pytacz 22-04-2017 23:58
Janosik, po co Ty w ogóle się uzewnętrzniasz tej czerwonej wałbrzyskiej swołoczy? Oni by chętnie kablowali rodzoną matkę na gestapo dla paru marek i poklepania po plecach przez szwaba. Na przykład wałbrzyski WOK popularyzuje ,,autorki" robiące z Polaków żydobójców dla samego poklepku po plecach przez Szewacha a może i dla kilku szekli.Taką mają naturę kurtyzan i nie zmienisz tego.Na nich tylko kasa albo kopniaki działają. Taki mental. Sprzedadzą i oplują każdego aby wejsć w de... temu co na politycznym topie.Dobranoc.
~haha 23-04-2017 10:28
ale wy z tego pisia jesteście j......
~Polewa 23-04-2017 10:43
Janosik: piszesz: "Burzycie jedne pomniki, żeby zbudować „te jedynie słuszne” dla waszej wizji historycznej i obecnej mody." Jakie? piszesz: "Znane są fakty , że Polacy nie zostali zaproszeni przez aliantów na dzień zwycięstwa w 1946 r. " Znow gdzie sa te fakety znane? SKad? Podaj zrodla. piszesz: " Ugrupowania, które umownie nazywamy Żołnierzami Wyklętymi . Ale też ugrupowanie sławiące Banderę (UPA). " Jakie Polskei ugrupowania slawily Bandere? Bredzisz w jednym celu kolejny czerwony syn, ktory pluje w twarz polskim Bohaterom. Po co ten caly wywod? Po co ta manipulacja? Mogles napisac wprost PIS niszczy histiorie, a wykleci to Banderowcy. To chciales powiedziec? Wiec po co bredzisz? Przeszkadzali wladzy administracyjnej, jak pietknie ujete. A powinno byc zwalczali obca waldze komusza!
~Polewa 23-04-2017 10:54
Jak sie KODziarstwo unosi, zeby Pomnik w lesie stal, bo tam byli Wykleci. Po piewrsze w lesie to sobie stwaiajce pominiki Jaruzelowi albo TW Bolkowi. Po drugie, chcecie inne pomniki, to sobie je organizujcie, a nie wpieprzacie sie w cos co was nie interesuje, po czwarte gdy chodzilo o miejsce dla Krzyza na Krakowiskim Przedmiesciu, to wysmiewaliscie argyment, ze tam zbierali sie wierni. Taka hipokryzja. Nie interesuje cie pomnik dla Wykletych, nie masz nic przeciwko, to milcz, a nie robisz za czzerwonego syna komuny.
~Janosik 23-04-2017 14:49
Do Polewa. Człowieku małej wiedzy. 8. 06. 1946 ulicami Londynu przeszła wielka parada zwycięzców II w.ś, W kolumnie, która ciągnęła się kilkanaście kilometrów, zabrakło Polaków. Zaproszono jedynie lotników z Dywizjonu 303. Ci zaś w geście solidarności zrezygnowali z udziału w paradzie. W efekcie londyńska na alei The Mall Polaków nie było. Choć byli m.in Czesi, Belgowie, Brazylijczycy, Meksykanie. Brytyjczycy nie chcieli wchodzić w podział Europy, który wspólnie stworzyli Stalin i Churchill. Polskie Siły "nie liczyły się" a stanowiły jedną z najliczniejszych narodowych formacji walczących przeciwko Niemcom .W 45 roku ok. 200 tys. żołnierzy (na wschodzie ponad 100 tys.). W 2003 roku brytyjski premier T. Blair przeprosił polskich weteranów. W 2005 Polacy już wzięli udział w defiladzie.
~Janosik 23-04-2017 15:17
Do Polewa. W mojej wypowiedzi rozgraniczyłem dwa ugrupowania zbrojne skupione w Polsce południowo - wschodniej . Jedno to żołnierze polskiego podziemia. Drugie „sławiące Banderę” (UPA). Proszę jednak pamiętać, że mimo mordów Polaków na Wołyniu przez UPA dochodziło później do współpracy „Wyklętych „ i UPA. Przykładem jest wspólna napaść UPA i WiN w nocy z 27 na 28 maja 1946 roku na miasto Hrubieszów. Dzisiaj Żołnierze Wyklęci są rehabilitowani. Aczkolwiek - proszę sobie to zanotować - banderowców polski rzeszowski IPN też uznaje za represjonowanych.
~Antek Kochanek 23-04-2017 15:31
do diabła z katonacjonalizmem
~Polewa 23-04-2017 16:32
Pieprzony komuch, rehabilitujesz co najwyzej ty Stalina i komuchow i czerwono armistow. Zrzucajac glowna wine na olanie Polski ze Stalina na aliantow, zas wroga Komuchow i Stalina jakim byli Wykleci mieszasz z banderowcami. Jestes szczurem pozostawionym przez komune w narodzie Polskim, wyzbyty polskosci, by pluc na bohaterskie wzorce. Daje ci to satysfakcje zdrajco?
~Szczur 23-04-2017 17:35
Po co dyskutujecie z kimś, kto pisze pod dyktando PIS. Przecież to szkoda czasu. Ten człowiek jest z historią na bakier, w kółko powtarza to samo, niezależnie od tego, na jaki temat trwa dyskusja. Podstawą jego "oczytania i mądrości" jest internet, gdzie wybiera to co tylko jemu odpowiada, a jak wiadomo 90% wiadomości tam zawartych, delikatnie ujmując są g. warte.
