Poniedziałek, 10 maja
Imieniny: Antoniny, Izydora
Czytających: 2179
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Głuszyca włącza się w walkę z białaczką

Piątek, 10 października 2014, 6:20
Aktualizacja: 11:08
Autor: organizatorzy
REGION, Głuszyca: Głuszyca włącza się w walkę z białaczką
Fot. użyczone
Ty też możesz podarować komuś szansę na nowe życie! Zarejestruj się jako potencjalny Dawca. Trwa to zaledwie kilka sekund i jest bezbolesne. Z okazji Dnia Dawcy Szpiku, akcja w Głuszycy już w najbliższą sobotę w godz. 9.30–13.30.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

- By zwiększyć szanse na znalezienie dawcy, organizujemy w Głuszycy Dzień Dawcy Szpiku w związku z Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku – wyjaśniają organizatorzy.

Kto może zostać dawcą?

Każdy chętny w wieku 18-55 lat, o wadze co najmniej 50 kg. Do bazy dawców będzie można zarejestrować się już w
najbliższą sobotę w godz. 9.30-13.30. Wolontariusze będę czekać na placu przy cukierni Frąckowiak (koło Biedronki).

– Zgłaszający się do nas otrzyma pakiet zawierający potrzebne informacje, ankietę do wypełnienia i pałeczki z wacikiem służące do wykonania wymazu z jamy ustnej. Następnie wypełniona ankieta i pałeczki z wymazami zostaną
przesłane do DKMS – wyjaśniają organizatorzy.

Po wykonaniu badań immunogenetycznych, dane kandydata trafią do Centralnego Rejestru. Niespokrewnionych Dawców Szpiku. Gdy pojawi się chory potrzebujący przeszczepu o zbliżonym do niego układzie HLA (co może nie zdarzy się nigdy, ale może i kilka razy), dawca zostanie wezwany, ponownie przebadany i ponownie zapytany o zgodę na pobranie szpiku.

Głuszycka akcja jest organizowana i koordynowana przez wałbrzyską Wytwórnię Inspiracji Rerum i KWW Moniki Bisek-Grąz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group