Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3328
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "JAK WAM SIĘ PODOBA?", czyli 51. Sezon Artystyczny Teatru Dramatycznego

Środa, 3 września 2014, 9:00
Aktualizacja: Czwartek, 4 września 2014, 12:27
Autor: red.
Wałbrzych: "JAK WAM SIĘ PODOBA?", czyli 51. Sezon Artystyczny Teatru Dramatycznego
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa, podczas której Danuta Marosz – Dyrektor Naczelny i Piotr Ratajczak – Dyrektor Artystyczny Teatru opowiadali o ambitnych planach i założeniach na rozpoczynający się 51. Sezon Artystyczny wałbrzyskiego Teatru.

51. Sezon Artystyczny - "JAK WAM SIĘ PODOBA?" w swoim założeniu będzie sezonem nawiązywania kontaktu na szeroką skalę, co swoje odbicie znajduje w zaplanowanym repertuarze, który może w sposób odrobinę przekorny ma być odpowiedzią na oczekiwania publiczności.

-Idea sezonu, idea teatru w tym sezonie - "Jak Wam się podoba?", to cytat z komedii Szekspira. Będziemy konfrontować się z oczekiwaniami publiczności. "Jak Wam się podoba?" - proponujemy "Wam", proponujemy publiczności wałbrzyskiej różne gatunki i różne zabawy teatralne. Od klasyki, poprzez zabawę kabaretową, poprzez cytaty ze słynnych, kultowych filmów, poprzez familijno-muzyczne spotkanie na scenie plenerowej - wybierzcie sobie to, co Wam pasuje. Ponieważ ideą nadrzędną naszego teatru jest kontekst społeczny, czyli mówienie o najważniejszych rzeczach, które nas dotyczą, które nas otaczają, mówimy teraz o rzeczach istotnych. Z jednej strony emigracja. Znamy w Wałbrzychu bardzo dobrze ten temat. Z drugiej strony temat postępującego fanatyzmu religijnego. Temat miłości. Temat walki ze złem. Proszę sobie te tematy wybrać tak jak się Wam podoba. Będziemy badać Wasze refleksje i wyciągać wnioski, żeby nasz dialog był jak najciekawszy, intensywny i jak najbardziej energetyczny dla dwóch stron - powiedział Piotr Ratajczak

W sezonie 2014/2015 zaplanowano aż 9 premier. Już 25 września zaprezentowany zostanie stand-up Eweliny Żak - "Opętana", w reżyserii Michała Walczaka. Stand-up ten jest częścią cyklu "Stój, bo strzelam". 3 października wystawiona zostanie tragikomedia "Nie czekajcie" Gianiny Carbonariu, opracowana przez Szymona Bogacza, w reżyserii Roberta Zawadzkiego a 24 października - "Męczennicy" Mayenburga w reżyserii Anny Augustynowicz. W listopadzie "na deskach" pojawi się kolejny stand-up z cyklu cyklu "Stój, bo strzelam". Tym razem lekko o ciężkich czasach opowie Piotr Tokarz. Grudzień to Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. W styczniu wystawiony zostanie "Nocny Kowboj" według Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego. W lutym "Balladyna" Słowackiego w reżyserii Wojciecha Farugi. Maj 2015 to "Taksówkarz" według filmu Martina Scorsese w reżyserii Radosława Rychcika a w czerwcu czeka nas XXX Spektakl Plenerowy w Amfiteatrze STYK.

Nowy sezon będzie też obfitował w wydarzenia cykliczne, kontynuacje trwających już projektów, pojawią się również nowe inicjatywy artystyczne. Odbędą się XV Dni Dramaturgii, XII Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne - Teatr Według Kobiet, XII Dni Młodego Teatru, Hyde Park w Szaniawskim, będą Wolne Sceny Inicjatyw Aktorskich, oraz dalszy ciąg serialu kabaretowego Michała Walczaka - "Dom Aktora". Warto zaznaczyć, że w ramach projektu edukacyjnego realizowanego we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych przy ulicy Ogrodowej w Wałbrzychu zrealizowana zostanie TEATRALNA [de]KONSTRUKCJA VI a w VI edycji programu "Teatr Polska" w dniach od 13 września do 19 listopada br. spektakl "WAŁBRZYCH UTOPIA 2.039" w reżyserii Piotra Ratajczaka zostanie 11 razy zaprezentowany w 10 miastach Dolnego Śląska. Na uwagę zasługuje fakt, że w tym roku do programu "Teatr Polska" zgłoszono 109 spektakli, spośród których komisja do drugiego etapu zakwalifikowała 14 przedstawień a 5 rekomendowała.

-Reasumując: 50 Sezon Artystyczny, czyli ten, który się skończył to było 10 premier, prawie 240 wydarzeń od września aż do czerwca 2014 i ponad 20 tysięcy widzów, którzy nas odwiedzili. Bardzo się z tego cieszymy. Statystycznie wygląda to imponująco. Mam nadzieję, że odbiło się to na wrażliwości tych, którzy chcieli z nami być. Takie ambicje mamy też w kolejnym sezonie. Inne teatry chcą z nami współpracować. Zostaliśmy docenieni także w programach ministerialnych. Mamy w sobie siłę, chęć, wolę współpracy i potencjał. Mam nadzieję, że widzów będzie nie mniej niż w ubiegłym sezonie. Naszymi partnerami nadal będą Toyota, Cersanit i inne wałbrzyskie firmy, co jest dla nas ważne, bo chcemy się przyjaźnić z wałbrzyskim biznesem, ale przede wszystkim z jego pracownikami, którzy są także naszymi widzami - powiedziała Danuta Marosz

Warto też podkreślić, że wałbrzyski Teatr Dramatyczny pozyskał z Urzędu Marszałkowskiego kwotę 2 631 000 złotych, która zostanie wykorzystana na modernizację otoczenia teatru, teatralnego dziedzińca, dróg dojazdowych, ogrodu teatralnego, parkingu, ogrodzenia, monitoringu i oświetlenia. W chwili obecnej trwają prace polegające na wymianie wszystkich rur i instalacji na dziedzińcu Teatru, zostaną też wymienione drzwi i powiększone spadki, ponieważ zdarzało się, że woda zalewała sceny. Wszystkie prace mają być zakończone w lipcu przyszłego roku.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group