Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 2334
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dworce do remontu

Wiadomości: Wałbrzych/Boguszów-Gorce
Środa, 9 października 2019, 14:23
Aktualizacja: Piątek, 11 października 2019, 7:38
Autor: JAZ
Fot. JAZ
Dworzec Wałbrzych Główny zostanie odrestaurowany. Prace na terenie dworca mają się rozpocząć już na dniach. Ich koniec przewiduje się na początek roku 2021.

W tym samym czasie będą trwać również prace remontowe na dworcach w Kątach Wrocławskich, Smolcu, Boguszowie-Gorcach i Imbramowicach. Całość prac realizowana jest w ramach projektu PKP S.A. na skalę ogólnopolską. Członek zarządu PKP S.A. Krzysztof Golubiewski w trakcie briefingu prasowego, zwrócił uwagę na fakt rozmiarów realizowanego programu.
- Całość programu ma zostać zakończona w 2023 roku. Przeznaczono na ten cel blisko półtora miliarda złotych. Chcemy, by najbardziej rozwinięty kolejowo historyczny region Polski, był odpowiednio doinwestowany. Oddaliśmy już do użytku osiem dworców, dzisiaj w symboliczny sposób rozpoczynamy pracę w kolejnych pięciu miejscach.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów również zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju Dolnego Śląska.
- W ciągu ostatnich czterech lat południowe regiony Dolnego Śląska były traktowane po macoszemu. Staramy się od czterech lat, by nasz region mógł liczyć na nasze wsparcie – mówił Michał Dworczyk.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wspominał także o rozwoju technologicznym.
- Infrastruktura kolejowa poprawia się. Wierzę, że chętnie będziemy z niej korzystać. Połączenia kolei dużych prędkości i Centralnego Portu Lotniczego, to przyszłość dla naszego regionu – mówił Paweł Hreniak.

We wszystkich pięciu dworcach odnowione zostaną elewacje, stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycia dachów. Wewnątrz powstaną przestrzenie do obsługi pasażerów, w których znajdą się przede wszystkim ogrzewane poczekalnie i ogólnodostępne toalety. Modernizacja pozwoli na eliminację barier architektonicznych: wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wykonane zostaną ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących i niewidomych oraz tablice dotykowe ze schematami poruszania się po dworcach. Ponadto zostaną zlikwidowane m.in. progi czy zbyt wąskie przejścia. Na dworcach znajdą się także wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz z nagłośnieniem, dzięki czemu podróżni będą na bieżąco informowani o ruchu pociągów. Obiekty zostaną wyposażone także w systemy monitoringu i zarządzania budynkami (BMS).

W ramach prowadzonych inwestycji uporządkowane i zagospodarowane zostaną także tereny przydworcowe, na których znajdą się elementy małej architektury, takie jak koszy na śmieci i ławki. Wymienione zostaną nawierzchnie piesze, pojawią się również stojaki rowerowe oraz nowe miejsca postojowe, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Koszt modernizacji wszystkich pięciu dworców to 62,8 mln zł (netto). Przebudowa dworców Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód oraz Imbramowice będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z kolei modernizacja dworców w Kątach Wrocławskich i Smolcu zostanie współfinansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa.

Więcej o dworcach:

Wałbrzych Główny: po modernizacji na dworcu znajdą się m.in. poczekalnia, Biuro Obsługi Klienta, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie dla opiekunów dzieci, pomieszczenia Straży Ochrony Kolei i PKP CARGO oraz inne powierzchnie komercyjne. Przy dworcu poza miejscami parkingowymi i zorganizowanym terenem przesiadkowym będzie również stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Wartość całej inwestycji 26 mln zł, wykonawca: Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia.

Boguszów Gorce Zachód: dworzec po modernizacji będzie zagospodarowany w następujący sposób: poczekalnia, Biuro Obsługi Klienta, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie dla opiekunów dzieci, pomieszczenia służące obsłudze ruchu kolejowego oraz pomieszczenia komercyjne. Wartość całej inwestycji: 7,8 mln zł, wykonawca: konsorcjum firm: KAL&SK Sp. z o.o. (lider), PPHU „KAL” Aleksander Kowalski, Usługi Instalacyjno-Budowlane Sławomir Kowalski (partnerzy).

