Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 2038
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dyskusji w sprawie grodzkości ciąg dalszy

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 1 października 2011, 9:27
Aktualizacja: 9:33
Autor: Sven
Fot. Sven
Nadal nie poznaliśmy daty przywrócenia Wałbrzychowi grodzkości. Zapowiedź, ze stanie się to w piątek okazała się przedwczesna.

Na środowym spotkaniu z mieszkańcami Śródmieścia prezydent Roman Szełemej narobił wałbrzyszanom nadziei, że ogłoszenie daty przywrócenia grodzkości może nastąpić w piątek w trakcie Forum Aglomeracji Wałbrzycha. W trakcie oficjalnych wystąpień Marszałka Sejmu RP Grzegorza Schetyny i Sekretarza Stanu z MSWiA Włodzimierza Karpińskiego żadna data nie padła.

Tymczasem na piątkowej sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego, poznaliśmy treść stanowiska Związku Powiatów Polskich w sprawie zmian w podziale terytorialnym kraju. Poniżej prezentujemy ten dokument.


Warszawa, 27 września 2011 r.

Stanowisko Związku Powiatów Polskich w sprawie zmian w podziale terytorialnym kraju

Związek Powiatów Polskich, stojąc na gruncie trwałości rozwiązań ustrojowych, opowiada się za poszanowaniem i przestrzeganiem prawa, w tak wrażliwym obszarze jak zmiany administracyjne.

Decyzje w tym zakresie powinny mieć jedynie wymiar merytoryczny, uwzględniający ochronę praw wspólnoty samorządowej.

Przypominamy postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 12 maja 2009 roku, który wskazał Sejmowi na potrzebę stworzenia skutecznych mechanizmów prawnych zabezpieczających jednostki samorządu terytorialnego przed pochopnymi zmianami ich granic.
W uzasadnieniu postanowienia Trybunał stwierdził między innymi:

„Procedura rozstrzygania o podziale terytorialnym nie powinna powodować zacierania granicy między stanowieniem, a stosowaniem prawa. Ponadto mechanizm ten powinien być skonstruowany w sposób gwarantujący zastosowanie, w odniesieniu do tych zmian, konsekwencji zasady decentralizacji i zarazem zapewniający pełną realizację sądowej ochrony samodzielności jednostek samorządu terytorialnego.“

Związek Powiatów Polskich opowiada się za prawem wspólnot lokalnych do samostanowienia z pełnym poszanowaniem ich autonomii. W tym względzie należy bezwzględnie egzekwować uwarunkowania prawne, w tym proces konsultacji i opiniowania, jako warunek formalny prowadzonej zmiany.

Popieramy, cytowane poniżej stanowisko MSWiA, wyrażone w odpowiedzi na zapytanie poselskie dotyczące ewentualności przyznania Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.
Interpelacja ta była reakcją na zgłaszane zapowiedzi przyznania takiego statusu, nawet od 2012 roku.
„Niezależnie od powyższych przeszkód formalnoprawnych należy zauważyć, że sprawa przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu ma niezwykle skomplikowany i wielowątkowy charakter. Z przekazanych dotychczas danych wynika między innymi, że wystąpić może znaczne zagrożenie dla finansów powiatu wałbrzyskiego.

Niebezpieczeństwo przekroczenia przez jedną z jednostek dopuszczalnych granic długu publicznego nakazuje podejście do projektu ze szczególną odpowiedzialnością, zwłaszcza, że obecne warunki natury ekonomicznej stanowią znaczne utrudnienie dla poszukiwania możliwych rozwiązań. Należy także podkreślić, że minister spraw wewnętrznych i administracji zobowiązany został do przedkładania Radzie Ministrów wniosków dotyczących zmian w podziale terytorialnym jedynie w przypadku obopólnej zgody zainteresowanych jednostek. Przy braku takiej zgody wnioski mogą być przedkładane jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.“

Powiat Wałbrzyski stanowi obszar funkcjonalny, dobrze i skutecznie zarządzany. Stanowi zintegrowaną wspólnotę mieszkańców Miasta Wałbrzych i otaczających je gmin. To właśnie interes tych mieszkańców winien decydować w dyskusjach na temat ewentualnych zmian w podziale terytorialnym.

Prezes Zarządu
Związku Powiatów Polskich
Marek Tramś

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~GG 1-10-2011 12:48
Pomóżcie w głosowaniu na powstanie nowoczesnego placu zabaw w Wałbrzychu!! Musimy głosowac jeszcze przez miesiąc. Mamy duże szanse!! WSZYSTKO ZALEŻY OD NAS!!. http://100latnivea.pl/glosowanie/plac/918
~D. 1-10-2011 19:19
Ostatnia szansa na powstanie placu zabaw dla dzieci. NIVEA prowadzi głosowanie ostatni miesiąc. Wałbrzyszanie zmobilizujcie się. Pokażmy wszystkim, że naprawdę coś potrafimy zrobić. A powstanie tego placu dla dzieci zależy tylko i wyłącznie od naszego głosowania. Głosujmy zatem wszyscy CODZIENNIE! To tylko jeden miesiąc. Ostatni! Adres jak wyżej!
~kk 1-10-2011 22:31
Dołączam się do apelu. Głosujcie na nowy plac zabaw w Wałbrzychu. Pamiętajcie, że głosować nalezy codziennie!!! Każdy głos sie liczy. 75 gmin juz wygrało. Musimy zajać miejsce nie gorsze niż 25-te! Obecnie jesteśmy na 14 miejscu. POmózcie znajimym zalogować sie na stronie nivea i klikajcie regularnie!!!
~plac grunwaldzki 1-10-2011 22:52
Idzcie na ulice i tam agitujcie o jakies place zabaw a nie tu dup... zawracacie,spadac!!!
~ 2-10-2011 9:18
Zgadzam się z przedmówcami:):):):) GŁOSUJMY < Ja GŁOSUJE CODZIENNIE :):):) W JEDNOŚCI SIŁA:)
~Ferdek 2-10-2011 13:10
W KUPIE SIŁA,ZWLASZCZA JAK MOCNO KUPA SMIERDZI.
~Alan 2-10-2011 17:10
A skąd Związek Powiatów Polskich dowiedział się o przyszłym zagrożeniu finansowym powiatu wałbrzyskiego? Czyżby panowie Ławski i Heretyk chwytali się czego tylko się da, żeby utrzymać swoje stołki? Dlaczego nie zrobili tego wcześniej, kiedy ich kumpel, Piotruś Kruczkowski chciał przywrócenia powiatu? Może wiedzieli, że to była tylko wyborcza obietnica, a Szełemej wziął się za to na poważnie i widmo bezrobocia zajrzało w oczy? OBY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group