Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2546
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Gostków: Gostków – żywa pamięć

Wtorek, 4 sierpnia 2020, 12:24
Aktualizacja: Środa, 5 sierpnia 2020, 8:14
Autor: red
REGION, Gostków: Gostków – żywa pamięć
Fot. UG Stare Bogaczowice
Na cmentarzu ewangelickim w Gostkowie odbyły się prace remontowe wybranych nagrobków.

Wydarzenie pn. „Gostków Żywa Pamięć” zorganizowali członkowie Fundacji ANNA w Gostkowie oraz Stowarzyszenia MAGURYCZ. W pracach wzięło udział kilkunastu społeczników z całej Polski. Remont nagrobków możliwy był dzięki wsparciu otrzymanemu z LGD Kwiat Lnu. W ramach prac oczyszczono, sklejono i ustawiono na przygotowanych podstawach piętnaście nagrobków, w tym oczyszczony i zaimpregnowany został grobowiec Famillie Urllich. Dodatkowo udało się zdemontować, skleić i ponownie ustawić potężny grobowiec wykonany w całości z piaskowca, a także wypoziomować i oczyścić około dziesięciu obramowań grobowych oraz rząd granitowych grobowców głębinowych w zachodniej części cmentarza. Czyszczenie kamienia nie byłoby możliwe bez wody dostarczonej nam przez OSP Gostków za co serdecznie dziękujemy Strażakom i Wójtowi Gminy Stare Bogaczowice.

Wytypowane do remontu nagrobki były w bardzo złym stanie. Stele wymagały klejenia z bardzo wielu małych elementów, niekiedy rozrzuconych po całym terenie cmentarza. W ramach prac wymienione na nowe zostały zardzewiałe dyble mocujące, użyto do tego prętów ze stali nierdzewnej, które wytrzymają kolejne sto lat. Każdy nagrobek wymagał ustawienia stabilnej podstawy, usunięcia starych dybli, sklejenia, ustawienia i wypoziomowania. Wszystkie nagrobki zostały dodatkowo oczyszczone, umyte i zaimpregnowane specjalnymi środkami. Prace wykonane zostały zgodnie z opinią konserwacji technicznej WUOZprzez kamieniarza z wieloletnim doświadczeniem. W ramach realizacji projektu na cmentarzu zamontowane zostaną dwie lampy solarne tak aby wydłużyć możliwość korzystania z obiektu w okresie jesienno-zimowym. Wydana zostanie również publikacja poświęcona historii cmentarza.

29 sierpnia o godz. 14.00 w Sali Świetlicy Wiejskiej w Gostkowie odbędzie się podsumowanie projektu, na który już dziś serdecznie zapraszamy.

Twoja reakcja na artykuł?

17
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group