Twoja reakcja na artykuł?

15
60%
Cieszy
3
12%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
8%
Smuci
0
0%
Złości
5
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~franek 9-10-2019 16:59
Tam gdzie rząd wkłada miliony lemingi PO milczą.
~bicz_bozy 9-10-2019 20:37
do: ~franek (16:59)
jeśli jesteś z Wałbrzycha to albo bierzesz pieniądze z pisu, albo ...nie, musisz brać pieniądze z pisu, ludzie z takim intelektem nie potrafiliby korzystać z internetu.
~Wacek 9-10-2019 17:39
Za PO dworce okradali, np. za Janika. Zresztą cała ta formacja była od kręcenia lodów.
~D... 9-10-2019 18:38
I akurat na kilka dni przed wyborami władcy PKP w asyście prominentów reżimowej partii chwilowo rządzącej postanowili zrobić spotkanie prasowe na temat remontu dworców i przystanków kolejowych... Rzygać się chce od aż tak prymitywnej propagandy... :-/
~franek 9-10-2019 18:42
do: ~D... (18:38)
reżimowość znasz z opowiadań z TVN24 czy jesteś wnukiem UB-ka któremu zmniejszono emeryturę, a może samym UB-kiem ?
~Ikei 9-10-2019 18:52
do: ~franek (18:42)
Milcz sowiecki agencie reżimu
~D... 9-10-2019 22:35
do: ~franek (18:42)
Reżim najlepiej widać w TVPiS, zwanej jeszcze czasem, ale już zapewne tylko przez przyzwyczajenie, publiczną. Chyba że chodzi o dom publiczny - to wtedy ok. Tak prymitywnej reżimowej propagandy, jaką tam obecnie serwują, to nawet w czasach głębokiej komuny, czyli za szczytowego Urbana, w telewizorze nie było! Komunistyczna telewizja kłamiąc dbała o pozory wiarygodności, nie obrażała inteligencji widza ordynarnymi kłamstwami, które dzisiaj są w TV na porządku dziennym. Wtedy w telewizorze oglądaliśmy ludzi stosownie dobranych, po prostu mądrych, tylko służących bardzo złej sprawie i wobec tego manipulujących prawdą, ale w sposób inteligentny, czasem nawet przewrotny. Dzisiaj natomiast na ekranie mamy przygłupów - takich tępych, gorliwych agitatorów - jak w Rosji za wczesnego Stalina, gdy chłop oderwany od pługa, zindoktrynowany bolszewicką propagandą, krzewił wśród gawiedzi u siebie na wsi idee jakże szczytne, malując widoki świetlanej przyszłości każdego towarzysza, który odda swe życie, spełniając się w służbie dla umiłowanej, socjalistycznej ojczyzny! On wygadywał te dyrdymały, a oni go słuchali i mu bezkrytycznie wierzyli - bo tak mądrze mówił, tak ładnie, tak od serca po prostu... Dokładnie to, co oni chcieli usłyszeć...
~franek 9-10-2019 18:59
to aż tak wam piorą mózgi ? 13-tego się uspokoicie, wasze dziadki ubeckie stracą nadzieję.
~ 9-10-2019 19:22
ale po co tam Zyska ?
~Alojzy Damięcki 9-10-2019 23:33
do: ~ (19:22)
może coś na tym zyska?
~franek 9-10-2019 19:30
niech stracę będzie łopatologicznie: bo Ronaldo nie chciał przyjechać jełopie.
~bicz_bozy 9-10-2019 20:33
po odrestaurowaniu z Dworca Głównego będzie korzystać 100% więcej pasażerów, tj. jakieś 10 tygodniowo. no prawdziwa petarda po prostu. do kompletu postulatów brakuje jeszcze renowacji rynien w MOPSie, wymiana okien w "Sudetach" i remont krawężników na Konradowie - to równie użyteczne Wałbrzyszanom propozycje. to że Zyska z Dworczykiem nie mają bladego pojecia że Dworzec Główny w Wałbrzychu wcale nie jest główny to luz, ale że nikt z wałbrzyskiego pisu im tego nie przekazał wyjaśnia dlaczego nie dostał miejsc biorących.