~Polewa 23-04-2017 17:49
Szczur gdybys tylko potrafila choc raz wskazac mi klasmtwa i je udowodnic popierajac sie faktami czerwona, komusza plwocino. Choc raz. Ja historii uczylesm sie na uczelni wyzszej, ty w Gazecie Wyoborczej. DO tej pory Kiszczaka masz za czlowieka honoru i do tej pory wierzysz, ze Jaruzelski chcial uratowac Polske przed interwencja wojsk Radzieckich, mimo ze fakty temu przecza. Fakty i dowody wskazuja, ze Jaruzelski sam zabiegal o interwencje Zwiazku Radzieckiego w Polsce i dostal odpowiedz odmowna, ze ma sobie sam poradzic ze strajkami i niezadowoleniem spolecznym. Tylko wam zmanipulowanym, wyzbytym z polskosci glabom wmowil, ze wojska wyprowadzil przeciwko obywatelom dla waszego dobra. I wy mu uwierzyliscie. Do tej pory wierzycie. DObrze pisze, wierzycie, bo myslenie jest wam obce.
~Polewa 23-04-2017 17:53
Do tej pory wierzycie w TW Bolka, ze byl niezalezny, gdy Kiszczak mial papiery na niego w domu w swojej szafie. DO tej pory wierzycie, ze TW Bolek wraz z Tuskiem, Geremkiem, Pawlakiem, Niesiolowskim dokonali zamachu stanu na rzad Olszewskiego, w celu ratowania nieslusznie oskarzonych, a nie w celu ratowania komuszych pacholkow i konfidentow. Tak wy wierzycie. Nie myslicie, wierzycie, bo z wiara sie nie dyskutuje. Wy nawet mysli nie dopuszczacie, ze 25 lat ochornny dla Jaruzela, Kiszczaka i kata Pomorza to uklad, ktory zostal zawarty w Magdalence. To nie umiejetnosci adwokatow komuchow, to nie niedoleznosc sadow, to uklad Magdalenkowy. Komuchy zapewnily sobie tam bezpieczesntwo i spokoj do smierci z solidaruchami, ktorzy zdradzili idealy solidarnosciowe. z TW Bolkiem, Tuskiem na czele.
~Polewa 23-04-2017 17:56
Wasze arguemnty to tylko bluzgi, obrazanie i inwektywy. Tak was komuna nauczyla, wytresowala. Nie macie dyskutowac, myslec i wyciagac wnioski wyzbyci polskosci pozyteczni moskiewscy idioci. Wy macie tylko dyskredytowac, opluwac, demoralizowac. Co stale czyninie, tak jak was wytresowali, tak czynicie, jak wierne moskiewskie psy. Szczekaja tak jak zostali wytresowani. Juz nawet was na smyczy nie trzeba trzymac, rozkazow dawac, poscili was swobodnie, bo sami dobrze wiecie co macie robic. Pluc na Polskosci i na Polskich bohaterow. Taka wasza rola, z ktorej wywiazujecie sie wzorowo. Nikt was za to nie pochwali, jedynie co mozecie dostac od Polaka za to, to chare w morde. Ale wam to wisi, bo robicie to, do czego zostaliscie wytresowani. Plujecie na Polskosc i czujecie radosc z tego faktu.
~troll 23-04-2017 19:29
Polewa to PiS-dzi luj mocno wali w mohair twój. Przypominałem ci o tym wielokrotnie. Janosik bezcelowe jest uświadamianie imbecyla Polewę.
~pytek 23-04-2017 19:51
Kiedy PiS wzniesie pomnik Polewy, swojego najwierniejszego psa?
57jurand 23-04-2017 20:17
Do Janosika. Mam taką ciekawostkę ,jest nią frag. wydania magazynu wrocławskiego z okresu I Wojny Światowej , a ściślej z r.1917 czyli rowno 100 lat Otóż na stronie familijnej wrocławian są nekrologi poległych Niemcow . Zrobiły one na mnie przygnębiające uczucie.Pewnie ciebie też by poruszyły.
~Janosik 23-04-2017 21:24
Do 57 Jurand. Dziękuję za wsparcie na tym forum. Nie mogę wyzbyć się myśli, że I wojna światowa pochłonęła w historii ludzkości największą liczbą liczbę ofiar w odniesieniu do wielkości populacji. Wojnę światową rozpoczęło 8 państw, a zakończyły 33 państwa liczące 1,5 mld ludzi ( 2/3 ludności kuli ziemskiej). W okresie 1914-18 w każdy dzień konfliktu można było się spodziewać 5 tys. zabitych choć bywało, że padało dziesięć razy więcej. Na ośmiu walczących żołnierzy tej wojny był jeden zabity a co trzeci ranny. Dla wielu było to dożywotnie i ciężkie kalectwo. Największe straty wśród ludzi były na froncie zachodnim. Armia Niemiecka wydawała codzienne komunikaty o poniesionych stratach: Armee-Verordnungsblatt.
~Janosik 23-04-2017 21:26
Na początku wojny można się z nich dowiedzieć o przydziale, miejscu i czasie odniesionej „straty” (lekko ranny, ciężko ranny, zaginiony, poległ) . Później opisywano jedynie przydział, stopień służbowy, nazwisko i imię, miejsce urodzenia, rodzaj „straty” . Jeśli ktoś jest zainteresowany można Armee-Verordnungsblatt Verlustliste znaleźć na serwerze Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Link: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication?id=129688&tab=3. Bilans polskich strat to ok. 500.000 zabitych i zmarłych i ok. 900.000 rannych. Wliczono je do strat państw zaborczych. Przeglądałem komunikaty – dzień po dniu – i nie mogłem nie być poruszony. Lista poległych z niemieckimi i polskimi nazwiskami z okolic Szczawna, Wałbrzycha, Wrocławia.
~Janosik 23-04-2017 22:16
Polecam forumowiczom filmy z tematyką I wojny w tle. Filmy dokumentalne „Apokalipsa I wojna światowa ” - cała seria "Śmierć Chwały" I filmy fabularne : „Czas wojny” reż. Steven Allan Spielberg z 2011 r. „Na Zachodzie bez zmian” - reż. Delbert Martin Mann Jr. z 1979 r. „Młody Indiana Jones: Piekło okopów” reż. Simon Wincer z 1999 r. „Czerwony baron“ reż. Nikolai Müllerschön z 2008 r. „Flyboys- Bohaterska eskadra” reż. Tony Bill z 2006 r.
