Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 3358
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Ile i dla kogo?

Poniedziałek, 25 stycznia 2021, 14:39
Aktualizacja: 15:12
Autor: JAZ
Wałbrzych/REGION: Ile i dla kogo?
Fot. JAZ
Wałbrzych wraz z ościennymi gminami wspólnie w tak zwanym Subregionie Wałbrzyskim od kilku lat walczył o otrzymanie środków unijnych, które miałyby być wypłacone w ramach wsparcia finansowego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz powstał po to by pomóc naprawić szkody transformacji okręgów pokopalnianych. W pierwotnym ujęciu, unijne władze w ogóle nie brały naszego regionu pod uwagę. Dzięki staraniom samorządowców, pieniądze zostaną jednak przekazane.

- Jesteśmy dzisiaj tutaj, bo chcieliśmy odnieść się jako samorządowcy subregionu wałbrzyskiego do ostatnio przekazywanych informacji na temat środków, jakie mają do nas trafić w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W ubiegłym tygodniu w czasie przedstawienia umowy partnerskiej oraz podziału środków, pani minister Jarosińska-Jedynak, która zajmuje się tą inicjatywą od kilkunastu miesięcy, podała, że województwo dolnośląskie otrzyma tylko 853 mln złotych w ramach RPO. Natomiast przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego przekazali informację, że kwota ta będzie oscylowała wokół 550 mln Euro – mówi prezydent Roman Szełemej.

Roman Szełemej zaznaczył również różnice programowe i terytorialne, jakie obejmuję dwa zupełnie różne projekty.
- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest częścią Zielonego Ładu i ma przede wszystkim rozwiązywać problemy transformacji regionów pokopalnianych. I takim jest region subwałbrzyski. Uważamy, że ofiarą przemian z lat 90. są również ościenne gminy, jak te z obszaru kamiennogórskiego, świdnickiego, ząbkowickiego, kłodzkiego. Taki zasięg terytorialny prezentowaliśmy w Brukseli. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nigdy nie był i nie będzie częścią RPO. Jest on przeznaczony do ściśle określonych działań, które się nie pokrywają z rządowym funduszem Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), który jest dedykowany dla całego województwa dolnośląskiego – tłumaczy prezydent.

Reasumując Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest wyrazem starań środowiska samorządowego na Dolnym Śląsku. Subregion Wałbrzyski otrzyma 556 mln euro na lata 2021-2027 w ramach wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). To efekt kilkuletnich działań i starań samorządowców pogórniczych gmin regionu wałbrzyskiego.

Kalendarium działań związanych z objęciem przez FST zakresem wsparcia Subregionu Wałbrzyskiego

16 maja 2018 – X Europejski Kongres Gospodarczy -   po wystąpieniu Europosła Jerzego Buzka Prezydent Szełemej upomina się aby tworząc horyzontalny europejski program dla regionów pogórniczych nie zapominać o Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym i Wałbrzychu.

• pismo do Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego  z postulatem przyłączenia Subregionu Wałbrzyskiego do regionów górniczych objętych Platformą Obszarów Węglowych w Transformacji (CRiT).
• Wniosek do KE i DG Regio o włączenie Subregionu Wałbrzyskiego do CRiT.

Wrzesień 2018 – zaproszenie przez KE Prezydenta R. Szełemeja na posiedzenie Platformy Regionów Górniczych w Transformacji. DG Energy i DG Regio zwraca się z postulatem, aby Urząd Marszałkowski wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Energii w sprawie przyłączenia Subregionu Wałbrzyskiego do CRiT. 

listopad 2018 – wyjazd Prezydenta R. Szełemeja do Brukseli na posiedzenie Platformy CRiT. Pierwsza prezentacja przed KE Subregionu Wałbrzyskiego i projektów służących transformacji. 

Grudzień 2018 – Zarząd Województwa na wniosek Prezydenta Wałbrzycha podejmuje uchwałę o zgłoszeniu województwa dolnośląskiego z regionem Wałbrzycha do CRiT.

Luty 2019 – po wystąpieniu Prezydenta Wałbrzycha w UMWD oraz Ministerstwie Energii, zostaje wysłany wniosek krajowy o przyłączenie Dolnego Śląska do CRiT. Skierowanie wniosku do Marszałka Województwa w celu powołania wzorem Górnego Śląska, roboczej grupy ds. transformacji pogórniczej. 

