Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2504
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Inicjatywa Polska zabiera głos w sprawie reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Wtorek, 1 sierpnia 2017, 6:34
Autor: red
Fot. red
Prezentujemy stanowisko Inicjatywy Polskiej dotyczące zmian w polskim sądownictwie.

"Uproszczenie, przyspieszenie i odbiurokratyzowanie pracy sądów stawia sobie za cel Inicjatywa Polska, która prowadzi prace nad własnymi założeniami ustawowymi dla polskiego sądownictwa.

Podjęcie prac nad propozycjami zmian w sądownictwie to odpowiedź stowarzyszenia Barbary Nowackiej na szkodliwą dla wymiaru sprawiedliwości ustawę o sądach powszechnych autorstwa PiS.

Wśród głównych założeń ustawowych mają znaleźć się m.in.:

1) utworzenie w byłych miastach wojewódzkich: wydziałów zamiejscowych Wojewódzkich Sądów Administracyjnych oraz oddziałów sądów apelacyjnych;

2) uproszczenie i przyspieszenie pracy sądów, m.in. poprzez wprowadzenie możliwości ustalania przez sędziego ze stronami procesu kalendarza sprawy i umożliwienie prowadzenia procesu w kolejne dni robocze, np. od poniedziałku do piątku;

3) przeniesienie spraw rozwodowych do sądów rejonowych;

4) odbiurokratyzowanie sądów – sędziowie powinni zajmować się orzekaniem, a nie czynnościami administracyjnymi;

5) obowiązkowe nagrywanie wszystkich spraw sądowych;

6) utworzenie Krajowego Funduszu Wsparcia Prawnego;

7) obowiązkowa edukacja prawna w szkołach.

Równolegle z trwającymi pracami będą działać Laboratoria Programowe Inicjatywy Polska, w ramach których będą na bieżąco konsultowane z obywatelami proponowane rozwiązania zmian w prawie i trwać będzie dyskusja o zgłaszanych przez nich propozycjach. Taka formuła daje możliwość przygotowania propozycji, które w możliwie największym stopniu odpowiadają na potrzeby zmian w sądownictwie i związane z nimi oczekiwania społeczeństwa.
- Reformy PiS to polityczna gra i zamach na niezależność polskiego sądownictwa. My pracujemy nad propozycjami dla ludzi – tłumaczy Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska.

Otwarte Laboratoria Programowe wystartują niebawem w Poznaniu, Warszawie, Wałbrzychu, Wrocławiu, Koszalinie czy Trójmieście. Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach.

Inicjatywa Polska jest stowarzyszeniem społeczno-politycznym, założonym w lutym 2016 roku. Na jego czele stanęła Barbara Nowacka, działaczka społeczna i polityczna, pełnomocniczka Komitetu Ratujmy Kobiety".

