Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5667
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ilość uchodźców się ustabilizowała

Wtorek, 19 kwietnia 2022, 8:33
Aktualizacja: 13:23
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Ilość uchodźców się ustabilizowała
Fot. red
Wszystkie dane wskazują na to, że w ostatnich tygodniach liczba uchodźców z Ukrainy w naszym mieście ustabilizowała się i nie rośnie.

Jak informuje prezydent Roman Szełemej, mamy w Wałbrzychu ponad 2 tysiące zrejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Korzystają oni z pomocy samorządu. Nadawane są kolejne numery pesel obywatelom Ukrainy. W mieście mamy około 500 uczniów z Ukrainy, którzy już uczęszczają do polskich szkół.

- Wciąż działa sprawnie centrum logistyczne - mówi prezydent Roman Szełemej. - Tam organizowana jest pomoc dla Ukrainy. Mamy wynajętą ogromną halę, gdzie przyjeżdżają tiry z pomocą i dzięki pomocy wolontariuszy od rana do wieczora te rozładunki przebiegają sprawnie - przyjeżdżają samochody z darami z całej Europy. Później stąd te dary posegregowane jadą do Ukrainy albo do Urzędu Wojewódzkiego.

Liczba wolontariuszy jest niewystarczająca i stąd apele, by pojawiali się nowi. Pomagają strażacy, harcerze, przedstawiciele firm ze strefy ekonomicznej, ale wciąż potrzebne są ręce do pracy. W pomoc Ukraińcom włączają się również wałbrzyszanie, którzy już wiele lat temu opuścili nasze miasto i wyjechali do innych europejskich krajów. Wciąż oczywiście potrzebna jest żywność z długim terminem ważności, bo ta pomoc jest nieustannie potrzebna. Miasto skrupulatnie wyliczyło, jakie koszty poniosło w związku z niesieniem pomocy uchodźcom i jak przyznaje prezydent Roman Szełemej, Wojewoda przesłał już dwie transze zwrotu poniesionych kosztów. Kwota przypadająca na jednego uchodźcę oczywiście nie pokryje faktycznych środków wydawanych przez samorządy na zakres pomocy niesionej Ukraińcom. Ogromnym wyzwaniem będzie w najbliższych miesiącach koordynowanie sprawne funkcjonowania nauki tych 500 ukraińskich dzieci w wałbrzyskich szkołach.

Na I piętrze, ponad salonem BWA przy ulicy Słowackiego, przygotowywana jest świetlica na potrzeby uchodźców. Na zagospodarowanie tego miejsca zostaną przeznaczone środki pozyskane podczas meczu gwiazd w koszykówce. Mowa o kwocie 28 tysięcy złotych. Na koncie utworzonym specjalnie na pomoc uchodźcom znajduje się obecnie około 450 tysięcy złotych i wkrótce te pieniądze zostaną przeznaczone właśnie na kolejne adaptacje i zadania związane z niesieniem pomocy Ukraińcom.

Twoja reakcja na artykuł?

5
36%
Cieszy
3
21%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
43%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group