Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2965
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gdzie są skarby Książa? – odpowiedzą naukowcy

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 2 marca 2019, 6:47
Autor: red
Fot. Zamek Książ/facebook
Współpraca Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu doczekała się kolejnej odsłony. „Książ utracony, Książ ocalony” to projekt badania strat wojennych kolekcji sztuki gromadzonej przez stulecia w Zamku Książ w Wałbrzychu. Badania zostaną dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z czteroletniej już współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Dzięki niej do Książa sukcesywnie powracają obrazy z dawnej kolekcji Hochbergów, które przez 70 lat znajdowały się w muzealnych magazynach, a dziś na powrót zdobią reprezentacyjne komnaty zamku- wyjaśnia prezes Zamku Książ, Anna Żabska.

Dzięki projektowi Muzeum Narodowego we Wrocławiu „Książ utracony, Książ ocalony”, w który zaangażowani są oprócz wrocławskich muzealników także pracownicy Zamku Książ w Wałbrzychu, w jednym miejscu zostanie zgromadzona wiedza na temat zaginionych książańskich skarbów.

W czasie II wojny światowej w Książu znajdowały się tysiące dzieł sztuki. Były to przedmioty gromadzone od średniowiecza, szczególnie bogate zbiory barokowe: obrazy, rzeźby, rysunki, grafika, stalle z chóru katedry w Linzu, rzemiosło artystyczne w tym niezwykle cenne okazy meblarstwa, gobeliny, dywany, bogaty zbiór orientaliów, boettgerowska porcelana, duże zbiory porcelany miśnieńskiej, berlińskiej, chińskiej i japońskiej. Wśród autorów prac z Zamku Książ byli m.in. Felix Anton Scheffler, Bernardo Strozzi, Pieter Mulier zw. Tempesta, Angelika Kaufmann. W bibliotece znajdowało się m.in. blisko 480 prac F. W. Sennewadta, a w Gabinecie Sztuki domniemana akwarela Albrechta Dürera i trzy rysunki tego artysty.

Losy tych zasobów nie zostały nigdy dokładnie przebadane. Obecnie te dzieła sztuki rozproszone są na terenach Polski, Niemiec, Austrii i Rosji. Badania będą prowadzone pod kierunkiem dr Beaty Lejman, kustosza Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ich efektem będzie bezpłatna publikacja.

Twoja reakcja na artykuł?

12
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
2
13%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~były orkiestrowicz 2-03-2019 8:54
Czyli gmina Wałbrzych za nasze pieniądze dokonuje poszukiwań ruchomości do których i tak nie ma żadnych praw własności ?
~Alex 20-03-2019 17:22
Gdzie są skarby?To chyba pytanie retoryczne.Nie trzeba naukowców żeby na nie odpowiedzieć.Wiadomo przecież,że część wywieźli Niemcy,część towarzysze ze Związku zdRadzieckiego,a to co zostało podzielili między sobą kacyki partyjne jedynej słusznej partii czyli PZPR.
~feniks 28-03-2019 13:49
Resztki, ktore zostaly na zamku w latach 80 zabral owczesny wlodarz Walbrzycha, ktory razem ze swoja sekretarka odjechal z ciezarowka na zachod i sluch po nim zaginal. Moze dziennikarze powinni sie tym zajac? Teraz to najwiecej skarbow jest w sklepiku przy zamkowym, a komnaty swieca pustkami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group