~franek 9-10-2019 21:20
do: ~bicz_bozy (20:33)
Nie dezinformuj młodych czytelników. To był dworzec główny, aż do lat 70-tych. Jest to węzeł kolejowy do Kotliny Kłodzkiej i Jeleniogórskiej i taki ma być dalej. To że III RP mająca wszystko w d..pie (za wyjątkiem swoich funkcjonariuszy) doprowadziła do upadku ten dworzec (co wypierasz), to skandal. Pamiętam tłok w restauracji na tym dworcu w latach 70-tych.
~bicz_bozy 9-10-2019 21:39
do: ~franek (21:20)
napisałem, że Główny nie jest główny, na co odpowiedziałeś, że "dezinformuję" bo przecież Główny BYŁ główny do lat 70tych. tym samym sam napisałeś, że już nie jest. brawo. na kogo głosujesz?
~franek 9-10-2019 22:14
do: ~bicz_bozy (21:39)
Bo dezinformujesz wpieprzając propagandę PO-owską o Zysce, którego nawiasem mówiąc nie znam. Czytaj ze zrozumieniem. Nie jest ważne że Główny nie jest główny, tylko kto do tego doprowadził, że przestał nim być. Ach wy PO-wskie barany.
~bicz_bozy 9-10-2019 22:18
do: ~franek (22:14)
w promilu mojej wypowiedzi nie pojawiło się PO. jesteś debilem stary :)
~ 10-10-2019 6:29
Wstyd i chamstwo
~RED 10-10-2019 6:43
A kawałek dalej będzie nowoczesna stacja przesiadkowa...to ma sens? Pewnie taki jak wyremontowane pętli autobusowej na szczawienku po której nie ma śladu. Kto trzyma kosze i neon "walbrzych" w garażu, proszę się przyznać. Taki sam sens miał remont ronda czy remont Urzędu Stanu Cywilnego, który po remoncie przeniesiono w inne miejsce. Takie wałki robi się w Wałbrzychu zawsze przed wyborami. Smierdząca komuna-mafia.
~Stefan 10-10-2019 9:12
"- W ciągu ostatnich czterech lat południowe regiony Dolnego Śląska były traktowane po macoszemu (...)" - Michał Dworczyk. A to zaskoczenie - samokrytyka w wykonaniu polityka PiS. Wszakże PKP to spółka państwowa, a państwem od 4 lat rządzi PiS. Teraz przed wyborami PiS sobie przypomniał o południu Dolnego Śląska? Ciekawe na jak długo...
~franek 10-10-2019 10:01
do: ~Stefan (9:12)
Do czasu, aż pojawi się jakaś Sawicka/Nojman/Gawłowski (niepotrzebne skreślić) i ukręci lody na środkach na modernizację dworców. Zresztą za poprzednich przekręciarzy pieniądze znikały w taki właśnie sposób. Było głośno o tym, pewnie nie w tvn.
~HAZAEL 10-10-2019 11:08
do: ~franek (10:01)
Teraz robi się przewałki na gruntach- patrz marionetkowy "premier" Morawiecki, na sutenerstwie - kryształowy wg. PiS minister Banaś, deweloperstwie - szeregowy poseł Kaczyński, KNF. Ale oni są rozgrzeszenie. Przecież dają społeczeństwu ich pieniądze, które wcześniej im zabrali w różnych typach podatkach.
~franek 10-10-2019 13:52
do: ~HAZAEL (11:08)
Ale oni wam tam piorą mózgi w tvn-nach. Jesteście już tak zradykalizowani, że czekać tylko na powtórkę nagannych i przestępczych zachowań islamistów.
~Jacek 10-10-2019 19:23
Trzeba zadbać o nasz region! Tak samo jak trzeba zadbać poprzez głosowanie podczas wyborów. Ja zagłosuję na pana Tomasza Siemoniaka z Koalicji Obywatelskiej!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group