Sobota, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2335
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Harcerze na biwaku

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 14 grudnia 2012, 15:22
Autor: red
Fot. użyczone
Członkowie 1 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Tęcza”, przynależnej do Hufca Ziemi Wałbrzyskiej, z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci wzięli udział w biwaku w Srebrnej Górze.

Impreza ta mogła się odbyć dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego – który w ramach grantu Bank Ambitnej Młodzieży- dofinansował projekt „ Na szlaku harcerskiej przygody”.

W ramach realizowanego zadania młodzi harcerze mogli zgłębić tajniki życia harcerskiego, nauczyć się przezwyciężać własne słabości oraz kształcili charakter i zaradność życiową, nauczyli się współdziałać z młodzieżą - w projekcie wzięło udział 5 wolontariuszy - we wspólnym zadaniu, ponieważ uważamy, że podstawową potrzebą jest integracja społeczna dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z DPS w Świebodzicach ze środowiskiem lokalnym i środowiskiem harcerskim. Dodatkowo zaspokajanie potrzeb wyższego rzędu :
- potrzeba samorealizacji, która pełni role w określeniu własnej tożsamości
- potrzebę akceptacji i rozumienia otaczającej rzeczywistości
- potrzebę samodzielności i niezależności.

Zastosowanie dobrej wychowawczo metody harcerskiej pozwoli na:
- wyrabianie dzielności, pomysłowości i aktywności
- rozwijanie wrażliwości i życzliwości- budzenie poczucia odpowiedzialności
- rozwijanie zainteresowań- doskonalenie vademecum harcerskiego

Harcerze z Drużyny Nieprzetartego Szlaku „Tęcza” złożyli Przyrzeczenie Harcerskie, które odebrała instruktor ZHP pwd Nina Ziółek. Wydarzenie to jest najważniejszym momentem w życiu każdego harcerza. Stanowi zatem niezapomniane i głębokie przeżycie, które wiąże go zarówno z drużyną jak i całą organizacja harcerską. Jest również potwierdzeniem przyjęcia określonych przez Prawo Harcerskie norm postępowania, od tego bowiem momentu jego przestrzeganie staje się sprawą honoru. Jest to początek obranej drogi ku trudom, wymaganiom, ku postanowieniom nie zawsze wygodnym, ku doskonałości i ideałom...

Trudno oddać atmosferę tej chwili. Chyba każdy harcerz czy harcerka pamięta tę chwilę do końca życia i nie tylko dlatego, że otrzymuje wtedy krzyż, ale także dlatego, że było to uroczyste, głębokie przeżycie w gronie przyjaciół, w specjalnym miejscu, o niezwykłym czasie...

Ponadto biwak stał się doskonałą formą zdobycia nowych doświadczeń życiowych (strzelanie z łuku, praca w glinie i wosku, poznanie historii Fortów, które wiążą się z I wojną światową - była to wspaniała lekcja historii) oraz sprawności sobieradka (zajęcia z zakresu samoobsługi i zaradności podczas przyrządzania posiłków).

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group