~Zuzia 24-04-2017 4:03
Nie zapomnijcie o Jarku Zoliborskim.
~Antygona 24-04-2017 7:00
Czyżby zainteresowani wystraszyli się że ideologia młodym uderzy do głowy i zachce się młodemu narybkowi wywalić stare truchlo pasożytujace na rodakach ? Jestem za :) Proponuję na dzień dobry rozliczyć tych co wprowadzili Limity NFZ ( cicha depopulacja ) i tych co w dalszym ciągu sankcjonuja to chore prawo ( sprzeczne zresztą z konstytucją ) i tych którym chce się co raz to więcej podatków. Do roboty młodzi !!!! Historia pokazała, że wystarczy się tylko zorganizować. Darmozjadów jest tylko tysiące nas jeszcze miliony :)
~Janosik 24-04-2017 7:44
Do Antygony. Proszę zmienić Nick na Emilia . Ale boję się wypowiedzieć nazwisko - Plater. Bo się niedobrze kojarzy z "Palterówkami" (1 Sam. Baon Kobiecy) - tych od I Armii Wojska Polskiego. A niech tam . Na pohybel Kuriacie. Wszak coś mówił o Powstaniu Listopadowym i jego wpływowi na losy Polski. Uprzedzę jednak, że o niej pisał Mickiewicz Adam "Śmierć pułkownika". A w II RP można było oglądać jej podobiznę na banknotach 20 zł. Inna propozycja to Marianne (ta od barykad) . Mieli rozwiązać NFZ , dać powszechny nieodpłatny dostęp do lecznictwa (to PiS) - taki jak był w okresie PRL (a fe) . Mieli rozwiązać Senat (to PO i dzisiaj król Europy Tusk ) . Mieli wprowadzić administrację rządową i mianować na stanowiska ludzi, zachowując ciągłość państwa niezależnie od formacji rządzącej. Mieli
~12345 24-04-2017 8:27
Lepiej by było gdyby za te pieniądze wyremontowano jakiś kawałek ulicy i nazwano im. Żołnierzy Wyklętych .
~Szczur 24-04-2017 10:08
Uderz w stół, a odezwie się Polewa ze starą nic nie wnoszącą piosenką. Typowy PIS owski przedstawiciel na tym forum.
~Janosik 24-04-2017 11:05
Do Polewa. Pańska jednostka chorobowa to wścieklizna. Jeśli ma Pan w peselu liczbę 40 to jesteś partnerem do dyskusji. Przypisujesz sobie uniwersyteckie wykształcenie. Język wpisów to wyklucza. A "historyków" u nas pod dostatkiem. Wszyscy z pnia Solidarności: Komorowski, Tusk, Schetyna. Ten ostatni stwierdził, że KL Auschwitz wyzwolili Ukraińcy ( bo usłyszał , że tam działał Front Ukraiński). Chciał dać w ten sposób w nos Putinowi nie zapraszając go na rocznicę wyzwolenia obozu . Uraińcy poza żołnierzami ACz mogli być ale na wieżach strzelniczych. Każdy historyk nie może kreować historii a ma obowiązek przedstawiać fakty . Każdy dysonans jest przez znawców i znających się na historii bezlitośnie "wyłapany" . Życzę zdowia bo po rozum są długie kolejki.
~Polewa 24-04-2017 11:13
Tak tak... dla wam do dyskusji potrzebny albo wiek, albo macica, Mlody wyksztalcony nie ma co sie odzywac. Bo jest nieskazony komuna. A jak komuny nie liznal to co on moze wiedziec o historii. O historii komuszej wbijanej na sile do glowy. Dziwne, ze milczycie o powstaniach styczniowych, wielkopolskich w momencie gdy Cieply prezydent Poznania Jaskowiak rok w rok jest uczestnikiem parady gejow, ale jeszcze ani razu nie wzial udzialu w rocznicy jedynego zwycieskiego Powstania Wielkopolskiego. Czemu tego nie komentujecie lewacy? Zawsze macie najwiecej do powiedzenia w momencie gdy jeste temat o Wykletych, bo tak was wytresowali. Gdy jaskowiak olewa rocznice, milczycie. Gdy temat o Wykletych, to klepiecie morda, ile to mamy bohaterow, tylko po to by umniejszyc bohaterstwo Wykletych.
~Polewa 24-04-2017 11:14
Swietnie wykonujecie swoja prace moskiewskie pieski.
~Polewa 24-04-2017 11:16
A w wiecie jacy bohaetsrcy byli kniaziowie Mieszka I?!?! A Sobieski... wiecie ile wtedy umarlo bohatersko Polakow? Fiu fiu... lecicie lewacy... czy tej historii Stalin nie uczyl?
~Polewa 24-04-2017 11:21
jak to powiedzial jeden lewak, broniacy literata(podobo tez wyksztalconego) walbrzyskiego, ktory chcial ukulturowic nas sztuka i zachodnimi standardami uchodzcow i chcial ucinac glowy walbrzyskim radnym PIS, to ja tylko dostosowalem jezyk do odbiorcy. Po za tym o wyksztalceniu mowi tez etyka, moralnosc, nie tylko slownictwo czy pisownia. Wiec szczerze do BULu ci powiem cytujac klasyka, nie bede z szamba robil perfumerii. I jezeli ktos jest czerwonym urwiskiem, to tak sie do niego bede zwracal. A kazdy kto pluje na Polskich bohaterow, umniejsza ich heroizm jest dla mnie czerwonym urwiskiem. Porste? Proste i logiczne.
~Polewa 24-04-2017 11:26
Dyskusja sie skonczyla po wypowiedzi juranda, gdy sie obsral bardziej od golebi, ktore chcial karmic.
~Grażyna 24-04-2017 13:27
No któż by inny był inicjatorem akcji pomnikowej ?Tylko pisowcy mają manię obstawiania kraju pomnikami .Co wspólnego z Wałbrzychem mają Żołnierze Wykleci a przez wielu ludzi żyjących na Wschodzie kraju żołnierze przeklęci !
