Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 2747
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Dworce do remontu

Środa, 9 października 2019, 14:23
Aktualizacja: Piątek, 11 października 2019, 7:38
Autor: JAZ
Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Dworce do remontu
Fot. JAZ
Dworzec Wałbrzych Główny zostanie odrestaurowany. Prace na terenie dworca mają się rozpocząć już na dniach. Ich koniec przewiduje się na początek roku 2021.

W tym samym czasie będą trwać również prace remontowe na dworcach w Kątach Wrocławskich, Smolcu, Boguszowie-Gorcach i Imbramowicach. Całość prac realizowana jest w ramach projektu PKP S.A. na skalę ogólnopolską. Członek zarządu PKP S.A. Krzysztof Golubiewski w trakcie briefingu prasowego, zwrócił uwagę na fakt rozmiarów realizowanego programu.
- Całość programu ma zostać zakończona w 2023 roku. Przeznaczono na ten cel blisko półtora miliarda złotych. Chcemy, by najbardziej rozwinięty kolejowo historyczny region Polski, był odpowiednio doinwestowany. Oddaliśmy już do użytku osiem dworców, dzisiaj w symboliczny sposób rozpoczynamy pracę w kolejnych pięciu miejscach.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów również zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju Dolnego Śląska.
- W ciągu ostatnich czterech lat południowe regiony Dolnego Śląska były traktowane po macoszemu. Staramy się od czterech lat, by nasz region mógł liczyć na nasze wsparcie – mówił Michał Dworczyk.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wspominał także o rozwoju technologicznym.
- Infrastruktura kolejowa poprawia się. Wierzę, że chętnie będziemy z niej korzystać. Połączenia kolei dużych prędkości i Centralnego Portu Lotniczego, to przyszłość dla naszego regionu – mówił Paweł Hreniak.

We wszystkich pięciu dworcach odnowione zostaną elewacje, stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycia dachów. Wewnątrz powstaną przestrzenie do obsługi pasażerów, w których znajdą się przede wszystkim ogrzewane poczekalnie i ogólnodostępne toalety. Modernizacja pozwoli na eliminację barier architektonicznych: wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wykonane zostaną ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących i niewidomych oraz tablice dotykowe ze schematami poruszania się po dworcach. Ponadto zostaną zlikwidowane m.in. progi czy zbyt wąskie przejścia. Na dworcach znajdą się także wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz z nagłośnieniem, dzięki czemu podróżni będą na bieżąco informowani o ruchu pociągów. Obiekty zostaną wyposażone także w systemy monitoringu i zarządzania budynkami (BMS).

W ramach prowadzonych inwestycji uporządkowane i zagospodarowane zostaną także tereny przydworcowe, na których znajdą się elementy małej architektury, takie jak koszy na śmieci i ławki. Wymienione zostaną nawierzchnie piesze, pojawią się również stojaki rowerowe oraz nowe miejsca postojowe, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Koszt modernizacji wszystkich pięciu dworców to 62,8 mln zł (netto). Przebudowa dworców Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód oraz Imbramowice będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z kolei modernizacja dworców w Kątach Wrocławskich i Smolcu zostanie współfinansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa.

Więcej o dworcach:

Wałbrzych Główny: po modernizacji na dworcu znajdą się m.in. poczekalnia, Biuro Obsługi Klienta, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie dla opiekunów dzieci, pomieszczenia Straży Ochrony Kolei i PKP CARGO oraz inne powierzchnie komercyjne. Przy dworcu poza miejscami parkingowymi i zorganizowanym terenem przesiadkowym będzie również stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Wartość całej inwestycji 26 mln zł, wykonawca: Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia.

Boguszów Gorce Zachód: dworzec po modernizacji będzie zagospodarowany w następujący sposób: poczekalnia, Biuro Obsługi Klienta, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie dla opiekunów dzieci, pomieszczenia służące obsłudze ruchu kolejowego oraz pomieszczenia komercyjne. Wartość całej inwestycji: 7,8 mln zł, wykonawca: konsorcjum firm: KAL&SK Sp. z o.o. (lider), PPHU „KAL” Aleksander Kowalski, Usługi Instalacyjno-Budowlane Sławomir Kowalski (partnerzy).

Twoja reakcja na artykuł?

15
60%
Cieszy
3
12%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
8%
Smuci
0
0%
Złości
5
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group