Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 5105
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak kolorystycznie dobrać fotele do kanapy?

Środa, 4 października 2023, 5:38
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jak kolorystycznie dobrać fotele do kanapy?
Fot. użyczone
Fotele nie muszą być w tym samym kolorze, co kanapa – choć oczywiście mogą. Aranżacja wnętrz jest fascynującą sztuką, która pozwala na tworzenie kreatywnych kompozycji kolorystycznych. Niektóre z nich wyróżniają się podobieństwem, inne kontrastem, a pozostałe monochromatycznością. Nie można jednak pozwolić, aby to przypadek decydował o doborze barw, ponieważ wówczas zapanuje chaos, którego nie chcesz, prawda? Każda kompozycja rządzi się swoimi prawami, które warto poznać, jeszcze zanim przystąpisz do urządzania salonu oraz kupowania foteli i kanapy.

Jak łączyć kolory i tworzyć spójne aranżacje wnętrz?

Każda kompozycja kolorystyczna powinna charakteryzować się harmonią, nawet jeśli bazuje na przeciwieństwach i kontrastach. W osiągnięciu satysfakcjonującego efektu pomaga „koło barw”. To swego rodzaju graficzny model, prezentujący kolory podstawowe i te, które wynikają z ich połączenia. Całość ma formę koła i stanowi pomocne narzędzie podczas mieszania barw oraz tworzenia kompozycji kolorystycznych we wnętrzach. Posługując się „kołem barw”, można przygotować trzy zestawienia, bazujące na nieco innych zasadach.
 
• Kontrast – to połączenie kolorów, znajdujących się naprzeciwko siebie na „kole barw” (np. błękit i beżowy, butelkowa zieleń i pudrowy róż). Celem takiej kompozycji jest wyróżnienie i wyeksponowanie określonego elementu aranżacji lub części pomieszczenia. Wchodząc do salonu, w którym dominuje biel i beż, wzrok natychmiast spocznie na fotelach wypoczynkowych w turkusowym lub miodowym odcieniu. Zbudowanie kontrastu może dotyczyć barw, faktury, rozmiarów i kształtów poszczególnych przedmiotów.
 
• Podobieństwo – prawdopodobnie najbezpieczniejsza aranżacja, polegająca na zestawieniu kolorów, które sąsiadują ze sobą na „kole barw” (np. błękit, granatowy i fioletowy). Po wejściu do salonu, zaaranżowanego w ten sposób, zwykle uzyskuje się efekt, kojarzący się ze spokojem i harmonią. Przykładem jest połączenie kanapy oraz foteli w tym samym kolorze (np. pudrowym różu) i uzupełnienie ich o poduszki w barwie écru, a także stolik kawowy z jasnym, marmurowym blatem i złotymi nogami.
 
• Monochromatyczność – bazuje na aranżacji, w której używa się barwy bazowej, a następnie stosuje się jej rozmaite warianty, różniące się jasnością, nasyceniem oraz odcieniem (np. szary, popielaty, ciemnoszary, antracytowy). Tego rodzaju kompozycja kolorystyczna jest idealna do wnętrz, które mają wyróżniać się jednolitą aranżacją.
 
W tworzeniu kompozycji kolorystycznych, nie można również pominąć podziału barw na ciepłe (żółty, pomarańczowy, czerwony) i zimne (zielony, niebieski i fioletowy). Ich wybór będzie determinował odczucia, jakie wywoła estetyka całego salonu.

Fotele i kanapa w tym samym kolorze – przepis na ponadczasową aranżację

Decydując się na meble wypoczynkowe w salonie w tym samym kolorze, masz do wyboru dwie opcje: spokojną lub odważną.
 
• Pierwsze rozwiązanie pozwala zwykle uzyskać klasyczną i ponadczasową aranżację salonu, w którym dominują stonowane, spokojne i delikatne barwy. W tego rodzaju wnętrzach znakomicie sprawdzają się kanapy i fotele z obiciami w kolorze białym, beżowym, jasnoszarym, popielatym czy piaskowym. Tego typu meble bardzo dobrze prezentują się we wnętrzach, urządzonych w stylu skandynawskim, japandi oraz glamour. Ponadto ich uniwersalizm pozwala łączyć je z wieloma dodatkami, kolorami oraz materiałami (np. tkaniną boucle, jasnym drewnem).
 