~Henio 24-04-2017 14:38
Co tych trzech mądrali nie wie, że jedynym miejscem na pomnik jest Plac Grunwaldzki. I do tego pomnik musi być przynajmniej 5 metrowy. Bez tego nie ma rozmowy.
~Polewa 24-04-2017 15:36
grazynka szuka wspolnych cech... pomozmy bidulce, bo sobie poradzic nie moze lewaczka. Otoz Wałbrzych jest Polski oraz Zolnierze Wykleci to Polscy bohaterowie. Wiec kogo ma upamietniac Polskie miasto? Bohaterow Ruskich? Tego chce grazynka?
~ 24-04-2017 15:41
...Ciekawe czy madra grazynka interweniowala w sprawiw pomnika dla Bartoszewskiego w Sopocie, jaki chce postawic KOD. Czy grazynka zadaje pytania, po co? Co mial Bartoszewski wspolnego z Sopotem? Moze grazynka wie. Albo najlepiej Grazynka niech napisze, co takiego Tokarczuk zrobila dla miasta Walbrzych ze zostala honorowa obywatelka miasta...
~Janosik 24-04-2017 16:25
Mgr historii Polewa . Polewa to zapluty karzeł reakcji . Należy ich tępić azotoksem jak stonkę imperialistów amerykańskich. Śmieszne ? Na pewno nie. Ale przedstawiłem Pańską wymianę poglądów wobec innych Pytania do historyka. Ile zakrętów było w historii PRL ? Pan odpowiada dwa . W lewo i prawo. Dlaczego i za co kochamy .......? Tutaj proszę wpisać kogo Pan chce z grona PO, UW, Porozumienia Centrum, PiS, LPR i innych. Zaraz , zaraz zapomniałem, że to pytanie dotyczyło J.W.Dżugaszwili.
~Polewa 24-04-2017 18:03
Janosik: czerwone scierwo pokazalo zabki, a niby takie kulturalne, wyksztalcone, tolerancyjne i dyskutowac chce. Dyskusje z czerwonymi urwiskami zakonczylem dawno, teraz tylko informuje i oswiadczam. Wisi mi to czy w twoich oczach jestem mgr Historii, czy doktorem informatyki, czy profesorem filozofii... wisi mi to. Wszedzie tam gdzie bedziesz plul na Polskich Bohaterow pojawei sie ja i napisze kim jestes naprawde. Pajac myli prawde historyczna z wymiana pogladow. Prawda to nie poglad. O pogladach to sobie gadaj z kolegami lewakami na temat: czy warto legalizowac kazirodzctwo i lekka pedofilie, od jakiego wieku seksualizowac dzieci a nie o faktach historycznych.
~Janosik 24-04-2017 19:52
Do Polewa. Wyszedł już pan z kręgu dobrych obyczajów. Wyrażanie emocji w sposób jaki pan uprawia - młody człowieku - łamią tabu językowe. Przypominam panu, że używa pan wulgaryzmów bez kontroli i zahamowań. Jesteś pan gbur i prostak. Jeśli do tego jesteś swoistym Hunwejbiniem PiS to czarno widzę przyszłość tego ugrupowania.
~Polewa 24-04-2017 20:36
janosik: tabu jezykowe? O czym ty bredzisz? Przeciez zyjesz w dyktaturze Towarzyszu, ktory gardzi Polskim Panem. Widac boli jak sie na ciebie pluje, odpowiedz dlaczego wiec plujesz na Polskich Bohaterow wraz z banda czerwonych urwisk? Delikatny lewaczek.
~Polewa 24-04-2017 20:39
jaki delikatny lewaczek. Focha strzela, bo go obrazaja.... beksa... ale nie przeszkadza mu to banda czerwonych urwisk kolesiow pluc na Polskich Bohaterow. Porownywac ich do UPA, zbrodniarzy, ktorzy burzyli kulturalne komunistyczne wladze administracyjne. To jest wtedy fajnie, ale jak czerwone urwisko uslyszy pare slow prawdy, to nagle oburzony... taka mentalnosc czerwonych lewaczkow, starcow.
~Henio 24-04-2017 22:49
No więc jak .Pomnik na Placu Grunwaldzkim czy nie nie >Proszę o deklaracje. Zwłaszcza śmierdzącego prawicowego tchórza PsL Polewę. Szmatę ścierwę.
~Polewa 25-04-2017 9:42
Henio vel czerwone urwisko... naucz sie czytac. Wroc doartykulu i przeczytaj leniwa gnido. Wszedzie po lapy tylko daj daj daj... zrob za mnie to, powiedz mi to... wez sie do roboty.
~Polewa 25-04-2017 9:48
Co do honoru: https://www.youtube.com/watch?v=12KlW1olsb0 najlepsza reakcja ministrow Tuska za jego plecami.
~NINA 26-04-2017 9:18
Zapomniany pomnik ????? Chyba pan dla pana Langera. Widać jak interesuje sie co sie dzieje na Podzamczu dzieci i młodzież oraz dorośli doskonale wiedzą co to za pomnik
~ToPolewa 26-04-2017 15:34
Polewa, co ty bierzesz, ze nienawiść ci tak móżdżek przeżarła? Patriotą to ty jesteś w swoim mniemaniu, inaczej od ciebie pojmujących świat potrafisz tylko obrażać i wyzywać od "komuchów" i "czerwonych". Coś mi się wydaje, że większości z tych obrażanych do pięt nie dorastasz i stąd ta frustracja. A co do budowy pomnika - zaiste ciekawa inicjatywa jego postawienia na miejscu po wyburzeniu pomnika 70-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. No ale przecież ci co wywalczyli odzyskanie niepodległości w 1918 r. to przecież dla ciebie też podejrzani o czerwone konotacje, np. taki Piłsudski wysiadł kiedyś z czerwonego tramwaju socjalizmu na przystanku "niepodległość". No, komuch jak malowany. Już lepiej postawić tam pomnik żołnierzy wyklętych/przeklętych.
