Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 3076
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dotrzymać terminu!

Czwartek, 3 października 2019, 12:43
Aktualizacja: Sobota, 5 października 2019, 8:51
Autor: JAZ
Wałbrzych: Dotrzymać terminu!
Fot. JAZ
Przedstawiciele władz miasta z prezydentem Romanem Szełemejem na czele spotkali się z dziennikarzami na terenie budowy obwodnicy Wałbrzycha, która od kilku miesięcy sprawia sporo kłopotów okolicznym mieszkańcom.

Prezydent zaznaczył, że wraz z generalnym wykonawcą projektu postanowił pokazać wałbrzyszanom jak postępują prace. Gośćmi Romana Szełemeja była posłanka na Sejm RP, kandydatka do Senatu Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, kandydat do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Kamil Zieliński, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Ziółkowski.
- To jest chyba pierwsza konferencja, której celem jest pokazanie postępów na tej największej inwestycji w Wałbrzychu. Inwestycji oczekiwanej od 30 lat, planowanej od 15, a przygotowywanej we współpracy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i miasta Wałbrzych od 6 miesięcy. Uznałem, że mimo tego, że jest bardzo wiele, jak zawsze, trudności w budowie, powinniśmy mieszkańcom za pośrednictwem mediów pokazać postępy, gdzie jesteśmy w pracach i jakie występują związanie z nimi trudności – mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Prezydent zwrócił uwagę również na problemy związane ze zróżnicowaniem terenu, który sprawia budowlańcom sporo trudności i niespodzianek.
- Mamy za sobą kilkanaście miesięcy przygotowań i prac nad tym kontraktem. On jest realizowany i musi być realizowany dobrze i o czasie i za umówione pieniądze. Wałbrzych jest miastem absolutnie szczególnym. Wykonawca natrafia na niezwykłe przeszkody, jakie utrudniają prace nad wykonaniem kontraktu. Mówimy o przeszłości górniczej Wałbrzycha, przeszłości geologicznej tego miejsca. Mówimy o chaosie inwestycyjnym, jaki panował w każdym polskim mieście górniczym w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdzie budowano bez żadnej troski czy to jest gdzieś zaznaczone, zinwentaryzowane. Z tego powodu mieszkańców prosimy również o wytrwałość, o wyrozumiałość. Prosimy o zrozumienie, że pewnych rzeczy nie da się uniknąć – dodaje Roman Szełemej.

O finansowaniu mówił Tomasz Ziółkowski.
- Myślę, że warto zrobić wszystko, żeby nie przedłużać terminów, tylko przygotować dla kierowców Wałbrzycha ten 6 kilometrowy odcinek tak jak zaplanowano na 6 czerwca 2021 roku. Jeśli chodzi o cyfry to projekt kosztować będzie nieco ponad 307 milionów. Część funduszy pochodzi z kasy miasta, z programów, co do których decyzje zapadały w 2017 roku i był to świetny przykład współpracy samorządów ze stroną rządzącą. Z punktu widzenia budżetu państwa mówimy o kwocie 30 milionów, warto też zaznaczyć, że pieniądze na wykup nieruchomości pochodziły również z budżetu państwa – mówi dyrektor GDDKiA.

Dyrektor ZDKiUM Krzysztof Szewczyk również zwracał uwagę na termin oddania do użytku budowanej drogi.
- Ja również życzyłbym sobie, żebyśmy tego czerwcowego terminu dochowali. Zrobimy wszystko żeby tak było. Dzisiaj budowa pomimo kłopotów postępuje. Postęp prac jest znaczący i już widać zarysy przyszłej obwodnicy. Problemy sprawiają najczęściej te tereny zurbanizowane, ale to jest wszystko rozwiązywane. W wielu wypadkach już rozwiązane.

Twoja reakcja na artykuł?

26
58%
Cieszy
1
2%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
15
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group