• Drugie rozwiązanie polega na użyciu bardziej wyrazistych kolorów, które przykuwają spojrzenia. Tę rolę doskonale odgrywają takie barwy, jak: pudrowy róż, butelkowa zieleń, miedziany, turkusowy oraz żółty. Zestaw mebli wypoczynkowych w jednym z wymienionych kolorów bez wątpienia wzbudzi zainteresowanie i będzie wyróżniającym się elementem każdego salonu.
 
We wnętrzach, bazujących na podobieństwie lub monochromatyczności barw, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby pomieszczenie nie było nudne. Duże wsparcie oferują koce, narzuty, poduszki, zasłony, dywany, rośliny doniczkowe oraz pozostałe dodatki i akcesoria. Przykładem są meble w kolorze pudrowego różu i beżowe poduszki oraz koce. O ile więc fotel i kanapa mogą być w tym samym kolorze, o tyle pozostałe elementy powinny cechować się inną barwą (w myśl zasady podobieństwa) lub odcieniem (według zasady monochromatyczności).

Fotele w innym kolorze niż kanapa – piękny salon z wyrazistym akcentem

Jak już wiesz, fotele i kanapa nie muszą być w tym samym kolorze. Nierzadko jest to nawet lepszy wybór, który wprowadza do salonu powiew świeżości, ekstrawagancji i różnorodności. W tym jednak przypadku warto zadbać, aby meble do salonu miały elementy wspólne w postaci, chociażby spójnego stylu lub estetyki (np. sofa i fotele tapicerowane miękką tkaniną). Chodzi bowiem o zbudowanie takiej aranżacji salonu, która będzie harmonijna i dobrze zaplanowana.
 
Decydując się na fotele i kanapę w innych kolorach, możesz wybrać kompozycję, która będzie bazowała na podobieństwie lub kontraście (posługując się wcześniej wspomnianym „kołem barw”). Tym samym możesz postawić na granatową sofę i turkusowe fotele wypoczynkowe albo beżową kanapę i miedziane fotele. Pierwszy wybór sprawi, że uzyskasz kompozycję spokojną i stonowaną, drugi natomiast da efekt ciekawy, różnorodny i bardziej eksponujący poszczególne elementy.
 
We wnętrzach, bazujących na kontraście barw, trzeba zadbać o to, aby pomieszczenie było spójne i niechaotyczne. Częstym rozwiązaniem jest schemat, w którym „spokojna kanapa” (np. szara, beżowa, biała) jest łączona z „szalonymi fotelami” (np. różowym, zielonym, niebieskim). Takie zestawienie pozwala uniknąć przesytu i przebodźcowania, co jest niewątpliwie ważne do codziennego użytkowania przez domowników. Fotele i kanapa w różnych kolorach mogą być stosowane zarówno w stylach: skandynawskim oraz japandi, jak i industrialnym, eklektycznym, boho, rustykalnym oraz vintage.

Jak dobrać fotele do kanapy?

Meble wypoczynkowe są bardzo ważnym elementem wyposażenia salonu, ale nie możesz pomijać ogólnego stylu wnętrza. Zadbaj więc o to, aby fotele i kanapa były spójne z motywem przewodnim pomieszczenia. Jeśli więc salon jest urządzony w stylu rustykalnym z dużą ilością bieli i ciemnego drewna, warto postawić na fotele i sofę w kompozycji monochromatycznej (np. różne odcienie szarości). Z kolei w salonie zaaranżowanym w stylu glamour z lustrami, żyrandolem i połyskującymi powierzchniami, znakomicie zaprezentują się meble wypoczynkowe, łączące biel, szarość, róż, złoto i pastelowe kolory. Wiele ładnych i różnorodnych mebli znajdziesz na www.mebel-partner.pl.
 
Dobór foteli do kanapy zawsze więc powinien uwzględniać estetykę całego pomieszczenia. Tylko w ten sposób zbudujesz spójną aranżację, w której meble wypoczynkowe będą stanowiły spokojny i stonowany element wnętrza lub wręcz przeciwnie – rzucający się w oczy i wyróżniający się na tle przestrzeni.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
100%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group