~Polewa 26-04-2017 16:36
Kto plul przez 60 lat na Wykletych? Czerwoni i Komuchy. Komuna padla, kto pluje na Zolnierzy wykletych dalej komuchy i czerwone urwiska. Z czym masz problem? Nienawisc? Nazywam rzeczy po imieniu. A ty jak nazywasz ludzi, ktorzy pluja na niezlomnych Polskich Boahterow?!?! Jakie masz o nich zdanie? Racjonalni? Wyksztalceni? Kulturalni? Etyczni? Wspanialomyslni? No jak? Dla mnie to czerwone urwiska i tyle. Co do Pilsudskiego, tobie kury szczac prowadzac, a nie robic mi psychoanalize. Jak narazie pluje na czerwone urwiska, ktore pluja na polskich bohaterow. Cala reszta twojego wywodu, to tylko kreacja mozgu lewackiego faszysty. Cos ci sie jeszcze wydaje?
~ToPolewa 27-04-2017 17:24
Polewa. Z ciebie i twoich wypocin to dopiero wszyscy mają polewę. Byłoby to śmieszne gdyby nie to, że takie brunatne nazole jak ty przynoszą mojej ojczyźnie Polsce wstyd. I z tym mam problem. Jeśli chodzi o żołnierzy wyklętych to wiedz, że szanuje wszystkich tych, którzy przelewali krew za ojczyznę. I nieważne pod jakimi sztandarami. Potępiam zaś tych, którzy pod przykrywką "prawdziwych Polaków" mordowali niewinnych ludzi, także kobiety i dzieci. Do ciebie nie dociera, że nawet IPN stwierdził iż część z nich dopuszczała się zwykłych morderstw i grabieży przez co nie zasługuje na zaszczytne miano żołnierzy wyklętych. I na koniec - nie będę więcej z tobą polemizował bo na to nie zasługujesz. Pod tak zryty beret bolszewicko-faszystowskimi ideami i tak nic nie dotrze, więc śmiało ulżyj sobie!
~Polewa 28-04-2017 9:44
Jakbys szanowal Wykletych tak jak piszesz, to nie mieszalbys ich z blotem bys napisal tak: WYkleci zasluguj ana pomnik za bohaterstwo i niezlomnosc. Jednak musimy miec na uwadze ze wsrod nich byla garstka zlych ludzi. Ale ta garstka nie ma najmniejszego wplywu na bohaterstwo ogulu niezlomnych bohaterow. I ok, uznaje, pkazujesz szacunek. Ale nie. Ty jestes przeciw pomnikom dla wykletych, bo bylo paru spaczonych. Wiec wszystkich bohaterow zolnierzy niezlomnych mieszasz z goownem i odmawiasz im stawiania pomnikow. A to czyni z ciebie czerwonuch, ktory pluje na polskich bohaterow. Widzisz roznice? Nie? tos komuch.
~Ortografia. 28-04-2017 12:57
Polewa Niedouku spaczony "ogułu" piszemy poprawnie ogółu
~ 28-04-2017 13:24
Miałem więcej nie odpisywać, ale że zamieściłeś w miarę cywilizowaną opinię postanowiłem ci parę spraw wyjaśnić. W żadnej wypowiedzi nie odmawiałem ogółowi (tak poprawnie się pisze ten wyraz) żołnierzy wyklętych bohaterstwa, jak też nie stwierdziłem, że tych którzy nie sprzeniewierzyli się przysiędze i podstawowym zasadom człowieczeństwa nie należy honorować pomnikami. W tym aspekcie zwróciłem tylko uwagę, że nie wszyscy byli tacy, co potwierdzają nawet badania IPN-u. Moja polemika odnośnie pomnika w Wałbrzychu dotyczyła fatalnego pomysłu wyburzenia pomnika 70-lecia odzyskania niepodległości (jak polskim patriotom mógł przyjść taki pomysł do głowy?) i postawienia tam pomnika niezłomnym. Natomiast mam poglądy lewicowe i jestem z nich dumny. Obrażanie mnie nic tu nie zmieni. Pozdrawiam.
~Polewa 29-04-2017 10:25
Ortografia: normalnie tak mi dowaliles, ze az BUL w krzyzz mnie zlapal. Jestem dysortografem.
~Polewa 29-04-2017 10:30
No co ty... masz lewicow poglady... masz komusze poglady. Kazdy z was udaje patriote kiedy trzeba, normalnie mordy nie otwieracie, ale w kazdym to miejscu, w kazdym, gdy jest inijcatywa patriotyczna musicie wtracic swoje 3 grosze i mieszac bohaterow z blotem. Nie interesuje cie temat to milcz, a ni plujesz na polskich bohaterow. Masz jeszcze 364 inne dni w roku, pisz swoje artykuly o wykletych, ale nie... zawsze musi splunac, gdy ktos inny wystepuje z inicjatywa uczczenia bohaterow, wtedy wychodzi komuch i pluje. ROzmywa ich bohaterstwo, bo wiadomo jaki bohaterski byl rowniez Mieszko I i dlaczego honorujemy WYkletych a nie MIeszka I. Tak wasze metody plucia, propagandy, niszczenia zyciorysow Polskich bphaterow sa znane nie od dzis, tylko od czasow STalina.
~Polewa 29-04-2017 10:35
Z Marszem Niepodleglosci bylo podobnie. Zostal przez komusze wladze zabroniony, w wolnej podobno Polsce zaczeli organizowac go mlodzi patrioci. Narodowcy. Alez bylo plucia Bandyci, hooligani, blokady policyjne, represje na drodze do Warszawy, przeszukania autokarow na drogach, gazowania uczestnikow. zawracanie autokarow z trasy. prowokacji milicyjne, podpalanie ruskich budek Represje policyjne po Marszu w drodze powrotnej w imie czego? Przeciez to swieto wszystkich Polakow. Ale nie. Trzeba utepic w mysl komuszej zasady, Polak musi byc wyrzuty z dumy narodowej. Nie udalo sie zniszczyc oddolnej inicjatywy Marszu, to chcieli go przejac. Robili swoje marsze z Gazeta Wyborcza rozowe swieto. By wytepic z Polakow dume. I ty robisz to samo. Boli cie duma Polakow z wlasnego kraju?
