Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1713
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dożynki i pierogi w Czarnym Borze

Wiadomości: REGION, Czarny Bór
Poniedziałek, 4 września 2017, 9:42
Aktualizacja: 14:04
Autor: Piotr Skomorokiewicz
Fot. Piotr Skomorokiewicz
Dożynki Gminne i XIV Dolnośląskie Święto Pieroga odbyły się w sobotę, 2 września na stadionie w Czarnym Borze.

Obchody dożynek rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Czarnym Borze o godz. 13:00. Po mszy korowód dożynkowy ruszył w kierunku czarnoborskiego stadionu.
- Dzięki ciężkiej pracy rolników chleb trafia na nasz stół. Choć ten dzisiejszy dzień jest świętem rolników, to każdemu, kto ciężko pracuje na stół trafia chleb, i on również jest gospodarzem. Bez pracy nie będzie chleba. Musimy szanować każdą pracę, tak żeby tego chleba nie zabrakło. Chleb nigdy się nie znudzi, nie narzekamy też na jego smak, bo ciężko na niego pracujemy – mówił wójt gminy Czarny Bór Adam Górecki do zgromadzonych na stadionie.

Po oficjalnych przemowach i przywitaniu gości odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Każde z sołectw musiało przygotować wieniec wg określonych reguł. Komisja przy ocenie kierowała się kilkoma wytycznymi, zgodności z tradycją, różnorodności użytych materiałów i sposobie prezentacji wieńca. Zdaniem jury najlepsze okazało się sołectwo z Witkowa. Drugie miejsce zajęło Borówno, a trzecie Jaczków. Nagrodę specjalną otrzymało sołectwo Czarny Bór.

Po prezentacji wieńców rozpoczął się konkurs na najsmaczniejsze pierogi. W sumie jury musiało spróbować pierogów od 35 uczestników. Rywalizacja została podzielona na trzy kategorie: kucharze profesjonaliści, instytucje i organizacje oraz ekipy amatorskie. Najliczniej obsadzoną kategorią była kategoria kucharze profesjonaliści. Do konkursu zgłosiło się 17 uczestników, a najlepsza okazała się Pierogowa Chata, która wyprzedziła Stołówkę w Czarnym Borze i Hotel Maria. W kategorii instytucje i organizacje oceniający musieli wybrać najsmaczniejsze pierogi spośród pięciu zgłoszonych organizacji. Pierwsze miejsce zajęło Przedszkole w Czarnym Borze. Drugie miejsce przypadło dla UKN Melafir Czarny Bór, a trzecie dla Klubu Seniora w Witkowie. W ostatniej kategorii swoimi umiejętnościami kulinarnymi pochwaliło się 13 amatorów. Jury uznało, że najsmaczniejsze pierogi robią Malwina Lutkiewicz, Wiesława Wilk i Sylwia Piksa.

Wszystkim zebranym na czarnoborskim stadionie czas umilały lokalne zespoły muzyczne: Radość, Grzędowianki i Kapela Janicki. O godz. 20.00 wystąpił zespół Claudi, a po koncercie niebo nad stadionem wypełnił pokaz sztucznych ogni. Zadowolenia z atmosfery radości i zabawy nie krył wójt gminy Czarny Bór, który podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie imprezy, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.
- Martwiłem się pogodą, bo w piątek, w trakcie przygotowań do tej imprezy były bardzo ulewne deszcze. W tym miejscu gdzie teraz przebywamy było po kostki wody, ale dziś pogoda się poprawiła i jest dużo lepiej. Przybyło sporo gości, co świadczy o tym, że ta impreza cieszy się duży powodzeniem – podsumował Adam Górecki.

Do Czarnego Boru na obchody dożynkowe przybyli m.in. wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, senator RP Wiesław Kilian, poseł na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Iwona Krawczyk oraz starosta wałbrzyski Jacek Cichura.
- Jesteśmy tu w Czarnym Borze uczestnikami wspaniałego wydarzenia. Dziękowanie za plony jest elementem tradycji polskiej wsi, i niezmiernie ważne jest, by pielęgnować te tradycje, by nie uległy zapomnieniu. Życzę wszystkim przede wszystkim dobrej zabawy przy tej znakomitej oprawie - mówi starosta.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~abc 4-09-2017 11:10
MIESZKAŃCOM POWINNO BYĆ WSTYD, ŻE WÓJT MUSIAŁ JECHAĆ PAPA MOBILE PRZEZ CAŁY KOROWÓD DOŻYNKOWY! PRZECIEŻ POWINIEN BYĆ NIESIONY NA RĘKACH JAK PRZYSTAŁO NA TAKĄ OSOBISTOŚĆ!!! WSTYDŹCIE SIĘ MIESZKAŃCY! NA PRZYSZŁY ROK PRZYGOTUJCIE SOBIE LEKTYKĘ !!!
~do abc 4-09-2017 14:04
zniknij w swojej stajni , i nie mąć kiedy wszystko fajnie w gminie działa
~xyz 4-09-2017 14:37
a gdzie członek zarządu uczynny Stasiu Janor coś go nie widać- pierogi lepi czy co innego
~doxyz 4-09-2017 20:31
poszedł z twoja starą
~dobre 4-09-2017 20:38
dobre
~rka 4-09-2017 20:45
Impreza fajna ,na stoiskach wiele fajnych towarów. Lubię przyjeżdżać do Czarnego Boru.
~chick noris 4-09-2017 20:46
i wszystko potrafi on jest jak chick norris co go nie zabije to go wzmocni
~Michaś 12-09-2017 15:51
Wszystko obce - religia z Izraela, górale z Zakopanego.
~tomasz k 12-09-2017 20:19
Ale za to murawa na stadionie jak na narodowym - tylko tam zapomnieli zamknąć dach a w Czarnym Borze kasa poszła w błoto - kto mi umyje spodnie.
~miastowy 13-09-2017 16:34
Ale się wieśniaki kłócą :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group