Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 4383
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Niedźwiedzica: Gotyckie malowidła w kościele w Niedźwiedzicy poddawane są konserwacji

Piątek, 29 lipca 2016, 14:36
Aktualizacja: 14:38
Autor: red
REGION, Niedźwiedzica: Gotyckie malowidła w kościele w Niedźwiedzicy poddawane są konserwacji
Fot. UG Walim
W kościele pw. Świętego Mikołaja w Niedźwiedzicy (gmina Walim) rozpoczęły się prace w zakresie konserwacji technicznej odkrytych niedawno gotyckich malowideł ściennych.

Prace konserwacyjne objęły malowidło z przedstawieniem św. Marcina z ornamentem z wici roślinnej, o łącznej powierzchni 15,5 m kw. Na dofinansowanie prac przy tej dekoracji malarskiej, a zarazem zabytku wpisanym do rejestru zabytków, dotację w wysokości 20 tys. zł przyznał Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu. Prace dotyczące tego malowidła będą dofinansowane ze środków własnych pochodzących ze składek parafian i sponsora – Nadleśnictwa Świdnica oraz z budżetu gminy Walim.

A już niebawem rozpoczną się i wykonane zostaną prace przy konserwacji kolejnego fragmentu malowidła na ścianie północnej kościoła. To malowidło zostało wpisane do rejestru zabytków jako „Święty młodzieniec lub święta”. I na ten z kolei fragment dekoracji malarskiej dotacji w wysokości 25 tys. zł udzielił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach budżetu na 2016 rok. Do konserwacji trzeba będzie też dołożyć środków własnych zasponsorowanych przez parafian.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group