~Polewa 29-04-2017 10:39
z WYkletymi tak samo Niby jestem dumny Polak. Niby popieram WYkletych Ale ty sobie plune , tu porownam ich UPA, to sobie wspomne ze to zrbrodniarze... Tak dla zasady, bo wujaszek Stalin przeciez zprzez lata mowil, ze to zbrodniarze i bandyci. A co wujaszek stalin mowil, to byla prawda objawiona. Nie miala na celu tlamsic narod Polski. Propagandy w tym nie bylo za grosz. sama prawda. POLEWA. Chcesz byc fair, to nie wspominac przy kazdym temacie o WYkletych, jacy to oni byli zwiazani z UP, i ze byli bandydatami, bo robisz za ECHO Jozka Stalina.
~Polewa 29-04-2017 10:40
Bo Jozek Stalin sie cieszy, a c co dalej leza gdzies pod plotem, dostaja kolejnego kopniaka na glowe, jakby malop sie wycierpieli oni, i ich rodziny.
~Polewa 29-04-2017 11:23
A wiesz ilu zbrodniarzy, bandytow, mordercow, katow, zwyrodnialcow, gwalcicieli, ktorzy niszczyli zycie calym rodzinom wsrod komuchow? A patrz pomniki ich stoja jeszcze w Polsce, a ty masz komusze poglady. Zanik cos powiesz o Wykletych, to zasatnow sie nad soba i nad zbrodniami komuny.
~Janosik 29-04-2017 15:04
Ktoś na forum prezentuje swoisty dualizm myślowy. Z jednej strony nachalnie próbuje zaistnieć z pomnikiem "Wyklętych" dając przy okazji przykłady represji ze strony państwa w Święto Niepodległości a z drugiej kiedy "szary przechodzień" w samym Wałbrzychu - a nie w Warszawie- chciałby oddać cześć przodkom przy pomniku 70- lecia Odzyskania Niepodległości to może to być niemożliwe po wyburzeniu obelisku przez PiS. Obelisk zdaniem Państwa Kuriaty, Langera. Dworczyka, Zalewskiej jest to niemodny - pozbawiony sensu przesłania. Był kiedyś taki przedmiot .. logika . Zapraszam do zapoznania się z jego tezami.
~Janosik 29-04-2017 15:07
Który Pomnik z dwóch jest według PiS jest jedynie słuszny i „modny”? 15 maja 1807 roku (210 rocznica) na Czerwonym Wzgórzu w okolicy Strugi – Szczawna Zdroju doszło do bitwy wojsk pruskich pod dowództwem mjr. Losthina oraz koalicji napoleońskiej pod dowództwem gen. Lefebvre-Desnouettes z ułanami, lansjerami z pułku Legii Nadwiślańskiej. Za udział w bitwie 40 polskich lansjerów otrzymało 29 maja 1808 r. od Napoleona w Bayonnie Krzyże Legii Honorowej. Na Czerwonym Wzgórzu postawiono w 1960 r. pomnik Ułanów Legii Nadwiślańskiej. W Gorzeszowie w Kotlinie Krzeszowskiej występuje samotny ostaniec. W górnej części jest tablica upamiętniająca rocznicę zwycięstwa w Bitwie Narodów pod Lipskiem „1813 – 1913″.
~Janosik 29-04-2017 15:11
Ciąg dalszy. Straty francuskie w Bitwie Narodów (zabity , ranny, wzięty do niewoli) 55 tys. (w tym 9 tysięcy Polaków ) . Wśród dowódców straty polskie marszałek ks. J. Poniatowski i dwóch generałów Estko i Kwaśniewski. Koalicja straciła 70 tys. zabitych i rannych. 15 tys. Sasów zmieniło front. Przecież PiS może skupić pod hasłami Rewolucji Francuskiej Równość - Wolność - Braterstwo i w puch zniszczyć oba pomniki. Pierwszy bo powstał w 1960 r. a drugi w 1913 r. Oba w niesłusznych czasach. Do dzieła brać PiS- owska
~Polewator 29-04-2017 16:10
Zalezy ci na pomniku? Napisz do pomyslodawcow, zeby znalezli inne miejsce. Zdziwisz sie reakcja. Mysle ze to lepszy sposob niz plucie na Polskich Bohaterow i robienie z siebie czerwone urwisko.
~Janosik 29-04-2017 20:00
Szanowni Państwo. Z pozyskanych informacji wnioskuję, że Pomnik i przyległy teren jest pod opieką Społeczności Podzamcza przez SM. W zamian Urząd Gminy pobiera podatki od nieruchomości i gruntów (sic!) . Jeśli zatem Komitet Budowy Pomnika planuje zwrócenie się do Zarządu SM Podzamcze o wyrażenie zgody na rozbiórkę to w świetle delegacji prawnych Zarząd SM Podzamcze takiej decyzji podjąć nie powinien bez konsultacji społecznych. Ewentualny nowy obelisk też będzie "obciążony" opłatami lokalnymi. Jest zatem słuszne aby wystąpić z wnioskiem o wpisanie napisu na Podzamczu "100 lecie Odzyskania Niepodległości 1918 - 2018" a dla władz Miasta i PiS (rocznicowe uroczystości 1 marca) wyznaczyć miejsce na tablicę dot. "Żołnierzy Wyklętych" na obelisku przy ul. 1 - Maja i Rycerska.
~Polewa 30-04-2017 15:15
Zaden lewaczek nie bedzie decydowal o tym jak Prawdziwi Polacy maja upamietniac swoich bohaterow.
