Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4751
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Endoskopowe Zabiegi Bariatryczne w Wałbrzychu

Piątek, 19 stycznia 2018, 15:21
Aktualizacja: Wtorek, 23 stycznia 2018, 11:04
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Endoskopowe Zabiegi Bariatryczne w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
W Zakładzie Endoskopii Zabiegowej Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego przy ulicy Sokołowskiego w Wałbrzychu odbyły się dzisiaj dwa Endoskopowe Zabiegi Bariatryczne. Wałbrzyski szpital jako drugi w Polsce wykonał tego typu zabiegi.

Endoskopowe Zabiegi Bariatryczne, czyli ESG - Endoscopic Sleeve Gastroplasty, to forma leczenia otyłości. Zabiegi polegają na endoskopowym zmniejszeniu objętości żołądka. Dzisiaj zabiegi te wykonywał dr Artur Raiter z Zakładu Endoskopii Zabiegowej Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu a nadzór nad zabiegami prowadził dr Gontrand Lopez Nava z Uniwersyteckiego Szpitala w Madrycie - jednen z najbardziej doświadczonych specjalistów w endoskopowych technologiach otyłości nie tylko w Europie ale i na świecie.

- Wykonaliśmy dzisiaj jako drugi szpital w Polsce zabieg polegający na zmniejszeniu objętości żołądka u pacjentów z otyłością patologiczną, metodą wyłącznie endoskopową, czyli bez otwierania jamy brzusznej, bez stosowania laparoskopu, zabieg przeprowadzony całkowicie od początku do końca wewnątrz żołądka, przezustnie. Wyjątkowe w tych zabiegach jest to, że nie zmieniamy anatomii. Pacjentowi w dalszym ciągu pozostaje żołądek, ale dużo mniejszy. Niczego nie wycinamy, nie robimy dodatkowych zespoleń. Zabieg polega na zmniejszeniu objętości żołądka przy użyciu szwów. Czas rehabilitacji po takim zabiegu jest bardzo krótki - powiedział Artur Raiter.

Pierwszym szpitalem w Polsce, który taki zabieg przeprowadził był Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Zabieg trwa od 60 do 90 minut. Jego koszt to kilkanaście tysięcy złotych. Niezwykle kosztowny jest sprzęt niezbędny do wykonania takiego zabiegu. NFZ refunduje koszt leczenia otyłości, ale nie oznacza to, że każdy pacjent może liczyć na taki zabieg. Pacjenci z patologiczną otyłością muszą wykazać się niepowodzeniami w dotychczasowym leczeniu, aby mieć szansę na tego typu zabieg.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group