Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 3567
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Deklaracja Wałbrzyska" podpisana. Jest wsparcie SSE dla szkolnictwa branżowego

Piątek, 20 stycznia 2017, 16:06
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2017, 13:54
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: "Deklaracja Wałbrzyska" podpisana. Jest wsparcie SSE dla szkolnictwa branżowego
Fot. Robert Bajek
Z udziałem Anny Zalewskiej – Minister Edukacji Narodowej odbyła się dzisiaj w siedzibie WSSE INVEST–PARK w Wałbrzychu konferencja "Specjalne Strefy Ekonomiczne dla Szkolnictwa Branżowego", podczas której Zarządy SSE wyraziły poparcie dla założeń nowej polityki oświatowej w zakresie szkolnictwa branżowego.

Sygnatariuszami deklaracji, która otrzymała nazwę "Deklaracji Wałbrzyskiej" zostały następujące Specjalne Strefy Ekonomiczne: Kamiennogórska SSE Małej Przedsiębiorczości, Krakowski Park Technologiczny, Katowicka SSE, Kostrzyńsko-Słubicka SSE, Legnicka SSE, Łódzka SSE, Pomorska SSE, Słupska SSE, SSE "Starachowice", SSE EURO-PARK MIELEC, Suwalska SSE, Tarnobrzeska SSE EURO-PARK Wisłosan, Warmińsko-Mazurska SSE i Wałbrzyska SSE INVEST-PARK. Sygnatariusze zadeklarowali poparcie i pomoc w profesjonalnym wsparciu kadrowym dla szkół, zaangażowanie pracowników przedsiębiorstw w organizację kształcenia praktycznego i pomoc w doskonaleniu nauczycieli.

Głównym celem podpisanej deklaracji i działań prowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest lepsze przygotowanie uczniów do podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, oraz przygotowanie do planowania przyszłości zarówno edukacyjnej jak i zawodowej, poprzez wybór odpowiedniej formy kształcenia. Przygotowane przez MEN zmiany w szkolnictwie zawodowym dążą do upowszechnienia dualnego systemu kształcenia, odpowiadającego potrzebom gospodarki. Tu niezwykle ważną rolę odgrywa współpraca z przedsiębiorstwami a fundamentem zmian ma być ugruntowanie pozycji przedsiębiorstw w modelu szkolnictwa branżowego.

Zgodnie z wprowadzoną reformą edukacji od 1 września 2017 kształcenie zawodowe prowadzić będą następujące szkoły: 4-letnie technikum dla młodzieży, które od września 2019 roku stanie sie technikum 5-letnim, 3-letnia branżowa szkoła I stopnia dla młodzieży, branżowa szkoła II stopnia dla absolwentów szkoły I stopnia - od września 2020 roku i szkoła policealna. Ważny jest tu proces włączenia pracodawców w tworzenie podstaw programowych, oraz opracowanie nowych podstaw programowych dla 54 zawodów. Istotnym elementem jest współpraca z partnerami społecznymi i przedsiębiorcami w zakresie dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

- W Specjalnych Strefach Ekonomicznych funkcjonują Klastry Edukacyjne. Chcieliśmy wykorzystać potencjał, pieniądze, projekty, które realizują do tego, żeby stali się ważnym partnerem w reformie edukacji branżowego szkolnictwa, w budowaniu relacji nauczyciela szkolnictwa branżowego z pracodawcą. To oni pokazują jak ten system powinien działać. Zajęcia odbywają się u pracodawcy. Pracodawcy współpracują przy opracowaniu podstaw programowych, docelowo mają stać się egzaminatorami a jednocześnie wiedzą, że do systemu szkolnictwa branżowego trzeba dołożyć pieniędzy. Tworzymy dobry klimat finansowy. Przedsiębiorcy, pracodawcy rozumieją, że będą musieli z nami współpracować. Potrzebują pracowników. Dlatego "Deklaracja Wałbrzyska" będzie teraz przedkładana spółkom Skarbu Państwa, przedsiębiorcom, stowarzyszeniom po to, żeby budować klimat edukacyjny i finansowy. 40 procent pracodawców nie może znaleźć pracowników. W związku z tym wiedzą, że trzeba nie tylko wykształcić poprzez kształcenie zawodowe przyszłych pracowników, ale również zadbać o ich wynagrodzenia. Rynek pracy zdefiniował kierunek działania pracodawców - powiedziała Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej.

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group