Maj 2019 - prezentacja projektów w Ministerstwie Energii i w UMWD na spotkaniu z ekspertami JASPERS

Lipiec 2019 – podczas kolejnego spotkania Platformy CRiT w Brukseli Prezydent Wałbrzycha wraz z przedstawicielami UMWD prezentuje przed połączonymi DG Regio, DG Employment, DG Energy wybrane najlepsze projekty po weryfikacji JASPERS. Marszałek składa deklarację powołania regionalnej grupy roboczej ds. CRiT.

Sierpień 2019 – Prezydent Wałbrzycha składa wniosek do UMWD o rozpoczęcie prac nad Programem (planem) Transformacji Pogórniczej Dolnego Śląska.

Wrzesień 2019 – spotkanie w Ministerstwie Energii w celu konsultacji i zaopiniowania projektów Subregionu Wałbrzyskiego zgłoszonych do CRiT. Delegacja samorządowców pod przewodnictwem Prezydenta Wałbrzycha. 

Przełom września i października 2019 – na wniosek KE Urząd Miasta Wałbrzycha zbiera i przesyła materiały związane z transformacją regionu po zamknięciu kopalń węgla kamiennego. Materiały zostały wykorzystane w raporcie dla Dyrekcji Generalnej KE w celu włączenia Subregionu Wałbrzyskiego do regionów które zostaną wsparte FST.

Październik 2019 - konferencja dedykowana FST w ramach Tygodnia Regionów w Brukseli – prezentacja projektu uzdatniania wód pokopalnianych. Subregion Wałbrzyski przedstawia swoją historię pogórniczą i drogę do członkostwa w CRiT .

Styczeń 2020 – inauguracja I posiedzenia wojewódzkiej grupy ds. projektów zw. z CRiT, po roku zabiegów Prezydenta Wałbrzycha i samorządowców subregionu wałbrzyskiego w celu jej powołania.

Styczeń 2020 – wystąpienie Prezydenta Wałbrzycha i Marszałka Województwa podczas konferencji w Katowicach inaugurującej FST, adresowane do Komisarz Elisy Ferreira w sprawie objęcia całego południa DŚ zasięgiem grantów w ramach FST. 
Subregion Wałbrzyski zostaje objęty wsparciem FST (załącznik D: Wytyczne inwestycyjne dla Polski dot. FST 2021-2027, coroczny raport KE dla państw członkowskich – wystąpienie Marca Lemaitre Dyrektora Generalnego DG Regio.

Luty 2020 – wizyta Prezydenta Wałbrzycha w Brukseli na konferencji dedykowanej regionom EU, które podpisały deklarację w sprawie Sprawiedliwej Transformacji. Prezentacja wyzwań Subregionu Wałbrzyskiego i doświadczeń niezakończonej transformacji węglowej. Spotkanie z wice przewodniczącym KE Fransem Timmermansem oraz Elisą Ferreira. Udział wraz  z Marszałkiem Województwa w rozmowach z Komisarz E. Fereira na temat wyzwań Subregionu Wałbrzyskiego i powtórzenie postulatu włączenia całego południa DŚ w zasięg wsparcia przyszłego FST. 

Kwiecień 2020 – wniosek do Minister Jarosińskiej Jedynak w sprawie włączenia przedstawiciela Subregionu Wałbrzyskiego do prac ministerialnej gr. roboczej ds. FST.

Maj 2020 - przystąpienie do prac nad modyfikacją i aktualizacją projektów Aglomeracji Wałbrzyskiej (gmin pogórniczych)  w ramach przyszłego FST.

27 lipca 2020 – spotkanie informacyjno konsultacyjne w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia dla samorządów, OPP, IOB, przedsiębiorców, liderów opinii i mieszkańców. Rozpoczęcie procesu włączania społecznego przyszłych beneficjentów FST.

Październik 2020 - powołanie grupy redakcyjnej przygotowującej Społeczny Plan Sprawiedliwej Transformacji ( SPST)  pod przewodnictwem Radosława Gawlika. Robocza współpraca z zespołem UMWD celem wsparcia przy przygotowaniach do utworzenia Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla Dolnego Śląska.

Twoja reakcja na artykuł?

41
77%
Cieszy
10
19%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group