Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3820
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Inicjatywa Polska sprzeciwia się wyburzeniu pomnika

Wtorek, 30 stycznia 2018, 16:49
Aktualizacja: Czwartek, 1 lutego 2018, 18:17
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Inicjatywa Polska sprzeciwia się wyburzeniu pomnika
Fot. Robert Bajek
Przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatywa Polska zdecydowanie sprzeciwiają się planom wyburzenia pomnika upamiętniającego 70–lecie odzyskania niepodległości, który znajduje się w sąsiedztwie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła na Podzamczu.

Przypomnijmy: wiosną ubiegłego roku w Wałbrzychu zawiązał się Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych a celem Komitetu jest budowa pomnika upamiętniającego żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Problem w tym, że Komitet jako miejsce powstania pomnika podał lokalizację, w której obecnie stoi pomnik upamiętniający 70-lecie odzyskania niepodległości. Z jego wyburzeniem zdecydowanie nie zgadzają się przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatywa Polska. O inicjatywie budowy pomnika pisaliśmy TUTAJ .

- Jako Stowarzyszenie uważamy, że powinniśmy utrzymywać lub stawiać takie pomniki, które łączą nie dzielą Polaków. Odzyskana przez Polskę w 1918 roku niepodległość, którą symbolizuje ten pomnik, jest dla nas wartością, która łączy wszystkich - niezależnie od poglądów religijnych czy politycznych w jeden naród. I to takie wartości budujące wspólnotę powinniśmy pielęgnować. Padł argument, że pomnik stracił swoją funkcję, bo obchody Święta Niepodległości odbywają się głównie przy pomniku na Placu Kościelnym. Argument jest nietrafiony. Ten pomnik ma swoje miejsce w społeczności lokalnej. Decyzja, która by pozwalała na zburzenie tego pomnika i postawienie tu innego, na stałe podzieliłaby społeczność tej dzielnicy a myślę, że i całego miasta - powiedział Krzysztof Adam Klimaszewski - pełnomocnik ds programowych Inicjatywy Polska w Wałbrzychu.

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatywa Polska jasno podkreślali, że nie sprzeciwiają się idei powstania Pomnika Żołnierzy Wyklętych, a jedynie wyburzeniu istniejącego pomnika upamiętniającego 70-lecie odzyskania niepodległości wskazując, że w Wałbrzychu jest wiele lokalizacji, gdzie Pomnik Żołnierzy Wyklętych mógłby stanąć. Decyzja odnośnie lokalizacji Pomnika Żołnierzy Wyklętych leży po stronie wałbrzyskiego magistratu i tam właśnie przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatywa Polska planują złożyć w tej sprawie petycję.

O historii i znaczeniu istniejącego pomnika mówił Radosław Białkowski ze Stowarzyszenia Inicjatywa Polska, członek RWS "Podzamcze":

- Pomnik ten powstał w 1988 roku, w 70 rocznicę Odzyskania Niepodległości. W ubiegłym roku, w czasie Święta Niepodległości, już po raz 30 składane tu były kwiaty. Choć wiele się mówi, że główne uroczystości są obchodzone w centrum, na Placu Kościelnym, to jednak tutaj składane są kwiaty przez działaczy Rady Wspólnoty Samorządowej Podzamcze, przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowej "Podzamcze", oraz biegaczy Crossu Niepodległości, który odbywa się na Podzamczu. Pomnik jest też taką wizytówką historyczną Podzamcza. Trzeba też pamiętać, że pierwsze w Wałbrzychu miejskie obchody Dnia Niepodległości odbyły się właśnie tutaj. W ubiegłym roku Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "Podzamcze", na terenie której stoi pomnik, miał zadecydować, czy go likwidować czy przenieść gdzieś dalej. Zarząd nie podjął tej decyzji i przekazał ją do Rady Miasta. I właśnie apelujemy do Rady Miasta o to, aby ten pomnik pozostał na swoim miejscu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group