~Polewa 30-04-2017 15:16
Czasy, kiedy to komuszki decydowaly gdzie i jaki pomnik ma stac, bezpowrotnie minely.
~BUL w krzyzz 30-04-2017 17:33
POLEWA niereformowalna gnido nazistowska gdybyś spotkał prawdziwego komucha o jakich piszesz, to srałbyś w gacie ze strachu. Oprócz tego, że jesteś dysortografem, to jesteś dysnormalnym dysmózgiem.
~Polewa 1-05-2017 9:43
jak masz do przekazania tylko bluzg, to milcz czerwone sciewo.
~Polewa 1-05-2017 9:47
Hehehe, co komuch. Pewnie lata po ulicy i pieprzy oburzony o Polskiej Konsul, ze tej shakowano konto na FB i wrzucili Tuska w mundurze SS. No jak mozna takie rzeczy robic. Przeciez to skandal, Tuska i hitlerowiec? Pupilek Makreli?!?! Nigdy w zyciu. SKandal. Ale ilez to razy, Hanka z Warszawy porownywala Kaczynskiego do dyktatora, pomysl pomnika SMolenskiego porownywala do pomnikow nazistowskich. Ilez to juz zbyl Kaczynski nazwany rqazy Lukaszenka, Putinem, Erdoganem... kimze on nie byl. Ale skandalu nie bylo. Skandal jest gdy dotknie sie pupilka Makreli slodkiego Donia. Ofiare Kaczyzmu hehehe. No i jaka Polewe lemingi i komuchy maja z shakowanego konta. Nie mieli takiej Polewy, gdy shakowano konto usluznemu sedziemu PO. CO do Lisa pisal i sie umawial na spotkanie jak obalic rzady PIS.
~Sprawiedliwy 1-05-2017 11:23
Polewa "prawdziwy Polaku" upomnij się u swoich mocodawców o uczczenie pamięci ludobójstwa na Polakach i " Sprawiedliwych Ukraińcach" przez .OUN UPA na dawnych polskich ziemiach i Zakerzoniu
~Polewa 1-05-2017 11:45
1. Nie wiem jak ty, ale ja mocodwacow nie mam. Nawet w pracy jestem sam sobie szefem. 2. Co stoi na przeszkodzie, by sie upomnial ty? Ktos ci broni?
~BUL w krzyzz 1-05-2017 13:50
Polewa, brunatny dysmózgu jak zwykle odwracasz kota ogonem. To ty pierwszy wszystkich mających inne poglądy lub inne zdanie obrażasz, obrzucasz gównem i bluzgasz. A potem się dziwisz jak ktoś ci odpowiada w jedynym stylu, który twój zhakowany (tak to się pisze poprawnie) jako tako pojmuje. Twoje wywody o konsul honorowej Szonert-Biniendzie (tak na marginesie ciężko mi ją nazywać tak zaszczytnym mianem, bo to obraża niemal wszystkich polskich konsulów pełniących swoją funkcję z honorem) są najlepszym tego przykładem. Ta pokrewna ci dusza na początku nawet nie zaprzeczała, że wpisy i zdjęcia Pana D. Tuska to jej robota. Dopiero po wybuchu afery w tej sprawie, która po raz kolejny szkodzi Polsce wymyśliła bajeczkę o zhakowaniu jej konta. Mieszasz fakty i mity i nic nie pojmujesz. Obsesja!!!
~Polewa z leminga 1-05-2017 15:10
To ty czerwone urwisko odwracasz ogonem. Nie ublizam wszystkim, tylko tym co pluja na Polskich Bohaterow. Poglady tu nie maja nic do rzeczy czerwony faszysto. I nie, nie dziwie sie ze mi ublizasz, to jest naturalne w twoim srodowisku, dziwie sie ze wciaz macie sie za tolerancyjnych, bo nijak sie nie roznicie od tych, ktorymi podobno gardzicie. Ja przynajmniej nie udaje. CO do konsul honorowej. ZNow bajdurzysz, znow przelewasz i zatruwasz ludzi swoimi chorymi z nienawisci projekcjami z mozgu. Czy ja w ktoryms miejscu pochwalilem czyn konsul honorowej? W jakimkolwiek stopniu? Nie, bo mi sie takie czyny nie podobaja. Smialem sie tylko z waszego kwiku w tym temacie. Nie raz widzielismy na lamach Newsweeka gorsze okladki o Kaczynskim i Macierewiczu i jakos wam sie to podobalo.
~Polewa z leminga 1-05-2017 15:14
smieszy tez mnie wasza drwina z shakowanego komputera konsul honorowej, a ona tylko uzywa do obrony sprawdzonych metod. Kazdy chyba obywatel ma prawo do swojej obrony, takiej jaka uwaza za sluszna. Sedzia Laczewski bodajrze, ktory umawial sie z Lisem po to by wspolnie obalac, OCZYWISCIE NIEZALEZNIE, rzad PIS, tez sie broni slowami: ze mu komputer shakowano. Juz udowodniono, ze nikt sie nie wlamal mu to komputera, ale dalej sedzia jest bezpieczny. Wiec konsul wydaje mi sie korzystac ze sprawdzonych metod neizaleznych sedziow do obrony wlasnego ja. I tylko z ztego drwilem. Ale widac po raz kolejny klania sie czytanie ze zrozumieniem wsrod inteligentnych podobno lemingow. A to ze twoj mozg kreuje fikcje, ponad fakty, a ty w to kreacje wierzysz i sie unosisz, to juz twoj, nie moj problem.
