Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 3767
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dumni z porcelany

Czwartek, 24 września 2020, 10:22
Aktualizacja: Piątek, 25 września 2020, 8:17
Autor: JAZ
Wałbrzych: Dumni z porcelany
Fot. JAZ
Porcelana w Wałbrzychu zawsze była ważnym ośrodkiem przemysłowym. Mieszkańcy Wałbrzycha zawsze też z naszej Porcelany byli dumni. Przygotowywane produkty stanowiły o jakości i dawały prawdziwy charakter tego miejsca.

Dzisiaj pamiętamy tylko i wyłącznie okres, w którym zamykano zakład po zakładzie. Dotknęło to też zakładów ceramicznych. Obecnie funkcjonujący, jedyny, jakiemu udało się utrzymać do dzisiejszych czasów, boryka się z wieloma problemami finansowymi. Pandemia pogłębiła problem.
- Po ogłoszeniu upadłości w 2004 roku i później wyburzeniu Porcelany Książ, o największej fabryce porcelany w Europie zapomniano. Przygnębiający widok ruin dawnej fabryki sprawia, że smutek rozdziera serce wszystkim tym, którzy pamiętają świetność fabryki. Jeśli nie będziemy kultywować tradycji, przypominać o jej historii, to też wszyscy o tym miejscu zapomnimy – tłumaczył Andrzej Gniazdowski ze Stowarzyszenia Ceramików Polskich.

Pamiętać! – To główne zadanie stowarzyszenia. Całości ma towarzyszyć hasło: „Wałbrzych Miastem Porcelany.” Przygotowane zostaną ścieżki edukacyjne, cykle prezentacji historycznych, które wspomagać będą nowoczesne multimedialne projekcje, które dopełnią warsztaty ukazujące etapy produkcji porcelany.

Twoja reakcja na artykuł?

11
69%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
2
13%
Złości
1
6%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group