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~AntyPeŁo 1-08-2017 8:46
Nie tylko krzyczą jak PeŁo ale realnie pokazują alternatywe. Brawo!
~stefan 1-08-2017 8:58
Wszyscy won
~ks Sowa 1-08-2017 9:28
czyli cisza o izbie dyscyplinarnej, czyli bezkarnosc sedziow zostawiamy jak bylo, niech dalej robia polityczne wyroki. Niech dalej kryja swoich skompromitowanych kolesi, no i brak losowania spraw, Czyli dalej niech SN zapewnia sprawiedliwe, apolityczne wyroki obywateleom. Jak np wydelegowanie do sprawy Kaminskiego umoczonego sedziego Lazewskiego, tak by zapewnic mu bezstronny, sprawiedliwy, apolityczny wyrok. DOdam, ze Laczewski to sedzia co sie umawil z Tomaszem Lisem na obalenie wladzy PIS. I takiego sedziego SN wysyla do sprawy Kaminskiego w celu jakim? W celu wydanai politycznego wyroku, czy zapewnienia bezstronnosci ? SMiech na sali.
~ks Sowa 1-08-2017 9:30
SMiesza mnie glosy, ze tylko garstka sedziow jest nieuczciwych, i ze nie mozna tego rzutowac na wszystkich aniolkow. A te aniolki to dlaczego ze swojego grona tych zlych nie wyrzucaja? Dlaczego anioliki nie odsuwaja skorumpowanych kolesi? Wiec skoro chronia kolesi to takimi aniolkami chyba nie sa co? Widzieliscie majatek prezes Gerstdorf? W jakim czasie mzna uzbeirac az tyle i tak z wysokiej pensji sedziego. Jakim cudem?
idler73 1-08-2017 10:02
Reforma sądów jest jak najbardziej potrzebna, co do tego, nawet ja nie mam wątpliwości. Reforma jednak powinna się zacząć od likwidacji korporacji prawniczych, równego dostępu do zawodu sędziego, adwokata, prokuratora itp. Patologie, można zlikwidować jednym prostym ruchem, bez łamania obowiązującego prawa. Dlaczego PiS, nie chce iść tą drogą ? Podporządkowanie sobie sądów reformą nie jest, jest natomiast próbą obalenia demokratycznego porządku trójdzielności władzy, złamaniem również art. 179 Konstytucji RP, która nadal jest ustawą zasadniczą i obowiązuje wszystkich. Jarosława również.
idler73 1-08-2017 10:09
Po za tym, PiS od wielu lat, chce sobie podporządkować wszystko co tylko można i kontrolować wszystko co tylko można. Głosy na temat "miękkiej" cenzury mediów pojawiały się już w 2006 roku, na temat sądów również, między innymi właśnie próba zamachu na ogólnie rozumiany, demokratyczny porządek była przyczyną upadku PiS w 2007 roku. Obecnie PiS idzie tą samą drogą, co nieuchronnie pociągnie ich w dół, tak jak 10 lat temu, a miałem cichą nadzieję, że wyciągnęli wnioski. Suweren nie da się ogłupić, mimo, że dał się kupić. Pisowska wizja reformy sądów raczej się nie ziści, szykowana jest również próba zamachu na komercyjne media, nazywana repolonizacją, a to, skończy się przejęciem sejmu przez protestantów, prawdziwym puczem.
~antygona 1-08-2017 10:30
a dlaczego bezkarności? Istnieje hiv, wzw typu b skoro śmieć nie potrafi się dostosować do norm społecznych i cierpi na urojenia wielkościowe.
~antygona 1-08-2017 10:35
może "ból istnienia" przywróciłby jasność umysłu bucha cha cha cha.
~ks Sowa 1-08-2017 10:54
no i po raz kolejny mamy dowod ze Hilder to nie demokrata tylkp uczysta. Prosze podac kraj europejksi ktory nie ma wiekszosciowej kontroli nad mediami w swoim kraju. Prosze wskazac kraj z europy zachodniej w ktorym medialny rynek lokalny w 90% nalezy do zagranicy. wiec puczysci mowia o zamachu, a normalni obywatele mowia, wproadzamy standardy zachodnie w Polsce. To dotyczy takze sedziow, proponowane zmiany byly na wzor demokracji zachodnich. Wielu dalo sie nabrac na teks, ze proponowane zmiany sa tylkow Korei Polnocnej. Ale jak mozna takiego czlowieka nazwac, ktory w to uwierzyl i nie zweryfikowal jak nie tepym lemingiem? Przeciez nie nazwiesz takiego racjonalnym, samodzielnie myslacym, skor lyka takie teksty.
~Cebulak 1-08-2017 12:24
Pomioty komusze! Pomioty kominternu i KPP, czyli sowiecko-rusko-mongolska agentura! Wsparci sowieckimi bagnetami rządzili 45 lat. Sądownictwo, prokuratura, adwokatura, notariat itp. to ich produkt. Mało tego, rządzili bezpośrednio dwie pełne kadencje w „demokracji”, mieli swojego prezydenta 10 lat, przy pomocy swoich pomiotów niby obywatelskich rządzili następne dwie kadencje. Są ojcami tych nadzwyczajnych kast „równiejszych świń” i dopiero teraz, gdy są ostatecznie odcinani od koryta, wiedzą, co należy zrobić – gdy rządzili i mogli – nie wiedzieli i nie zmieniali… No ręce i nogi się uginają...
~Polewa z polewy 1-08-2017 13:04
Polewa osle ile placa ci za wpis? Gdzie mozna sie zglosic?
~ks Sowa 1-08-2017 13:55
Nie spelniasz kryteriów. Trzeba byc patriota i kochac Polske, a nie sitwe PO i komusze sady. Zreszta nie raz juz zostalo ci tu udowodnione zes zwykly matol. I nie tylko ja ci to udowodnilem. Ale i wielu przede mna. Niemalze w kazdym dziale. Wiec najpierw wyzbyj sie nienawisci do dumy narodowej. Potem pogadamy o podniesieniu twojej inteligencji. Aha no i najwazniejsze, nie moze byc konfliktu interesu, musisz porzucic prace dla PO.
~Troll 1-08-2017 14:36
ad7) -jest przecież edukacja prawna w szkołach, bo baaardzo duużo się mówi o prawach boskich;)
~Polewa z polewy 1-08-2017 17:32
Polewa ty to jednak kretyn jestes... tylko pisiory maja monopol na patriotyzm, dume narodowa... typowe pisiorowe myslenie. Debil jestes i tyle...
~pytacz 1-08-2017 19:26
Dlaczego nie przeczytałeś projektów ustaw PiS, Idler? Przecież tam jest wszystko to czego oczekujesz...Trojpodział władzy był łamany w poprzednim ustroju, bo sedziowie nie byli wybierani demokratycznie tylko po lini rodzinnej, czyli faszystowsko. Sory, ale ta prawda was boli.
~antygona 1-08-2017 20:03
Troll słuszne spostrzeżenie. Po co komu psychologia czy podstawy prawne, chociaż. Ociemniałymi się lepiej rządzi przecież. Co by to było gdyby motłoch, bydło zaczęło myśleć.
~hehehe 1-08-2017 21:51
ale platfusiarnia ujada:)
~Troll 1-08-2017 22:09
Hmm..A o Rambacherze ani słowa?????
~Cebulak 2-08-2017 12:39
Rambacher ogłosił budowę skweru w Sobięcinie, naprzeciwko budynku WWsZiP, posadził tam kilka drzewek, rzucił trzy pomalowane, drewniane europalety i ... koniec... Może myśli, co robić dalej, bo zgubił koncepcję, a może partia posłała go na inny odcinek… Tak czy inaczej, szumnie zapowiadanego skweru nie ma!
~ks Sowa 2-08-2017 12:52
To sie narobil.... hehehehehe... wazne ze w mediach byl szum. I tak od lat amnipulacja i formatowanie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group