~Janosik 1-05-2017 16:21
do Polewa. Ciekawe ujęcie formuły Żołnierza Wyklętego. Właściwie nie sprecyzowane słowo klucz. Jeśli jednak ktoś postrzega tylko jeden horyzont spraw z nimi związany to istnieje nie do końca zrozumienie całości zagadnienia. Mam tu na myśli postawienie choć tablicy Pamięci ludobójstwa na Polakach i " Sprawiedliwych Ukraińcach" przez .OUN UPA na dawnych polskich ziemiach i Zakerzoniu. Inicjatywa godna uwagi. Pamiętajmy o samoobronie polskiej na kresach (opisanej przez Henryka Cybulskiego w książce Czerwone Noce) a później 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK walczącej z UPA, Niemcami , Rosjanami w latach 1943 - 44. Właśnie 1 marca br. 2 Lubelska Brygada Terytorialna otrzymała zaszczyt kultywowania tradycji 27 WD AK. w ramach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
~BUL w krzyzz 1-05-2017 19:40
Polewa, brunatny dysmózgu jak zwykle odwracasz kota ogonem. To ty pierwszy wszystkich mających inne poglądy lub inne zdanie obrażasz, obrzucasz gównem i bluzgasz. A potem się dziwisz jak ktoś ci odpowiada w jedynym stylu, który twój zhakowany (tak to się pisze poprawnie) jako tako pojmuje. Twoje wywody o konsul honorowej Szonert-Biniendzie (tak na marginesie ciężko mi ją nazywać tak zaszczytnym mianem, bo to obraża niemal wszystkich polskich konsulów pełniących swoją funkcję z honorem) są najlepszym tego przykładem. Ta pokrewna ci dusza na początku nawet nie zaprzeczała, że wpisy i zdjęcia Pana D. Tuska to jej robota. Dopiero po wybuchu afery w tej sprawie, która po raz kolejny szkodzi Polsce wymyśliła bajeczkę o zhakowaniu jej konta. Mieszasz fakty i mity i nic nie pojmujesz. Obsesja!!!
~BUL w krzyzz 1-05-2017 23:31
Polewa, brunatny dysmózgu jak zwykle odwracasz kota ogonem. To ty pierwszy wszystkich mających inne poglądy lub inne zdanie obrażasz, obrzucasz gównem i bluzgasz. A potem się dziwisz jak ktoś ci odpowiada w jedynym stylu, który twój zhakowany (tak to się pisze poprawnie) jako tako pojmuje. Twoje wywody o konsul honorowej Szonert-Biniendzie (tak na marginesie ciężko mi ją nazywać tak zaszczytnym mianem, bo to obraża niemal wszystkich polskich konsulów pełniących swoją funkcję z honorem) są najlepszym tego przykładem. Ta pokrewna ci dusza na początku nawet nie zaprzeczała, że wpisy i zdjęcia Pana D. Tuska to jej robota. Dopiero po wybuchu afery w tej sprawie, która po raz kolejny szkodzi Polsce wymyśliła bajeczkę o zhakowaniu jej konta. Mieszasz fakty i mity i nic nie pojmujesz. Obsesja!!!
~Polewa z leminga 2-05-2017 9:16
To ty czerwone urwisko odwracasz ogonem. Nie ublizam wszystkim, tylko tym co pluja na Polskich Bohaterow. Poglady tu nie maja nic do rzeczy czerwony faszysto. I nie, nie dziwie sie ze mi ublizasz, to jest naturalne w twoim srodowisku, dziwie sie ze wciaz macie sie za tolerancyjnych, bo nijak sie nie roznicie od tych, ktorymi podobno gardzicie. Ja przynajmniej nie udaje. CO do konsul honorowej. ZNow bajdurzysz, znow przelewasz i zatruwasz ludzi swoimi chorymi z nienawisci projekcjami z mozgu. Czy ja w ktoryms miejscu pochwalilem czyn konsul honorowej? W jakimkolwiek stopniu? Nie, bo mi sie takie czyny nie podobaja. Smialem sie tylko z waszego kwiku w tym temacie. Nie raz widzielismy na lamach Newsweeka gorsze okladki o Kaczynskim i Macierewiczu i jakos wam sie to podobalo.
~Polewa z leminga 2-05-2017 9:17
smieszy tez mnie wasza drwina z shakowanego komputera konsul honorowej, a ona tylko uzywa do obrony sprawdzonych metod. Kazdy chyba obywatel ma prawo do swojej obrony, takiej jaka uwaza za sluszna. Sedzia Laczewski bodajrze, ktory umawial sie z Lisem po to by wspolnie obalac, OCZYWISCIE NIEZALEZNIE, rzad PIS, tez sie broni slowami: ze mu komputer shakowano. Juz udowodniono, ze nikt sie nie wlamal mu to komputera, ale dalej sedzia jest bezpieczny. Wiec konsul wydaje mi sie korzystac ze sprawdzonych metod neizaleznych sedziow do obrony wlasnego ja. I tylko z ztego drwilem. Ale widac po raz kolejny klania sie czytanie ze zrozumieniem wsrod inteligentnych podobno lemingow. A to ze twoj mozg kreuje fikcje, ponad fakty, a ty w te kreacje wierzysz i sie unosisz, to juz twoj, nie moj problem.
~do Piskorza 23-07-2017 23:07
To prawda, co Pan przypomina: Brygada Świętokrzyska NSZ w pierwszych dniach lutego 1945 r. maszerowała przez Wałbrzych , Boguszów i dalej Czechy, ...do Bawarii. Ale trzeba, dla uczciwości historycznej, dodać, że byli to polscy kolaboranci zorganizowani przez radomskie Gestapo i nadzorowani przez niemiecki wywiad wojskowy. Pod nadzorem oficerów tych służb zostali wycofywani z kieleckiego i przewożeni, dalej z Wałbrzycha pomaszerowali do Bawarii. Jeśli budujemy pomniki takim "bohaterom" to w imię prawdy, faktów trzeba też postawić w Wałbrzychu chwalebny cokół R. Gehlenowi -szefowi niemieckiemu wywiadowi na froncie wschodnim. Płk. Gehlen /Generał/ zorganizował wcześniej kanał kontaktowy z gen .Andersem w 1942 r. z udziałem krajowych oficerów polskich. To był wielki sukces - Abwehry !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group